| sEnOkHs a întrebat:

De cate ori este bine sa te masturbezi intr-o zi? Daca te masturbezi mult poate afecta cu ceva?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu grabeste nici o crestere si nu afecteaza nici un hormon si nu maturizeaza nimic, toate astea n-au nici o legatura cu masturbarea.

Ar fi bine sa o faci doar o data pe zi altfel s-ar putea sa devina ceva obsesiv compulsiv si te poate afecta psihic.

In rare cazuri masturbarea excesiva e asociata cu unele probleme de erectie, iar o masturbare incorecta iti poate deteriora tesutul cauzand leziuni sau indoiri ale penisului in diverse directii, atunci cand masturbarea se face intr-un mod dur sau folosind diverse obiecte care pot dauna de exemplu inele pentru erectie, legaturi, jucarii sexuale improvizate etc.

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De câte ori poți. Nu poți să te masturbezi de mai multe ori decât poate organismul tău să o facă.
Nu afectează nimic, cu condiția să nu exagerezi.

| OnuOnulică a răspuns:

Maxim de 2 ori pe zi.Nu, nu are ce sa afecteze.

| Emilian65 a răspuns:

Numarul masturbarilor zilnice, este bine sa fie cat mai mic sau poate fi 0

| Xpressurself a răspuns:

Ar fi bine daca nu ai mai face-o deloc. fetele te simt ca esti interesat doar de sex si nu vor sa fie cu tine. incearca sa cauti ceva din tine care te pune in evidenta. odata ce iti descoperi un hoby, o vocatie vei vedea ca vei uita complet de fete si te vei gandi la altceva. sincer, toata sperma aia pierduta este propria ta esenta, este o cantitate enorma de energie pe care tu o pierzi in fiecare zi. intr-adevar trebuuie sa fii barbat ca sa alegi intre a te masturba sau a merge cu mult curaj si a vorbi cu fata care-ti place. tu ce alegi? sa te gandesti la ele ca un las? ca asta faci acum, sau sa renunti pentru totdeauna sa mai fii un ratat ascuns si sa le vorbesti fetelor, sa cauti subiecte comune de discutie, hoby-uri comune?
totul incepe cam asa: buna, imi place esarfa ta, bluza ta, ochii tai, etc (adica sa ii spui clar ce iti place la ea). buna, imi place ca esti cea mai buna din clasa la matematica, si mie imi place foarte mult bla bla
ce faci mai tarziu, vrei sa mai vorbim despre asta, aia? (totul e sa fii sincer si cu ea si cu tine)
ies cu prietenii la un biliard nu vii cu noi mai tarziu?
fetele se masturbeaza prietene, nu un barbat.

| rapp2020 a răspuns:

Cat poti tu

| MotanAndrei a răspuns:

Nu afecteaza, doar ca grabeste cresterea si dezvoltarea hormonilor si maturiseaza spermatosoizii. Iar in alta ordine de idei, iti vei cunoaste mai bine duritatea de ejaculare.

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns:

Fa-ti o gagica. si mai lasa dracu frunzele ca nu da bine la femei

| marian5888 a răspuns:

Inaceraca sa nu exagerezi

| erAss a răspuns:

De 10-20 ori...Pana iti pusca *******.