| Madutsza a întrebat:

De cateva zile iau antibiotice Oxacilina de 500 mg, dar in acelasi timp si anticonceptionale Marvelon 28. Posibil ca anticonceptionalele sa nu isi mai fi facut efectul din cauza antibioticelor?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, anticonceptionalele isi pierd efectul de la Oxacilina. Din ziua in care ai inceput antibioticele pana dupa urmatoarea menstruatie trebuie sa folosesti prezervativ la fiecare contact sexual, altfel riscul de sarcina este foarte mare.

| Cătălina a răspuns:

Da, este foarte posibil. Ori renunti la antibiotice, ori la anticonceptionale.