| PussicatDolls a întrebat:

De ce am impresia că sunt înșelată? De ce îmi e așa teamă? Deja am pus ochii pe o fată care aș bănui-o ca fiind "seducătoarea" iubitului meu. El neagă vehement și îmi spune că nu are și nu vrea nimic cu respectiva, dar încrederea mea eșuează și nu știu ce să fac. Se enervează atunci când fac crize de gelozie sau când îl stresez cu acea fată. Mi-a zis că eu încă sunt în rolul principal. Ea a postat acum câteva zile o poză gen "Tu mă respingi, altul începe să mă placă", iar el a dat like, bineînțeles. Apoi a postat melodia "Da, mamă" și iarăși a primit un like de la el. Pe când mie nu îmi dă decât la ce vrea, la melodii romantice sau poze cu subînțeles. Nu știu ce să mai cred,cea mai bună prietenă a mea m-a sfătuit să nu mai fiu așa posesivă și geloasă pentru că nu fac nimic altceva înafară de a mă consuma. Poate îmi doresc atât de mult această relație, încât orice gest face pe mine mă panichează. Da, sunt o fire care se consumă foarte repede și din orice, plâng mult (mai ales de nervii care mi-i face el),vreau să dorm toată ziua, nu mai am poftă de nimic, abia reușesc să mă scoată fetele o ora afară din casă. Ce să fac? Cum să scap de stresul ăsta, ce pot să fac ca să reușesc să fiu mai pasivă în relația asta? Inclusiv prietenul mi-a zis ca obiectivul lui principal e să mă facă să înțeleg odată pentru totdeauna că încă nu sunt la vârsta la care să fac totul și orice pentru un băiat și nu e bine să pun suflet așa mult. M-a sfătuit să mă pun pe mine pe primul loc, apoi pe alții și mi-a mai spus de nenumărate ori că gândesc prea mult, prea departe, nu știu să trăiesc clipa și îmi fac fel de fel de filme în cap. Vreau sfaturile voastre! Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Da-i pace! Il sufoci.

| RAY a răspuns:

Fa-ti un cont fals de fb si vorbeste cu el,deci la cum isi vorbeste nu stiu ce sa spun e cam indiferent sau sa aiba si altele si pe tine,sa stii ca nu devenim gay cand iubim,dragostea pe viata nu exista,suntem animale programate ca sa se reproduca iar in acest program intra si iubirea avand ca scop sexul deci urmasi,nici tu nu esti lesby,ceea ce simti tu e obsesie nu e iubire,repetarea aceleasi lucru sa stii ca duce la paranoia, cred ca tu isi imaginezi deja in capul totul si degeaba te contrazice cineva plus ca asta tiai bagat in cap, ai o idee fixa cu asta ramai, sfatul meu este sa te gandesti la tine oare nu ai stari de paranoia daca da un consult pshiologic nu strica nu glumesc din astea poti da in paranoia, depresie, si sa faci unele lucruri, gandeste-te daca fata aia era in fata ta ce i faceai? o sa incepi prin a te razbuna pe alte fete ca vor sasi fure iubiul apoi pe el ca nu il poti manipula, nici daca te desparti de el si te duci la altul nu rezolvi nimic ori vei repeta trecutul ori te vei gandi actutalul, vina e si a lui, persoanele paranoice au si un gram de ratiune din pacate el isi da motive fix ce are nevoie paranoia ta, vorbeste cu tine insuti mai mult

| RAY a răspuns:

Cercetătorul Millon[1] a identificat 5 subtipuri ale paranoidului. Persoana în cauză ar putea suferi de un singur sindrom dintre următoarele:

- paranoidul fanatic, ce cuprinde manifestări narcisiste;

- paranoidul malign, ce cuprinde manifestări sadice;

- paranoidul crud, ce cuprinde manifestări negativiste;

- paranoidul insular, ce cuprinde manifestări evitante;

- paranoidul încăpățânat, ce cuprinde manifestări compulsive.
Recent[2], în cadrul medical, termenul este folosit pentru a descrie deluzii în care persoana afectată crede că este persecutată. Mai exact, ele au fost definite ca având două elemente centrale:

Individul crede că se întâmplă sau se va întâmpla ceva rău,
Individul crede că persecutorul are intenția de a-i face rău.
Întrucât se așteaptă permanent la ostilitate, ridiculizare și trădare din partea celorlalți, paranoicul ajunge ușor să sufere de mania persecuției.

Paranoicul este influențat de delir, pot apărea halucinații auditive sau vizuale, dar nu atât de frecvent ca în cazul schizofreniei sau al parafreniei. Individul are o gândire normală, iar brusc îi apar idei preconcepute cum că ar fi urmărit, înșelat, nedreptățit. De asemenea, persoanele normale pot avea aceste suspiciuni, însă diferența este că în cazul paranoicilor, aceste îndoieli au o durată de cel puțin o lună, până ajung la stagiul de obsesii. În acest fel, indivizii își construiesc viața pe baza obsesiilor, iar sistemul de gândire devine unul bolnav. Pe lângă acestea, paranoicul își poate juca foarte bine rolul când vine vorba de ideile sale, astfel încât devine credibil, mai ales în cazul persoanelor apropiate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti fi acuzata decat de 2 lucruri dar care din pacate sunt deosebit de nocive si anume paranoia si gelozia.Amandoua afecteaza grav ratiunea. Se pare ca nu reusesti sa constientizezi faptul ca iubitul tau sufera la fel ca si tine insa de o alta "afectiune" si anume dorinta de a nu fi tracasat sau asaltat in mod continuu cu dragostea ta. Doreste pur si simplu sa aiba momente de LIBERTATE ce pot fi considerate absolut normale chiar in aceasta etapa a unei relatii bazate pe iubire/dragoste. Nu poti condamna un barbat pentru simplul motiv ca isi "clateste" ochii privind nurii sau "farmecele" unei fete.

| SkyPilot a răspuns:

Daca te porti asa il vei pierde. Poarta-te frumos cu el cand ca vedeti si lasa fb. Ce e acolo nu conteaza. Daca nu se intalneste cu ea, fata aia practic nu exista. Nu e altceva decat o mana be bytes pe internet.

| sofisis a răspuns (pentru SkyPilot):

Facebook-ul este cea mai proasta inventie din ultimii ani. Stiu casnicii care s-au distrus pe seama lui...
Ma rog. Draga mea, tu trebuie sa intelegi ceva:
1. Nu ai titlu de proprietate asupra iubitului tau, nu iti apartine si deci nu ai dreptul sa te comporti ca o apucata pentru ca socializeaza si cu alte fete, atata timp cat o face in limita bunului simt.
2. Cu cat te inversunezi tu mai tare cu atat el nu va face ca tine ci in ciuda ta. E legea firii.
3. O sa se sature de fitele astea de copil razgaiat si nesigur si o sa te lase, strict din cauza ta si a paranoiei tale.

Trebuie sa ai mai multa incredere in tine. Gelozia pleaca din lipsa de incredere in propria persoana. Ce ai tu asa de nasol incat el sa nu vrea sa te aiba alaturi?
Cu paranoia asta iti faci rau si tie si strici si relatia. Invata ca fiecare problema se rezolva pe masura ce apare, nu inainte, nu dupa.
Daca il prinzi cu alta, da, atunci abia ai dreptul sa te superi. Pana atunci, nu faci altceva decat sa te razgai si alinti si sa demonstrezi cat esti de slaba ca femeie si de imatura ca persoana.

| CraiovAnonim a răspuns:

Buna. Vreau sa spun ca din tot ce ai scris tu mai sus am tras concluzia ca esti foarte indragostita si iti doresti foarte mult relatia aceasta, asta este un lucru minunat. Aceste lucruri pe care le le-ai spus tu mai sus nu iti aduc un + in relatie. Poate ca prietenul tau isi da seama cat de mult il iubesti tu si cat de mult iti doresti aceasta relatie, dar cred ca deja a inceput sa-i fie sila ( poate ca nu este cuvantul potrivit) Exact asa sunt si eu doar ca la mine nu a fost chestia de inselat. Eu ma consum mult, ma ingrijorez, imi fac tot felul de filme in cap exact asa cum ai spus si tu. Am avut de pierdut din cauza asta, iar acum am realizat ca nu este bine ceea ce faceam. Exista un proverb: daca nu esti gelos nu iubesti. Nu stiu daca este adevarat sau nu dar am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa fi atat de gelos/a, chiar daca esti nu trebuie sa arati lucrul asta. La inceput persoana de langa tine o sa fie mandra ca esti geloasa pentru ca asta este un semn de iubire.(bine depinde si cum reactionez atunci, daca reactionezi urat nu are cum sa fie mandru) Pe scurt vreau sa iti spun ca nu trebuie sa mai fi asa daca nu vrei sa ai de pierdut. Daca iti iubesti cu adevarat persoana de langa tine incearca sa fi rece(nu foarte mult, lucrul asta functioneaza la anumite persoane). Spun lucrul asta daca vrei ca persoana de langa tine sa iti ofere mai multa dragoste si sa se indragosteasca din ce in ce mai mult, stiu ca o sa fie greu.( nu trebuie sa fi complet rece sau indiferenta, doar putin). Nu trebuie sa mai fi atat de geloasa, stiu ca daca o sa faci lucrul asta o sa iti fie cam greu, dar o sa ai de castigat. Am mai observat mai sus ca el ti-a spus sa te pui pe tine pe primul loc si nu pe altii.
Nu ai cum sa faci lucrul asta atata timp cat tu il iubesti foarte mult si relatia voastra nu este din interes. Atunci cand iubesti cu adevarat numai vezi pe nimeni in fata ochilor, vezi doar persoana de langa tine. Incearca sa lasi lucrurile astea deoparte si o sa vezi ca o sa fie bine. Trebuie sa ai o schimbare in viata ta daca vrei sa mearga totul ok. Un lucru foarte important este sa nu pui in practica ceea ce spune lumea din jurul tau. Daca cineva iti da un sfat, iar tu crezi ca este bun incearca sa te gandesti la el si i-a o decizie buna pentru tine. In legatura cu plansul si alte lucruri, incearca sa le lasi deoparte pentru ca nimeni de pe aceasta lume nu merita lacrimile tale.(poate doar familia) Iti doresc o relatie minunata cu, cat mai multe impliniri si vise impreuna. Daca iti doresti atat de mult ca persoana de langa tine sa ramana si nu sa fuga incearca sa te gandesti la cum o sa fi pe viitor.