| bea3x a întrebat:

De ce atatea intrebari legate de sex sunt vizibile minorilor de pe site?

In scurta perioada de cand am inceput sa activez pe TPU, am observat o sumedenie de intrebari legate de "pozitii", sex oral, anal, cuvinte nepotrivite sau continut obscen, care nu este ascuns minorilor de pe site. Parintii, care sunt responsabili pentru copiii lor, cu siguranta nu stiu la ce fel de informatii au acces copiii lor, si daca ar avea, sunt convinsa ca nu ar fi de acord.

Cred ca informatia de pe TPU creeaza o imagine falsa unor copii de 8-12 ani care ajung sa creada ca pentru a fi "cool" trebuie sa stii totul despre sex, si mai mult, sa-l practici, in diverse moduri, care mai de care mai "neobisnuite" (aici imi vine in minte intrebarea cu "burghiul").

Pe de o parte, cea mai mare responsabilitate le revine parintilor de a controla informatia la care au acces copiii lor. In acelasi timp, orice site cu continut nepotrivit minorilor, are datoria sa puna un avertisment. Ce credeti ca s-ar putea face pentru ca TPU sa fie mai "curat" si mai potrivit pentru diversele categorii de varste care il folosesc - si ce pot face utilizatorii?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Normal, la fiecare intrebare se afla 3 optiuni:continut obscen/irelevant/spam.Am scris si eu o intrebare total inocenta, si ma pomenesc a doua zi cu ea suspendata pentru ca un prieten s-a decis ca are caracter irelevant
Deci sa inteleg ca stergeti intrebarile raportate de oameni inconstienti si noi care raportam aberatiile, EXPLICAND de ce sunt prostii, nu?thinking
Evident. Daca nu s-ar mai pune intrebari la Dragoste si Sex care e cea mai vizionata categorie ar scadea traficul pe site, deci implicit ar pierde bani
Asa ca pe principiul romanesc:Mai bine mult si prost decat putin si de calitate sa-i dai bice
Suntem golani sau nu mai suntem?hee hee

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"In acelasi timp, orice site cu continut nepotrivit minorilor, are datoria sa puna un avertisment." - Să mori tu?!
Pe ce site porno ai citit asta?!
Nu există nicio lege nicăieri în U. E. sau în ţări terţe acesteia care să prevadă aşa ceva.
Doar în SUA există această lege.
Şi hai să-ţi mai zic o treabă: Un site fără avertisment are şanse mari să plictisească minorul. Un site cu avertisment în care i se spune că nu are voie acolo, îl va frecventa tot timpul!
Şi-n plus, ce treaba ai tu? Nu poţi tu dormi noaptea că vot copiii de 15 ani întrebări despre sex?
Nu e nimic rău, ba dimpotrivă, e foarte bine să ştie. E rău când îl practică deşi nu ştiu!
Mai bine să întrebe şi-apoi să practice decât invers or... ce propui tu ar strica şansele să nu se mai întâmple tragedii.
Hai taci! ACUM!

| AnonimA a răspuns:

Buna pai mie mi se pare ok ca copii sa stie tot ca ii intereseaza pentru ca o sa ajunga sa iti inceapa viata sexuala si nu stiu nimic

cat despre intrebarile acelea de ex"intrebarea cu burghiul pai fata aia are ched d misto sinoi ii rasp efectiv iti bate joc de noi

eu am sp d mt ori sa nu le mai rasp pentru ca daca nu le-am mai rasp nu le-ar mai pune pentru ca nu ar avea cine sa rasp la ele no?
orkm sunt niste copii cu o varsta frageda si prost educati

bafta

| Mihai7best a răspuns:

Mie mi se pare penibil ce ai intrebat, dar in fine sa trecem peste. De ce nu ar trebui sa stie pentru ca tu asa crezi? Eu zic ca mai bine stim toti pentru ca oricum du-te prin curtea unei scoli si o sa vezi despre ce/cum vorbeste lumea, asa ca mai bine ne trezim unii la viata reala si sa fim deschisi nu ca si unii cu gandirea ta mai comunista o pot numi, deoarece atunci toti erau tinuti sub control... E o tara libera deci ai voie sa stii aceste lucruri si oricum am 15 si oarecum ma simt frustrat pentru ca voi unii ne considerati doar niste copii prosti desi nu e asa

| DorelSudoru a răspuns:

Iti raspund eu se afiseaza pentru. ca asta este categoria "Dragoste si Sex" daca intri la alta categorie nu-s intrebari de genu. Si numi zi mie ca nu stiu copii cei ala sex si cum se face laughing Crede-ma chiar daca ar fi ascunse aceste informati pe TPU sunt multe alte locuri accesibile copiilor deci.

| bea3x explică:

Daca un copil vrea sa faca sex - normal, anal sau cu burghiul, probabil ca nu e cel mai sanatos lucru, dar daca tot il va face e esential sa fie informat. Si in acest caz, copilul respectiv va cauta specific informatia aceasta (cu putin noroc va ajunge pe site-uri dedicate subiectelor de sexualitate, unde e si mai probabil sa primeasca sfaturi sau sa citeasca articole scrise de la oameni avizati). Pe TPU, chiar si acei (extreme de putini) copii care nu vin neaparat sa vorbeasca despre viata lor sexuala, nu pot evita intrebarile ce au caracter sexual, pentru ca apar pe prima pagina etc, chiar daca nu intra la categoria respectiva.

V-as invita sa faceti diferenta intre educatia sexuala si discutiile de pe TPU. Nu e ok ca un copil de 12 ani sa dea sfaturi altui copil de 12 ani despre cum sa faca sex. Nu pentru ca ar fi prosti, incapabili de a lua decizii sau ca "ar trebui sa-si vada de scoala", ci pentru ca multi nu stiu implicatiile actului sexual, pericolele existente, nu dau suficienta importanta protectiei sau ajung sa fie raniti emotional pentru ca nu au stiut la ce sa se astepte.

Pot sa accept ca asta a fost tot ce a ramas din postul meu – ca sunt o comunista – si concluzionez multumindu-va pentru raspunsuri, insulte, si perspective.

| Numelenuapareinbazadedate a răspuns:

Majoritatea care pun intrebari sunt minori. Unii nu vorbesc despre sex cu parintii, si internetul este una din solutii care le potoleste curiozitatea. Alta solutie ar fi practicarea acestui "fapt interzis" spre a descoperi ei insisi. Deci pe care din ele le alegi?

| lupoaica a răspuns:

Nu cred ca un avertisment ar opri situatia data, copii vazind avertismentele sunt intrigati sa intre si mai mult asteptinduse la ceva care sa ii faca sa se simta mai mari, chiar daca nu inteleg ca asta le ditruge psihicu la virsta lor, am observat citeva intrebari puse de copi9-11 ani care mau socat, par deja perversi e prea de tot Bea3x are dreptate trebuie sa intervenim umva, poate ca la incepiutul logarii trebuie atashat ceva in care sa isi scrie virsta iar cei sub 12 sa nu aiba acces la aceasta rubrica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu acum constati ca ai prea mult timp liber? sau esti vreun comunist care crede ca se poate cenzura/controla internetu?