| lalalala25 a întrebat:

De ce la multe din intrebari,cand cineva are nevoie decat de un sfat,care nu are legatura cu varsta lui,dar totusi o spune,ii este raspuns urat,fiind luata in considerare varsta? Nu e mai corect sa raspundem toti in functie de intrebare? Daca ne este ceruta parerea despre orice la o anumita varsta,ne legam de varsta,daca nu, raspundem la intrebare fara acest aspect.Am dreptate?

7 răspunsuri:
| ionut7782 a răspuns:

Orice intrebare indiferent de varsta este pusa cu un scop anume.Si anume sa stie daca poate duce acel scop la bun sfarsit sau nu.Nu este normal sa luam varsta un criteriu pentru a sti ce raspuns putem da dar un raspuns dat la o intrebare a unui minor este perceput ca un impuls in a duce acel scop la bun sfarsit desi poate este atentionat sa nu faca acel pas totusi il va face.

| corbulalbrosu a răspuns:

Perfect de acord cu observatia. Insa sunt situatii cand intrebarea prin formulare sau natura sa reclama batjocura.

| neutrino a răspuns:

Daca vei citi atenta, raspunsurile sunt pe masura intrebarilor si una este sa raspunzi unui tanar de 12 ani, si cu totul altceva este sa raspunzi la o intrebare pertinenta, pusa de cineva de 20 de ani. Sfaturile cerute nu pot fi aceleasi, pentru ca "necesitatile"sunt diferite, in functie de varsta, iar nivelul de intelegere este si el diferit. Pana si sensurile cuvintelor difera.

| sabin89 a răspuns (pentru neutrino):

Nu sunt de accord. Cineva poate sa fie interesat de constanta lui Planck si la 14 ani, si la 25, si la 80. happy

| neutrino a răspuns (pentru sabin89):

Este parea ta, ti-o respect, chiar daca nu pot fi se acord cu ea: nivelul de intelegere nu poate fi acelasi la varstele mentionate de tine si mai conteaza si pregatirea fiecaruia.

| LoveSleep a răspuns:

Nu prea

| Oana92 a răspuns:

Daca intrebarea e decenta nu e luata la misto. Dar cand pui intrebari idioate doar din plictiseala meriti raspunsuri pe masura.
Eu nu cred ca au fost persoane care sa puna, indiferent de varsta, intrebari serioase, scrise cat de cat corect si sa nu primeasca si raspunsuri bune. E drept ca exista si useri care isi omoara timpul doar facand misto de altii, dar in general se raspunde pe masura intrebarii. happy