| RAY a întrebat:

De ce multi barbati sau femei spun partenerului de viata prieten? am observat mereu asta, din 10 cazuri 9 asa mi-au spus, prietenul /prietena mea etc culmea locuiau impreuna, desi erau intro relatie ca am vazut cum se alintau

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunicul meu mi-a zis ca in perioada interbelica se spunea "iubit(a)", dar apoi, cand au venit comunistii, a fost impus "prieten(a)" si asa s-au obisnuit oamenii sa zica.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asta chiar nu stiam

| Satango a răspuns:

Uneori cuvântul ''prieten'' e mai presus decât oricare altul. Dar acesta poate fi înţeles în multe feluri...

| Cσcσ a răspuns:

Paaai, "prieten" este o denumire pentru prietenia dintre cele doua persoane. Poate fi interpretat in mai multe feluri. Poate unora nu le place sa-l numeasca pe partener "iubit" si-i spun asa.
Oamenii isi spun in multe feluri cand sunt indragostiti. happy

| Ađrian90 a răspuns:

Uneori termenul "iubit sau iubită" nu sună la fel de bine într-o conversaţie ca "prieten sau prietenă". Şi eu folosesc Prietenă în loc de iubită, pentru că sună mult mai bine ca "iubita". Şi oricum, ce-i ce folosesc "iubita" vor să arate la întraga lume că ei sunt "iubiţi", adică vor să se dea mari laughing)