| flor31 a întrebat:

De ce o fata nu poate sa faca primul pas atunci cand ii place de un baiat? iar daca il face toata lumea zice ca ii disperata, chiar si baiatul, DE CE BAIATUL POATE ALEGE DIN TOATE FETELE, IAR FETELE TREBUIE SA ALEAGA DIN BAIETII CARE LE-AU ALES?

5 răspunsuri:
| Sabyynna a răspuns:

Consider ca sunt niste idei preconcepute, create intr-o societate invechita, in care barbatul are orice drept, iar femeia trebuie sa se lase condusa de acesta.
Sincer, sunt o fire timida, dar asta nu m-a impiedicat niciodata sa imi impun punctul de vedere. Daca mi-am dorit o relatie cu un baiat am facut tot posibilul sa o obtin.
O fata nu e deloc disperata daca face ea primul pasa, ci doar iubeste. Personal, mie mi se pare un lucru minunat sa iubesti pe cineva si sa ai curajul sa recunosti sau chiar mai mult decat atat: sa ii spui persoanei respective.
O fata este considerata disperata doar de fetele care nu au curajul sa face ceea ce face ea, iar in ele se dezvolta invidia. Un baiat numeste o fata disperata din cauza ca si el simte ceva pentru ea, totusi el nu a reusit sa isi fac curaj sa ii spun primul, deci isi ascunde lasitatea si timiditatea in spatele acestor etichete puse unor fete.
Si nu vad cum un baiat poate alege dintre toate fetele, tinand cont ca fiecare va fi respins odata si odata.
Si, pana la urma, de ce eu, ca fata, sa aleg dintre cei ce ma vor? Suntem fete si avem dreptul sa obtinem ceea ce vrem.
Cel mai important este sa iti gasesti curajul sa fii intotdeuna tu insati si sa nu mai asculti ceea ce spun altii, deoarece te pot asigura in proportie de 90% ca aceste idei provin din invidie. Si cred ca ar veni mometul pentru baieti sa recunoasca ca multi dintre ei sunt invidiosi pe curajul nostru cand vine vorba de o relatie.
Si de ce are o fata mai mult curaj? Simplu: poate accepta si refuzulwinking.
Cam asta e parerea mea si sper ca te ajuta sa iti raspunzi la intrebarehappy.

| Annim a răspuns:

Primul pas poate fi facut si de o fata, dar nu trebuie public pentru ca sa stie toata lumea. Primul pas trebuie de facut de o fata doar daca ea este sigura ca baiatul e indragostit in caz contrar el isi va bate joc si va profita de atentia fetei. Pentru a evita fotoaparatele publicului o fata doar trebuie sa scrie pe mess unu-i baiat, mai multe chaturi intrigante si baiatul va comunica singur oral cu fata fara a fi tachinat de altcineva. Si la urma urmei gura lumii n-o astupi critica a existat si va continua sa existe, viata amoroasa trebuie sa fie mai discreta la faza initiala a iubirii (indragosteala) happy
Referitor la cuvintele intiparite,, Da intr-adevar avem mai mari posibilitati, putem alege dar si voi puteti alege ccei care va plac nu? diferenta e alta voi nu puteti lupta pentru ca sunte-ti considerate mai tirziu cateluse,, dar noi avem putinta sa facem asta si suntem considerati adevara-ti barbati si nu renunta-m la fata pe care o placem :o deci ast-ai realitatea daca iti place de cineva lupta mai discret,

| CRISS69TM a răspuns:

Gresit.fetele pot face primul pas fara sa-si dea seama baiatul de care-i place, prin diferite metode.un lucru este clar, a fost de cand e lumea si va fi pana se va sfarsi.noi alegem dar decizia finala este a femeii.nu este obligatoriu sa alegi din cei care te plac.sunt convins ca te-au placut si altii pe care tu nu i-ai placut, deci a fost alegerea ta.intotdeauna decizia este a femeii.degeaba o dorim noi daca ea nu ne doreste.

| D4ny3l4 a răspuns:

Sincer asa gandeam si eu.Dar daca tu vrei sa afli daca un baiat te place si el ar trebui sa ii spui.Cred ca chiar il vei impresiona ca ai facut asta.Si..poate cine stie..Nu o fata nu trebuie sa aleaga baiatul care o place pe ea, ci baiatul pe care il place, caci degeaba el o place, daca ea nu vrea sa aiba nimic de aface cu el.

| Anonymus995 a răspuns:

Nu cred ca se intampla asa cum spui u.mai degraba apreciez o fata care vb deschis si imi spune ca ma place.asta este doar o scuza a fetelor.nau curajul sa faca primul pas si dau vina pe baietii ca daca o sa-l faca le resping.