| aledana16 a întrebat:

De ce parintilor le este frica de inceperea vietii sexuale la fete in general? Oare este motivul ca ai putea ramane insarcinata si a nu avea o viata usoara? Sau mai sunt motive?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice parinte normal isi doreste ca fiica sa nu ramana insarcinata deoarece un eventual copil i-ar putea distruge definitiv intreaga viata prin imposibilitatea de a urma cursuri de invatamant superior necesare pentru a-si face o cariera.

| Fatamuntilor a răspuns:

Parintilor NU ar trebui sa le fie frica daca discuta cu copiii lor despre viata sexuala atunci cand se impune, cand incep sa dezvolte, sa le expice clar riscurile la care ei se expun
Comunicarea e totul!

| Felys a răspuns:

Pe langa sarcina nedorita mai sunt si zeci de boli pe care le pot contacta fie si cu folosirea prezervativului

Răspuns utilizator avertizat
| Mussette a răspuns:

Fiindca nu au alta grija legata de ea. Trec cu vederea anumite lucruri mult mai importante si se axeaza pe o frica absurda. "De ce fugi, de aia nu scapi."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu vad niciun motiv pentru care sa nu le fie frica... E de ajuns sa citesti cateva intrebari pe TPU si constientizezi instantaneu ca tinerii sunt inconstienti si slab informati.

Răspuns utilizator avertizat
| rocket1204 a răspuns:

Pe langa toate astea ei se gandesc ca te maturizezi, cresti si nu ei vor mai fi cei la care vei veni in fiecare zi acasa, ci la un moment dat iti vei incepe si tu viata ta alaturi de un barbat plecand de langa ei. Ar mai fi si teama lor fata de faptul ca ai putea fi amagita sau relatia inceputa cu primul tau barbat ar esua si tu ai suferi emotional, dar si pe planul vietii sexuale deoarece poti inconstient sa amesteci momentele din pat cu cele sentimentale, iar pe viitor ai avea o retinere in ceea ce priveste actul sexual. Poate nu crezi ca se gandesc parintii la asta, dar ei au trecut prin viata si chiar daca nu-ti marturisesc tie sigur in mintea lor iau in calcul absolut totul. Te-au crescut pana in acest moment gandindu-se la tot, o pot face in continuare.

| SorinaSuciu a răspuns:

Cred ca parintii se tem de o posibila sarcina si de faptul ca vei uteai fi ranita. daca o faci cu un baiat din dragoste si el isi bate joc de tine... e cam nasol. parintii nu vor ca fete a sufere si se gandesc si la faptul ca daca ti-o pui cu toti vei ajunge ''curva''