| Ecaterina2016 a întrebat:

De ce romanii sunt mai preocupați de sexualitatea altora decât de faptul ca sunt furați de stat, bănci, preoți etc?
De ce este indignat și se simte amenințat ca vecinul lui care poate fi homosexual și este atât de tolerant cu edilii care fura banii publici?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca romanii sunt preocupati mai mult de viata altora. Ce mananca vecina de la 3, cu ce se imbraca aia de la blocul vecin, ce tip de usturoi a cumparat Nea'Mirel si tot asa.

Iar majoritatea romaniilor sunt doar niste oi cand vine vorba de subiecte " tabu ", " Aaa, esti ateu?! Aruncati cu pietre, hai sa-l ardem pe rug! ", " Auzi asta e lezby, e ceva in neregula cu ea! " si tot asa, pana si daca asculti rock in tara asta inca esti considerat satanist, daca iti vopsesti parul roz se inchina toate babele in urma ta, daca ai piercinguri dau babele cu agheazma in urma ta si se uita de parca a venit satana pe pamant. Daca te tunzi scurt si esti fata se fac tot felul de glume pe seama ta.

Orice iese din normal/banal in tara asta e catalogat ca ceva ciudat si de condamnat. Pur si simplu asa e romanul.

Si asta cu furatul e la ordinea zilei oriunde.Nu doar aia ne fura pe noi, si noi ii furam pe ei prin diverse metode ( traiasca sfantul anaf )

| Ecaterina2016 explică (pentru anonim_4396):

Rezonez cu ce ai scris mai sus, mai putin cu sf anaf... numai sfant nu e, face atatea abuzuri sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Asa este ( eram sarcastica atunci ) ca orice ispector care se leaga de orice ***@t care luceste un pic ca sa-ti dea o amenda. Cum dracu sa zici ca un creion de ochi love este un fake care vrea sa imite firma dove?! Ma minunez de imaginatia lor cand nu au ce comenta. Si anaful acelasi drac, este ok totul " Da ce-mi place prosopul asta, vai da ce faina e rochita asta. ", apropouri d-astea gen nu-ti dau amenda chiar daca si eu si tu stii ca n-am de ce sa-ti dau dar da si tu ceva mita ca-s om de treaba si nu-ti dau amenda. >.

| Ecaterina2016 explică (pentru anonim_4396):

Și mai ales pentru ca pot sa facă toate aceste abuzuri fără sa pățească nimic.Și sa scuipi sa Îți faci cruce cu mâinile și picioarele sa nu ajungi în instanță cu ei ca e dezastru și acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Si cu limba sa fie ritualul complet. laughing
Ai patit?

| Ecaterina2016 explică (pentru anonim_4396):

Da, cei corecți sunt papagali buni de jumulit și pârjolit. ...grill te fac astia laughing)

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe bune tu ai intrebat toti romani ce preocupari au? eu personal nu ma intereseaza daca esti lesby sau nu, am cunoscut recent un cuplu de lesbiene si erau cumsecade si vorbarete, sunt curios daca si pe mine ma cunosti? ca na sunt cetatean roman si tu ai scris ca cunosti toti romanii

| Ecaterina2016 explică (pentru RAY):

Nu ai inteles nimic, doar te victimizezi oricum fiecare intelege ce vrea si citeste printre randuri ce ii convine.

| RAY a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Exact ca si tine ne potrivim

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ai pus intrebarea la o categorie neadecvata!
Oamenii sunt interesati de tot si toate, nu-ti fa probleme, doar ti se pare tie ca sexualitatea ar fi o obsesie!

| mihai69 a răspuns:

Probabil se tem că de hoți te mai poți feri, dar nu și de vecinii gay!

| Ecaterina2016 explică (pentru mihai69):

Da, ai și tu dreptate.Le este frica sa nu fie violați de ei (sunt ironica)

| Drimmero a răspuns:

Deja se fac intrebari de genul?
Noi suntem nemultumiti de orice se misca pr0st in tara asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia asta pe care ai scris-o se bazeaza pe ce-ai visat tu aseara sau ai de gand sa aduci argumente si exemple care sa o sustina?

| Ecaterina2016 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine nu scriai.Ce e prostie, faptul ca romanii mare parte din ei sunt homofobi ipocriți sau faptul ca sunt spălați pe creier și votează cu aceasI oameni politici ce îi fura la nesfârșit fără sa aibă vreo reactie?

| Drimmero a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Una peste alta,, nu suntem obligati sa acceptam pe oricine ca om. Ai dreptatea ta cand vine vorba de vot, d-aia nici nu am votat pana acum si nici n-o voi face, pierdere de timp, iar timpul costa bani!

| mihai69 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Unde am scris eu ceva de vreo „prostie"?!? Sigur mie ai vrut să-mi răspunzi?

| Ecaterina2016 explică (pentru Drimmero):

Corect, problema e ca nu exista alternativa.Nu ai cu cine vota. Ceea ce voiam eu sa spun este ca oamenii sunt preocupați mai repede de sexualitatea unui individ decât de furarea banilor contribuabililor ce ne afectează pe toți (sistem sanitar, educațional, judiciar)

| Ecaterina2016 explică (pentru mihai69):

Ai citit tu greșit happy

| Drimmero a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Suntem o tara foarte mica, suntem la pamant cu toate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Generalizezi la greu fara sa oferi argumente. In orice tara exista oameni cu diferite prioritati si crezuri, cand spui "romanii sunt..." e normal ca nici o persoana inteligenta sa te ia in serios. Ca sa nu generalizezi prosteste trebuie sa aduci argumente si exemple care sa-ti sustina punctul de vedere. Tu, in schimb, doar speli varza, spui niste chestii extrem de generaliste si astepti sa se trezeasca si alti destepti care sa fie la fel de nemultumiti in legatura cu lucruri pe care nici macar nu le inteleg. In realitate, nevoia asta de compatimire, dar fara coloana vertebrala de a si face o schimbare, este motivul principal pentru care ne aflam in aceeasta situatie. La politica si fotbal orice roman se pricepe doar ca, in realitate, nu se pricep la niciuna. Sa vorbesti si sa spui rahaturi generaliste e extrem de usor.

De asemenea, defineste "homofobi ipocriti". In ce consta ipocrizia din homofobie? Ai bagat-o doar pentru ca suna mai frumos, ca nu inteleg? Si rasismul e tot ipocrizie? Pedofilia? Cursele cu masini?

Si care oameni politici nu fura, ca nici p-asta n-am inteles-o? Unde sunt aia corecti care tot candideaza si p care nu ii voteaza nimeni? Daca ai de ales intre A si B, tu alegi C? Pentru ca asa arata politica din Romania, alegi unul dintre cei care se ofera, optiunile fiind "rau" sau "rau mai mic".

Ca fapt divers, ca tot suntem la subiectul "o lume mai buna", tu ce ai facut ca sa schimbi ceva in bine, in jurul tau? Tu ce ai realizat, carui scop existential te-ai dedicat, in ce masura ai facut tu lumea mai buna, pe cine si cum ai ajutat? Din moment ce esti atat de suparata pe cei resemnati si pe cei ce se plafoneaza in pasivitate ma gandesc ca esti deja o mama a ranitilor, deja implicata in procesul de a face lumea un loc mai bun. Pentru ca la spalat varza se pricepe oricine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana cand si 6/49 e tot ipocrizie.

| mihai69 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Corect.winking

| Ecaterina2016 explică (pentru anonim_4396):

Maniera ta persiflanta si tentativa ta de a ma pune la punct ma lasa rece, nu iti place intrebarea si logica gandirii mele ma poti ignora cu succes. Nu am spus toti romanii ci majoritatea/o mare parte din ei.
Nimic in lumea asta nu e general valabil, mai ales in relatiile interumane, nu exista situatii general valabile. E ca si cum ai spuneca: toate mamele vor binele copiilor lor... total eronat. Daca ar fi asa nu ar mai exista copii abuzati fizic psihic abandonati. Legat de politica nu am nici o simpatie fata de nici un partid politic si nici fotbalul nu imi place.
Nu te pune nimeni sa imi analizezi tu "rahaturile", asta ca sa te citez. Cand am uzitat termenul de homofobi ipocriti m-am referit la acele specimene umane care urasc alti oameni care nu i-au lezat in nici un fel, doar pentru ca au o alta orientare sexuala. Carora de exemplu li se pare ok ca 2 femei sa fie lesbiene dar 2 barbati gay sunt scarbosi sau alt exemplu... hetero carora li se pare abominabil si impotriva Bibliei si lui Dumnezeu contactul sexual intre 2 oameni de acelasi sex dar unii daca beau ceva si le spui ca le dai o suma de bani mai mare sunt dispusi sa se "arda" o runda iar a doua zi redevin "oameni seriosi cu principii"
Ce am facut eu sa fac o lume mai buna? Am ajuta/ajut oameni si animale prefer sa ajut animalele mai mult caci ele niciodata nu vor fi nerecunoscatoare. Am facut o viata mai buna pentru ele prin sterilizări si adopții.In rest incerc sa nu fac rau nimanui sa respect mediul si fiintele ce ma inconjoara. Din pacate exista prea putina reciprocitade din partea oamenilor. Si asa am decis sa ader la o lume mai buna pentru mine...de la anul happy
Sper sa fi recunoscator pentru efortul pe care l-am depus ca sa iti raspund laughing)
Daca ai de gand sa scrii la fel de mult si in aceeasi maniera, eu nu o voi mai face caci nu am chef de contre la nesfarsit.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Bwhahahaha

| Cosmin1983c a răspuns (pentru Ecaterina2016):

laughing dreptate ai. eu sunt unul din aia care na votat in ro niciodata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Sunt un milion de lucruri general valabile in lumea asta, tu doar cauti un pretext ca sa nu trebuiasca sa-ti accepti greseala. Data viitoare nu trebuie decat sa adaugi "unii" langa "oameni", atata tot. Imi place exemplul tau cu mamele, ai demonstrat un punct de vedere irefutabil. Daca as fi rau as veni cu contra exemple de genul "toti oamenii au nevoie de oxigen" dar nu sunt, asa ca nu voi deschide subiectul.

Maniera mea persiflanta e doar felul meu de a fi, cat despre tentativa de a te pune la punct pe internet, sa fim seriosi… Doar pentru ca ma joc cu nervii tai si iti reprosez anumite lucruri nu inseamna ca intentionez sa te pun la punct ci doar ca sunt o pesoana sociabila.

Pe tine cine te-a invatat ca ura este o alegere? De cand este ipocrizie sa urasti pe cineva? Tu alegi ce sa urasti si ce sa iubesti in viata? Pentru ca daca ai capacitatea asta, invata-ma si pe mine. Si cum ura lor fata de homosexuali e ipocrita dar a ta, fata de cei care urasc homosexualii, nu e? Pentru ca si tu, la randul tau, urasti niste oameni care nu ti-au facut nimic... Care e diferenta? Daca spui ca tu esti indreptatita sa-i urasti pentru ca ei gresesc tin sa te anunt ca in perceptia lor homosexualii sunt cei care gresesc. Asa cum tu esti sigura ca cei care urasc homosexualii fac o greseala, la fel de siguri sunt si ei ca perceptia lor despre viata este cea corecta. Vezi tu, asa functioneaza oamenii, fiecare are propria realitate. Nu e ipocrizie, e natura umana. Si care oameni nu sunt ipocriti? Cu totii functionam pe baza de ipocrizie, diferenta o face doar masura in care suntem ipocriti si fata de ce/cine dar sa nu crezi ca tu sau eu nu suntem ipocriti pentru ca asta ar fi cea mai mare ipocrizie.

Animale? Ajutand caini si pisici crezi ca faci tu lumea mai buna? In conservarea si supravietuirea ratelor se ascunde secretul dezvoltarii societatii umane? Si cum adica animalele sunt recunoscatoare? Salveaza un urs si apoi ia-l la tine acasa, a doua zi iti va manca o mana. Asta e ipocrizie, sa umanizezi animalele si apoi sa spui si ca sunt mai bune decat oamenii. Da, oamenii pot fi rai dar pot fi si buni iar bunatatea unui singur om nu poate fi egalata de toate animalele la un loc! Pentru ca oamenii aleg sa fie buni, animalele nu.

Asta cu aderarea la o lume mai buna pentru sine suna a dezvoltare personala. Pari foarte hotarata sa devii un om mai bun, mai ales ca te-ai decis asupra unui pas pe care il vei face peste cateva luni. La fel cum si eu uit in fiecare dimineata ce mi-am propus cu o seara inainte… Daca vrei sa te schimbi incepe de acum, din acest moment. Asta cu voi deveni o persoana mai buna peste cateva luni suna ca o poveste nemuritoare. Sper sa gasesti ceea ce cauti si sa-ti atingi scopul pe care ti l-ai trasat de pe acum doar ca modul la care pui problema e putin ciudat.

Sunt recunoscator ca ti-ai dedicat atata timp ca sa imi raspunzi, pentru a avea impresia ai castigat vreun conflict imaginar, pentru ca in final sa te simti mai bine in legatura cu tine insati si sa-ti oferi un boost de incredere. Iti multumesc si poti repeta experienta ori de cate ori vrei sa lucram la respectul tau de sine.

Sper ca vei gasi puterea de a ma ierta ca ti-am scris atat, lumea de pe aici nu prea doreste sa se certe cu mine asa ca sunt nevoit sa profit de orice ocazie. Bafta cu salvatul necuvantatoarelor, sunt sigur ca recunostinta lor va fi nepretuita pe termen lung!

| Ωmega a răspuns:

Interesanta intrebare. Cred totusi ca mai departe de sexualitate, romanul este preocupat de "capara vecinului" tocmai pentru a se refugia in confortul dat de observarea greselilor si a nonconformismului celorlalti, incercand totodata prin asta sa mascheze esecurile si neimplinirile proprii. Este o meteahna care i se trage romanului din vremurile imemoriale ale comunismului. dezradacinarea si dezumanizarea ca persoana ce a avut loc in cei 45 de ani de comunism nu pot fi sterse din ADN-ul natiei asteia atat de usor. Probabil ca prejudecatile de gen sexul, preferintele muzicale, stilul vestimentar si de moda vor disparea din preocuparile romanului atunci cand societatea romaneasca va inceta sa mai fie atat de arhaica asa cum este ea acum, societate in care facutul de cruce cand treci pe langa o biserica este aproape cerinta, iar asa zisa credinta de care vorbesc romanii in general, este de fapt superstitie si mult manelism. Aceste metehne si preocupari pleaca si de la lipsa informatiei si a culturii, iar cei care emit astfel de prejudecati de obicei sunt oameni care nu au privit niciodata lumea de dincolo de televizorul lor desi poate ies zilnic afara. Una e sa iesi afara zilnic si alta e sa stii pe ce lume te afli. In concluzie, raspunsul la intrebarea ta este amplu, complex si are multe tulpini despre care se poate discuta inca 20 de ani de aici incolo. Speranta mea totusi este ca intr-o zi sa scuturam aceste apucari din neam si sa redevenim niste cetateni onorabili ai acestei tari, onorabili prin cultura, preocupari, concluzii, pareri si judecati pertinente toate bazate pe un IQ care nu tinde catre epsilon de preferat. Iar pana atunci, pentru noi cei care privim lumea mai frumos si care incercam sa creem oaze de rai in jurul nostru sau cel putin ne straduim, pentru sanatatea noastra ar fi bine sa lasam aceste preocupari de sub nivelul marii moarte sa treaca pe langa noi repede si fara consecinte sufletesti prea mari.

| Ecaterina2016 explică (pentru Ωmega):

Ti-as da o funda și ție dar nu mai pot.Rezonez cu cele scrise de tine.

| Veltorb a răspuns:

De nebuni ce sântem.