| Marrythenight a întrebat:

De curiozitate... atunci cand o virgina intretine prima relatie sexuala, dar sta putin incordata, e normal ca apara dureri ale muschilor vaginali, si sa persiste dupa? cat ar putea dura? deregreleaza menstruatia, inceperea vietii sexuale?

5 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Dacă-şi încordează muşchii vaginali, va grăbi orgasmul. De dereglat nu se dereglează nimic, încă e bine să şi-i antreneze, de asta poate depinde reuşita partidelor ei pe viitor. Totuşi, dacă partenera stă încordată în general şi mai că-i ies ochii din orbite, s-ar putea ca problemele să fie de altă natură.

| corbulalbrosu a răspuns:

In timpul dezvirginarii muschii vaginali sunt intinsi constant chiar pana la limita suportabilitatii in cazul in care partenerul are un penis supradimensionat. Acest lucru va determina acumularea unei tensiuni in muschii vaginali circulari care se va manifesta in zilele urmatoare sub forma unei febre musculare.Aceasta durere poate persista cateva zile si sa reapara la sexul practicat ulterior inca de cateva ori. Nu se poate afirma cu certitudine ca ar exista intotdeauna o dereglare/intarziere a menstruatiei insa se pare ca ar exista totusi o oarecare cauzalitate in multe situatii.

| Marrythenight explică:

Ma refeream la faptul ca ii tine incordati de frica, nu pentru orgasm...

| MissADEEL a răspuns:

Se poate intampla cat timp muschii nu sunt relaxati, nu te alarma.
Dureaza putin, nu mai mult de patru zile, maximum o saptamana.
Si nu, nu deregleaza menstruatia, dimpotriva, poate sa o regleze in sensul bun.

| jikutado69 a răspuns:

E ceva normal sa o doara) am avut un caz ca durerea la partenera a durat in jur de 2-3 zile, dupa care faceam sex zi de zi) e o durere trecatoare.