| frum a întrebat:

De un an de zile am o relatie cu o persoana cu o functie superioara de la serviciu. La prima vedere poate nu suna prea bine, insa va zic sincer ca nu a fost nimic legat de beneficii financiare. El proaspat parasit si divortat atunci(40 ani), eu la fel parasita in timpul planurilor de nunta (25 ani) pe motiv ca brusc fostul si-a dat seama ca sunt prea grasa (1.72 si 63 kg aveam) si ca ii era scarba de mine.

Si astfel amandoi suferinzi ne-am atasat si am avut o relatie tare frumoasa aproape un an. Acum din pacate diferenta de varsta isi spune cuvantul, el e tare sociabil si bun la suflet, isi ajuta fosta sotie, ajuta pe toata lumea, fostele iubite, are alte scopuri in viata si ma raneste chiar daca ma iubeste. Ideea este ca am decis de comun acord sa ne iubim in tacere pentru ca impreuna ne vom distruge datorita diferentei de varsta.

Intrebarea mea este, cum sa fac sa rezist la locul de munca in conditiile astea? Nu pot pleca, nu ar fi cine sa ma inlocuiasca cu ce fac in urmatorii ani, el nici atat pentru ca e afacerea lui. El zice ca rezista sa fim din nou colegi, si il inteleg, pentru ca a mai trecut printr-un divort si pastreaza relatia buna cu fosta. Eu nu pot trece, imi vine sa plang zilnic cand il vad, dar cand imi imaginez ca o sa isi faca o noua relatie, nu am cuvinte ce mi se intampla...

Ne iubim, dar nu se poate. Familia, difeenta de varsta, prieteni, tot e impotriva.

Ce spuneti sa fac ca sa rezist, sa il uit chiar daca il vad zilnic si sa am o viata frumoasa din nou?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deci, el patronul si tu angajata, o relatie foarte intalnita si care rezista doar o bucata de vreme, extrem de rar finalizandu-se cu o casatorie sau o relatie serioasa si de lunga durata.
Cum este afacerea lui, tu esti singura care poti pleca.
Trebuie sa-ti cauti altundeva de lucru si sa faci marea mutare.
Vine o vreme cand trebuie sa lasi totul in urma, sa-ti incepi un capitol nou al vietii, dar pentru asta trebuie sa renunti la incapatanare, pentru ca nu exista "nu pot sa plec" de la acel loc de munca, evident te simti confortabila in acel job si nu vrei sa pleci, dar ar trebui sa te gandesti serios la asta, mai ales daca simti ca esti afectata.

| LexiEla a răspuns:

Da, in ultimul paragraf ti-ai raspuns singura. Stii si tu ca nu are rost in acest caz. Incearca sa socializezi cat mai mult pentru a intalni persoana potrivita. Cand il vezi pe acesta gandeste-te la altceva, la ceva pozitiv ca sa iti ia gandul.

| Wargasm a răspuns:

Nu am înțeles faza cu "ați decis să vă iubiți în tăcere" De ce nu ați decis să întrerupeți iubirea sau să o continuați. Iubirea în tăcere nu-mi sună bine la ureche. Pe scurt, rapid, concentrează-te pe alte pasiuni sau pe o relație și pe el tratează-l fix la fel cum l-ai tratat până să aveți o relație. Nu o să fie ușor pentru că, din ceea ce spui, de fapt ceea ce ai decis nu poți să respecți. Mai e varianta să-ți dai demisia. Și o a treia variantă reia relația cu el și acceptă că îl iubești și te iubește; restul nu ar trebui să conteze.