| CherNadya a întrebat:

Deci adresez aceeasi intrebare a 1000 oara,bineinteles ca nimeni nu vrea sa isi dea silinta si sa imi spuna ce naiba e de facut. Am schimbat si categoria, poate aici unde toata lumea intra pentru "Dragoste si sex"( din punctul meu de vedere dragostea nu are nici o legatura cu sexul)...Am un rottweiller, locuiesc intr-un afuresit de cartier de tigani si cainele meu e prietenos cu orice si oricine. Nu am nici o baza pe el. Ce sa ii fac sa constientizeze ca nu toti oamenii sunt buni si nu toti sunt stapanii lui? Are 9 luni deja. Fara dresor caci am incercat si am pierdut 5 milioane degeaba. Cainele meu e chiar mai sociabil.

17 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci, aceasta ii este firea. SCHIMBA-L sau cumpara altul negru in cerul gurii.

| CherNadya explică (pentru corbulalbrosu):

Este negru in cerul gurii.

| Hitback a răspuns (pentru corbulalbrosu):

laughing)))))

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca zici ca nici dresorii nu au reusit sa-i schimbe naravul cred ca va ramane bun doar de animal de companie. Daca iti permiti mai cumpara inca unul o femela.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Dragostea si sexul e acelasi lucru, tu te afli in majoritatea celor carora le place sa se minta singuri

| CherNadya explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Din experienta unei femei care a suferit un accident si nu va mai fi niciodata apta sa aiba relatii intime, iti spun ca barbatul de langa mine imi arata zilnic iubirea fara sex si nu, nu e aceeasi chestie. Nici inainte de incident nu abuzam de astfel de relatii, iar cand era momentul, era pasional. Era unic si niciodata nu mi-am dorit un barbat pentru placere. Placerea pentru mine se rezuma la sentimentul de protectie si gingasie.Nu ma mint. Tot timpul asta am reusit sa ma cunosc, sa stiu ce doresc de la viata si cum vreau sa fie aceasta.

| LoveSleep a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Te-o spart vere.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru LoveSleep):

Recunosc asa e

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

O sa raportez asta

| frostxtq a răspuns:

laughing cainele tau este foarte sociabil, ca si al meu de altfel. Bucura-te ca este asa, daca ar fi fost antisocial ai fi avut probleme cu el si ar fi fost agresiv cu toata lumea.
Iti garantez ca daca o sa fie vreodata nevoie sa intervina, nu o sa mai fie atat de prietenos pentru ca simte pericolul, imte cand tu esti in pericol si stie cand nu e loc de prietenie. Mai ales ca e rotweiller, nu e bichon, asa ca fii sigur ca o sa te apere la nevoie.
Incearca totusi sa il pui la incercare. Cheama un prieten la tine, care nu prea a avut contact cu cainele tau, dar sugereaza-i sa se imbrace bine sa fie cat mai protejat. Tine cainele langa tine. Spune-i prietenului tau sa intre in casa pe neasteptate ca si cum ar fi un hot si ai sa vezi ce reactie are cainele tau. Totusi, daca vezi ca devine violent, prinde-l si prietenul tau sa fie pregatit sa iasa din casa. Nu garantez ce se poate intampla daca este prins in gura cainelui.

| CherNadya explică (pentru frostxtq):

Am incercat si intampina persoana bucuros, sare in sus il linge pe respectivu. *** life, nici o baza in el. Am cumparat o mata. Am investit o gramada in cainele asta.

| frostxtq a răspuns (pentru CherNadya):

Stiu, e costisitor sa tii un caine, mai ales de talia asta. Din cate am auzit de la altii, un caine poate ajunge sa fie rau daca e tratat cu violenta, insa nu iti recomand deoarece s-ar putea sa vie violent chiar si cu tine.
Poate ca nu a simtit un pericol adevarat si de aceea era bucuros.

Uite, aici mai sunt persoane care au problema asta cu aceeasi rasa de caine, poate te va ajuta:

http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 82596-Cum-sa-imi-fac-cainele-mai-rau

| NoRegretsxx a răspuns:

Lasa-l in pace.

| CherNadya explică (pentru NoRegretsxx):

L-as lasa daca ar fi bichon... L-am cumparat pentru protectia personala si parca nu se maturizeaza deloc. Probabil daca era femela era diferita situatia.

| Hitback a răspuns (pentru CherNadya):

Trebuia sa ii tai coada cand era mic si sa il tii mult timp legat si nul mai lasa se se joace cu oricine caci asa il inveti sa fie bun si doar tu nu vrei asta.

| fataciocolata a răspuns:

Asa e firea lui.N-ai cum sa-i schimbi comportamentul.

| Nobody11111 a răspuns:

Daca e cainele tau iubeste-l oricum e, pai crede-ma ca decat sa te traga dupa el cand vede alti oameni, e mai bine asa