| w0lfuletul a întrebat:

Deci ce am sa va spun acum poate uni nu ma veti lua in seriosi altii veti rade eu unu nu stiu la cine sa apelez de un sfat am auzit de site asta de la prietena mea sau fost nici eu nu stiu, daaa ca intodeauna exista si o fata. Sper sa ma intelegeti...

nu sunt matur am doar 16 ani ma consider un copil prietena la fel prietena e cu un an mai mica infine nu asta e important

IMPORTANT este ca o cunosc de cand aveam cam 13-14, sunt cu ea de 9 luni, am fost foarte multe impreuna si am ajuns sa o cunosc si sa ii inteleg situatia pe deplin deci pe scurt cand ne iubim ne iubim toata lumea o spune, dar cand ne certam se schimba foaia

sa va dau unele exemple de cuv. ce mi le spune?

"cine te crezi tu sa imi zici cum sa vorbesc"

"inca nu a aparut baiatu sa imi puna mie capac"

cand o intreb ceva uneori faci cum vrei, e viata ta cuvinte si cuvinte cu toate ca eu merg pe ideea ca atunci cand tii la cineva pui binele lui/ei inaintea binelui tau.Nu stiu am senzatia uneori ca sunt un prost in fata ei,un blegoman din asta,cand greseste isi cere scuze si are pretentia sa tac din gura " gata mi-am cerut scuze" iar eu cand gresesc ca nu sunt sfant nu ma consider i-am gresit si eu de multe ori,ma mai lua gura pe dinainte,mai spuneam cuvinte care dor.dar ea nu stiu parca vrea sa ii cant cum vrea e, ii arat bunatatea si ma ia de fraier, are mama o vorba "iti dau un deget si tu imi iei toata mana".Nu stiu ce o determina sa vorbeasca asa eu unu nu pot sa fiu cum e ea pentru ca o cunosc e o persoana sensibila si cand ii spun ceva imediat se aprinde si mai tare sau plange, dar e greu daca ia si-ar controla "prostia" sa ii zic asa atunci nici eu nu as mai fi nevoit sa imi controlezi nervii.Nu stiu e o figura fata asta cand vrea ceva obtine,e genu de fata care iubeste,dar cand te simte ca te indepartezi de ea sau nu se intoarce nu prea te cauta spune direct,"dar de ce sa ma intorc cand tu ai ales sa pleci,tu ai zis asta tu ai vrut-o nu eu,sunt cuvintele tale".

Mi-a zis mama odata sa fiu mai indiferent unoeri ca prea prea i le arat pe toate,va dau un exemplu ieri am luat-o tare in mesaje cuvinte mai grele de suportat,pnm tinand cont ca ea era suparata dinainte sa ii trimit mesaje de gen, pana atunci ma lua cu "ce mai vrei gabi" da gabi ma cheama "zi ce mai vrei ca nu am chef sa vorbesc cu tine"dupa ce i-am trimis mesaje rautacioase imd a reactionat diferit "nu pot sa cred ca ai scris tu asta, mai dezamagita de atat nu pot fii"sa va mai zic ceva? odata eram la ea certati desparitit nici eu nu mai stiu imi tot zicea cuvinte care dor, eu taceam din gura si al urma ea spune "dar enerveaza-tee arata ca iti pasa"..nu stiu ce vrea fata asta de la mine rare dati cand am inteles-o azi imi zice ca se jura ca nu mai vrea sa aiba nimic deaface cu mine, sa si jurat si tot ea ma suna peste cateva ore, sau o zi doua mai mult de 3 zile nu am fost certati niciodata si plangand ma suna. ai suntti dati ca dupa ce ca imi spune unele cuvinte si se comporta de parca nu ar da doi bani pentru mine,dupa ce ne impacam si o facem foarte repede,mai vrea sa ma comport frumos cu ea,sa ii arat ca imi pasa,iubesc etc etc.Dar eu seara cand ma puneam sa dorm tot la cuvintele din trecut ma gandeam! Nu stiu cand ne certam sunt gen care pe care, cand nu mai stim cu ce sa dam vina unu pe altu aducem din trecut si la inceputu relatiei sa nu va mai zic ca vorbea cu baietii, cu prietena ei, ma injura ma facea ma scotea.si de mama a spus si stiti care a fost scuza ei daca o intreb acum daca ii reamintesc "am spus la nervii gabi" atat,si eu daca as vorbi cu vreo fata si ar afla dupa cuvintele ei "dracu m-ar lua",si inca o faza ultima (oricum am o gramada in cap) am o amica,o stiu din clasa I,si de mic cand aveam probleme eu sau ea,ne mai vorbeam ne mai sfatuiam ne mai ajutam cand era cazul,si fata respectiva e cea mai buna prietena cu iubita mea si mai mereu imi scoate ochii "dar de ce ai vorbit cu ea? e prietena mea cea mai buna" ce ar fi sa vorbesc si eu cu baietii tai " stii chestii de prost gust"sau ieri era asa motivata ca vrea sa ma uite fel si fel" o sun sa coboare jos sa mai vorbim ca na asta simt nu ascund ce simt,si la urma imi zice ca vroia un sarut ca dc nu am facut-o parea dezamagita nu a spus dc nu am facut-o,dar din voce asta intelegeai, chestii din astea Sau cand ii spun sa se schimbe ca nu e bine ce face ca asa si asa ma ia cu " daca nu iti convine du-te la alta ce tot atata imi scoti ochii, eu nu cred ca iti reprosez tie defectele tale eu una ti le accept" deci cu asta ma confrunt eu zii de zii si sunt dati cand chiar mi-as dori sa pot trece peste, sau sa fac in asa fel sa fie bine si ma oftic cand vad ca nu e si chiar nu stiu ce sa mai fac.

Deci ziceti-mi va rog sfaturi sugestii nu stiu prost stiu ca sunt si ca i-am acceptat atatea va rog, vorbiti deschis nu ma supar chiar imi faceti un bine si poate unu dintre voi imi va deschide ochii!

Răspuns Câştigător
| BlackOldSun a răspuns:

In relatia asta cine e barbatul tu sau ea? huh? asa ca ea daca te trateaza asa inseamna ca nu tine la tine! da iti ceri scuze dar ea te a simtit ca te ai coborat destul de jos cat sa incerce sa te manipuleze! asa ca e timpul sa discutati serios daca nu pa si pussy! fii baiatul de care ea are nevoie! keep it up!

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Am renuntat sa citesc cam pe la mijloc, dar din cate am citit mi-am dat seama de un lucru: cum amandoi sunteti tineri, nu sunteti pregatiti pentru o relatie serioasa, mai ales ea nu-i pregatita de asta.
Sfatul meu, las-o rece, mai vorbeste cu alte fete, nu te lega la cap fara sa te doara.

| horansgang a răspuns:

Cine o citit toata chestia asta? laughing

E cam plisctiseala, frate. yawn

| MCG a răspuns:

Wow...si mare minune cine mai citeste atata cat ai scris tu. eu am citit si iti pot spune ca nu e chiar dragoste asa de mare pe capul ei din cate mi0ai zis tuhappy si mai e si faptul ca o fata(si chiar si baietii) spun lucruri pe care nu ar tebuii sa le spuna atunci cand au nervi..aceeasi problema o am si eu cu iubita mea si iti pot spune doar sa o tii din scurt findca s-ar putea sigur sa te insele...incearca sa ii spui sa te lase daca ea nu are de gand sa aiba o relatie serioasa cu tine findca din ceea ce am citit mi-am dat seama ca tu o iubesti si nu merita sa suferi pentru ea. spune-i sa te lase daca nu te iubeste si iti vei da seama de ceea ce are de gand in functie de ce iti v-a zice. adica daca iti zice ca te iubeste si asa mai departe ar trebui sa o crezi insa daca pare dezinteresata nu are rost sa mai stai cu ea findca nu te iubeste_>pe scurt totul tine de cum iti va vorbii cand ii vei spune aia. tine de tine sa iti dai seama dupa voce daca te minte sau nu cand iti zice ca te iubeste. daca o zice pe un ton suparat si mai domol inseamna ca te iubeste si ca spune adevarul, insa daca striga sus si tare ca te iubeste si ca ar murii fara tine mai mult ca sigur te minte findca fetele sunt mai rezervate in exprimarea sentimentelor si cand spun ceva din suflet nu o fac in gura marewinking baftahappy

| SkizoMetal a răspuns:

Şi ai suporat-o aşa 9 luni?! Adică fata asta are impresia că toată lumea trebuie să facă aşa cum zice ea. Iar când zice să te duci la alta vrea să vadă cum reacţionezi, dacă o vei face. Dar probabil la ea a devenit un refleţ pentru că ştie că nu o părăseşti. Eu zic să iei puţină atitudine. Adică eşti şi mai mare cu un an decât ea, şi tot ea face pe şefa cu tine? Eu cred că există trei soluţii:
1. Discuţi cu ea pe această problemă şi încercaţi să o rezolvaţi frumos
2. Vă despărţiţi, pentru că sunt mai importanţi nervii tăi decât fiţele ei
3. Dacă nu poţi să te desparţi atunci continuaţi relaţia aşa cum a fost şi până acum.
Oricum, după mine asta nu se prea poate numi relaţie, dacă vă certaţi aşa des.

Baftă!winking

| leftside a răspuns:

Scrie ba mai putin, nu ne scrie romane aici.

| pretty34 a răspuns:

Vrei sa te faci scriitor... se plictiseste oricine sa citeasca atat de mult. In fine, eu cred ca si tu mai pui paie pe foc, daca ea este suparata (nu conteaza motivul pe tine, pe altcineva)tu nu trebuie sa o provoci; este normal sa-si verse furia pe tine. Cand ea este suparata tu trebuie sa o impaci. Ea ti-a spus ca nu-i vine sa creada ca spui asa, e firesc, chiar daca e suparata pe tine totusi asteapta ca macar tu s-o intelegi, chiar daca nu spune acest lucru. Vezi ce faci in continuare happy

| lovitddefulger a răspuns:

Pe scurt orice fata/femeie vrea sa fii barbat.Sa o domini,sa o conduci,dar in genul pozitiv.O fata/femeie nu se simte bine cu prea multa libertate.Pur si simplu nu stie ce sa faca cu ea.Ele vor sa ne uitam dupa ele,si sa le purtam noi de grija,astfel incat viata alaturi de baieti/barbati sa fie o frumoasa calatorie. Fara ca ele sa-si faca griji aiurea,sa aiba langa ele pe cineva care stie ce vrea,cineva in care sa aiba incredere.
Da, nu e bine sa te lasi condus, insa daca incerci sa domini relatia intr-un mod negativ, sa-i arunci reprosuri, nu reusesti mare lucru.
Trebuie sa te maturizezi.Succes cu fata.