| anonim_4396 a întrebat:

Desi stiu ca majoritatea sunteti adolescenti, nu ati aflat inca ce e viata, indraznesc sa va intreb ceva sperand ca vor vedea aceasta intrebare si persoane mai mature.
Cunosti o persoana de 10 ani, ati fost impreuna, a fost prima ta dragoste. In acesti ani persoana respectiva a facut un lucru grav si i s-a facut dosar penal. Acum ati reluat legatura si ti-ai dat seama ca nicio clipa nu ai incetat sa o iubesti si s-au reaprins sentimentele intre voi, din partea amandurora.
Intrebarea e urmatoarea: te-ai casatori cu o persoana care are dosar penal?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un dosar penal poate fi doar o coincidenta. Daca insa obiceiurile nu s-au schimbat asta este altceva. Romanii ziceau: "errare humanum est perseverare diabolicum". Adica daca gresesti o data este omenesc, perseverenta in greseala este diabolica (rea).

| AleSmartGirl a răspuns (pentru Salontanul):

Si-a recunoscut fapta, si-a platit datoria si s-a schimbat. El nu stie ca stiu sad Insa ma gandesc la ce ar spune familia mea...sigur ar fi impotriva... Iar uneori mi-e teama sa nu faca din nou acel lucru.

| Salontanul a răspuns (pentru AleSmartGirl):

Familia este de cele mai multe ori impotriva. Uita ca si ei au gresit in viata dar numai intamplarea a facut sa nu ajunga in justitie. Eu, de exemplu, in copilarie si adolescenta furam calul de la CAP (Cooperativa Agricola de Productie) si ma plimbam cu el. Am avut noroc ca eram nepotul preotului satului altfel eram la casa de copii (asa se numea atunci scoala pentru copii recalcitranti). Sunt sigur ca si parintii tai au pete negre in biografie. Cu rabdare poti sa-i indupleci.

| zăGhost a răspuns:

Depinde ce a făcut. Dacă a omorât pe cineva, cel mai probabil nu, dacă e vorba de orice altceva şi l-aş iubi cu adevărat, atunci, cred ca aş accepta o nuntă.
Ideea e ca dacă accepţi, să ştii ce efect va avea reputaţia lui asupra unei slujbe şi asupra viitorilor copii, în caz că veţi dori să aveţi.

| AleSmartGirl a răspuns (pentru zăGhost):

A furat...multi bani din casele mai multor persoane. Initial nu am vrut sa cred ca a facut asta, am zis ca poate a fost confundat...dar el era. M-a dezamagit enorm, mai ales ca nu e o persoana care nu are bani; nici una foarte bogata, dar avea cat sa nu duca lipsa de nimic si sa traiasca decent, nu cu grija zilei de maine.
Mai in gluma, mai in serios, am vorbit si despre copii. Ne dorim foarte mult, dar, cum ai spus si tu, reputatia lui e in joc... apoi si a mea ca am acceptat un asemenea barbat langa mine. Sunt atatia tipi care ma vor...seriosi, cu facultate, inteligenti, fara reputatie rea. Dar inima mea e doar la EL sad

| zăGhost a răspuns (pentru AleSmartGirl):

E reconfortant că nu a săvârşit ceva aşa grav precum o crimă.
Dacă s-a lăsat de acest obicei, iar tu doar pe el îl iubeşti şi nu te vezi cu altul în viitor, poţi da o şansă unei căsătorii.
În caz că veţi avea un copil, el ar trebui să fie foarte apropiat de acesta, pentru ca, atunci când copilul va afla despre reputaţia tatălui, să nu-l judece.
Îşi doresc succes! Fă ce îţi spun sentimentele, dacă greşeşti, nu va durea pe atât cât ar face-o dacă ai asculta raţiunea, părerea mea.

| Wehrmacht a răspuns:

Depinde de stilul infractiunii.Nu conteaza daca e crima, terorism sau furt.Cat timp e genu' meu si sunt de acord cu acea infraciune m-asi simti numai bine langa acea persoana.
Avand in vedere intrebarea ta nu cred ca e la fel si pentru tine, nu? E diferit pentru diferite persoane.Nu conteaza ce am face noi pentru ca asta nu schimba cu nimic ce ar spune familia ta.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu nu m-as casatori cu o persoana care are dosar penal pentru furt din locuinte. Sau dosar penal pentru violenta, sau pentru ucidere din culpa (in urma unui accident rutier etc). Mi s-ar parea o persoana mult prea periculoasa si imprevizibila.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Pai ce legatura are? Daca nu a omorat pe careva sau alte acte de violenta care s-ar putea repeta asupra ta chiar nu vad o problema.Te poti alege cu dosar penal pentru o gainarie gen furtul unui cablu electric.Chiar si cei care fura o paine de foame se pot alege cu dosar penal.Deci unde e problema?

Răspuns utilizator avertizat
| NoRegretsxx a răspuns:

De asta e bine ca unele lucruri sa nu se afle.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Din moment ce va leaga acel sentiment puternic, adica iubirea, nu vad de ce nu. Asta bineinteles, daca nu este ceva criminal sau violator, pentru ca nu cred ca ai dormi linistita sa stii ca stai langa un om de genul. Daca este cu totul altceva, chiar daca este o greseala mare, nu vad de ce nu. Dai bataie!

| ViatacuLouie a răspuns:

Nu ai spus cum a reusit sa faca dosar penal, e foarte greu de spus, daca a fost violent o data, s-ar putea sa fie si a 2-a oara, eu zic sa mai lasi putin timp sa treaca, sa iti dai seama singura cum se comporta, nu vrei un sot in puscarie.