| augustus17 a întrebat:

Dimineata am gasit pe chiloti pete de sange, In urma cu 7 zile m-am jucat cu prietenul meu, ne frecam fiind imbracati, s-ar fi putut sa ajunga spermatozoizii prin haine in vagin daca sunt virgina? De ce au aparut acele pete de sange? Ovulatia mea ar trebi sa fie peste 4 zile, deci nu r fi avut cum ca acei spermatozoizi sa fecundeze ceva pentru ca nu aveau ce, nu? acum 3 zile ne-am jucat din noi, petele de sange ar putea fi din cauza ca s-a rupt purin din himen? m-a durut putin cand ne frecam, sunt ingrijorata, ar fi putut fi hemoraie de implantare? Eu nu cred ca este posibil, voi? Va rog ajutati-ma. Mentionez inca o daca ca aveam haine pe noi, el nu ejacuat doar ca s-a scurs acel lichid cu rol de lubrifiere, el mai are si varicocel, deci ma gandesc ca nu este fertil. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nu ai/nu aveti nici cele mai elementare notiuni despre modul prin care ai fost procreat, adus pe lume, ma vad nevoit sa repet si in cazul tau ca, o fata virgina sau o femeie nu poate sa ramana insarcinata nici daca si-ar dori acest lucru, fiindca NU se formeaza o SARCINA ori de cate ori intretine jocuri erotice "nevinovate" sau chiar contacte sexuale adevarate, chiar si daca acestea sunt neprotejate si barbatul ejaculeaza sperma in vagin. Aproape toti/toate va panicati in mod inutil, fiind convinsi ca ar putea exista automat posibilitatea aparitiei unei sarcina uneori doar printr-o simpla atingere dintre penis si vagin sau de himen in cazul in care fata este virgina. De asemenea majoritatea considerati ca este suficient ca penisul sa penetreze vaginul indiferent de data, adica in ce moment al ciclului menstrual se intampla contactul sexual si considerati ca este suficient ca penisul sa aiba pe el chiar si acel inofensiv lichid preejeculator pentru a lua nartere o sarcina. De asemenea faci confuzii grave fiindca nu ai notiuni corecte cu privire la ovulatie si ce insamna de fapt NIDATIA, care se produce la 8-10 zile dupa fecundarea ovulului si nu cu 4 zile inainte de ovulatie, asa cum iti inchipui tu complet gresit. Cu totii uitati insa faptul CEL MAI IMPORTANT si anume, ca o noua forma de viata poate lua nastere doar prin fecundarea unui OVUL VIABIL de catre un SPERMATOZOID, iar acest lucru se poate realiza DOAR/NUMAI intro perioada foarte scurta, de numai 1 - 4 zile din cele 28-30 ale unui ciclu menstrual mediu si anume in PERIOADA FERTILA. Posibilitatea de a ramane insarcinata se poate realiza DOAR intr-un singur caz si anume : 1. ) DOAR DACA femeia este in PERIOADA FERTILA, si concomitent se produce si cea de a 2-a conditie si anume...2.) indiferent prin ce mod in acea perioada, in mod obligatoriu SPERMA trebuie sa AJUNGA in VAGIN indiferent de volum/cantitate. Spermatozoizii existenti in sperma respectiva, trebuie sa intalneasca in mod OBLIGATORIU un OVUL VIABIL pentru ca in urma fecundarii OVULULUI sa devina posibila/realizabila producerea unei SARCINI. In concluzie CHIAR SI DACA sperma ajunge in vagin in afara PERIOADEI FERTILE formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA. In cazul descris de tine probabilitatea aparitiei unei sarcini este IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| augustus17 explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Deci nu ar avea cum ca spermatozoizii sa ajunga in vagin daca eram imbracati?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru augustus17):

Spermatozoizii pot sa patrunda in vagin fara ca acest lucru sa aiba vreo urmare daca ajung acolo in afara perioadei fertile, exact pe acest principiu se bazeaza metoda de protectie in cazul folosirii calendarului menstrual, deoarece spermatozoizii ajunsi in uter vor muri dupa 2-3 zile in lipsa existentei unui OVUL VIABIL. O sarcina se poate forma doar prin contopirea celor 2 nuclee, cel al unui SPERMATOZOID si cel al unui OVU insa acest lucru se poate intampla DOAR in cazul in care sperma ajunge in vagin in PERIOADA FERTILA. Si ca sa raspund si la intrebarea ta, probabilitatea de a ajunge un spermatozoid prin haine direct in vaginul tau este de domeniul fantasticului.

4 răspunsuri:
| MadRabbiT a răspuns:

Nu e vorba de patrundere a spermatozoidului in vagin, http://www.csid.ro/......-11870010/ citeste aici

| Emilian65 a răspuns:

Si baietii cu varicocel sunt fertili. Asa ca nu merge pe varianta ca nu este fertil. Te poti trezi cu o sarcina nedorita atunci cand nu te astepti.