| abcdefghijklmnopqrssttuvwyz a întrebat:

Din punct de vedere biblic este păcat să mă masturbez? ( fără să-mi iasă sperma)

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

E consens religios si Dumnezeu a uitat sa le-o spuna taman alora care au scris Biblia?

De fapt, nu e consens religios, uite ce spune marele evanghelist James Dobson: „Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță."

http://ro.wikibooks.org/......Masturbare

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Da, din punctul de vedere al bisericii este pacat si cu si fara ejaculare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punct de vedere biblic si sa te speli e pacat asa ca...

| Felys a răspuns:

Pai aia vor ca din orice picatura de sperma sa iasa un copil, daca e sa te iei dupa religie ar insemna sa te umplii de copii ca broasca raioasa de bube

| SergiuBoss11 a răspuns:

Ce rost mai are masturbarea daca nu ejaculezi?
sau vrei sa spui ca tu ejaculezi, dar nu iese sperma?
Exista 10 porunci biblice(daca te abati de la ele, atunci pacatuiesti).Sa te masturbezi fara sa iasa sperma nu face parte din ele.Deci nu pacatuiesti din punct de vedere biblic, dar de ce te-ai masturba fara sa iasa sperma?

| Drolja a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Are rost, pentru că nu-i mai murdăreşte mă-si bibelourile.

| SergiuBoss11 a răspuns:

laughingisi da drumul in chiloti.sa vorbeasca daca poate cu mama lui sa ii ia chiloti johnson baby cu absorbtie.sa nu stea ud pe chiloti cu zilele ca-l trage curentul.

| Seba2013 a răspuns:

Din punct de vedere biblic, pactul l-ai facut inainte sa te masturbezi!

Stiintificii, stiu dinainte, actinunile noastre.
Asa si pacatul masturbarii:
De la fantezie, pana la erectie, copulatie, orgasm, cu sau fara sperma, pana la placere, liniste, gaduri, dorinte, actiuni.

Nu te mai masturba pentru ca este pacat.
Este un consens religios ca este pacat, si ceea ce este consens religios, insemna ca lucrul acesta este un adevar incontestabil.

deci nici o indoiala, pacat 100%.

Deci te faci dusman cu Dumnezeu, de o sa iti apara boli, pe care medicii, nu stiu cauza, si nici cum sa trateze.
Ai grija cu pacatul acesta.

| love96 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu crezi ca ești un pic prea exagerat? Cu boli pe care medici nu stiu cauza? Cand ești bolnav te tratează Dumnezeu? Nu vreau sa te judec ca fiecare crede in ce vrea dar nici chiar asa... Adică sa ne păstram credințele pentru noi.

| Seba2013 a răspuns (pentru love96):

Vrei sa iti spun, cate persoane sufera din cauza dependentei de masturbare, si medicii nu stiu sa il trateze?

Un dependent de masturbarea merge la medicii, aia lui doctorandus, iar medicii aceia nu il trateaza, spun ca este o boala care nu este specifica.

Desigur ca sunt medicii care stiu, l-au tratat pe Tiger Woods.
Dar Dumnezeu cu medicii, adevarati, sunt mana in mana.
Dumnezeu previne, medicii trateaza, intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ejaculezi nu e pacat.
Dar daca o faci, hmm, o sa arzi in flacarile iadului.
Nu mai risca pe viitor.

| UzOm a răspuns:

Din câte știu doar desfrâul este păcat. Deci spor la frecat.

| wolder a răspuns (pentru UzOm):

Masturbarea e considerata pacat!

| doctorandus a răspuns (pentru wolder):

Era vorba despre Biblie, nu despre ce spun anumite culte. Masturbarea nu este mentionata in Biblie.

| PsihopatX3 a răspuns:

Bă deci daca nu ejaculezi esti sfânt, ai grijă să nu-ti scape vreun strop de spermă că mergi în iad.