| infinitespiral a întrebat:

DOAR DACA AVETI RABDARE!

Buna TPU! deci chiar nu credeam ca voi ajunge sa cer sfatul aici dar gandescc prea la cald si sunt multe sentimente implicate si simt ca nu pot sa gandesc rational.Din luna septembrie am tot inceput sa vorbesc cu un coleg pana cand, in martie ne-am combinat.La inceput, era el foarte atasat si mereu facea gesturi si imi suporta multe, recunosc dar de ce vreme 1-2 luni parca au inceput sa se schimbe rolurilesi eu sa fiu cea atasata si sa nu fac nimic astfelt incat sa il supere.Bineinteles, am trecut prin multe in aceste luni de zile, el mi-a cam interzis sa vorbesc cu aproape toti prietenii mei pentru ca cica nu aveau o influenta buna asupra mea.Desigur ca la inceput ne-am certat mult pe tema asta dar in final i-am dat dreptate pentru ca chiar avea.In ceea ce ii priveste pe alti baieti, iar, nu prea ii convenea sa vorbesc cu alti baieti chiar si daca ii explicam ca vorbim doar amical si pana la urma i-am dat si la asta dreptate deoarece am ajuns la concluzia ca nu are rost sa fiu nici macar amica cu alti baieti pentru ca nu se stie niciodata ce s-ar putea naste intre noi, in plus el mereu imi spunea: mai bine previi decat sa tratezi!, asa ca am decis sa elimin toate sursele de tentatie.Si astfel am ajuns la stadiul in care sunt azi: fara nici un prieten, si desigur ca la inceput, cand am inceput sa renunt la ei unu cate unu parca mergea ok, Dar sa revin la problema mea.Acuma cateva zile a fost plecat la un concurs, si acolo a cunoscut ceva lume, desigur ca si fete.Din cate mi-a povestit el a stat mai mult cu vreo 3 fete dintre care una parea sa arate mai bine, mai feminina. Dintre astea 3 fete el mi-a zis ca s-a inteles mai bine cu una ca aveau subiecte comune si ca a vorbit mai mult cu ea decat cu celelalte da doar asa, amicalic.Ei, bine bine, dar in perioada cat a fost acolo mi s-a parut ca nu vorbea cu mine asa cum o facea de obicei si parca si cand ma suna, parca o facea din obligatie, sau cel putin asa imi simtteam eu.Iar cand i-am reprosat asta a zis: pai si ce vroiai? m-am dus acolo sa ma simt bine, sa vorbesc cu lumea, nu era politicos sa-i las pe ei si sa vb doar cu tine,.dar asta chiar nu era adevarat.Pe langa ca vorbeam rar ca nu prea era semnal, mi se parea ca si atunci cand vorbim, el mai mult din obligatie o face...Si revenind, v-am spus ca cica cu una de acolo se intelegea mai bine.Ei, eu presimteam ceva si l-am intrebat daca nu cumva s-a intamplt ceva cu vreo fata de pe acolo si mi-a spus ca imi povesteste cand vine acasa dar l-am tot batut la cap si pana la urma mi-a povestit: zicea ca la un moment dat le-a vazut pe 2 dintre cele 3 fete cu care statea mai mult cand chicoteau despre el si a3a fata si vazand asta, a zis ca s-a dus la cea de-a 3-s fata, a luat-o separat si i-a zis ca el nu vrea nimic ca are prietena si etc.Acum cand a ajuns acasa, a vazut la el pe telefon poze cu fetele(cele 3), si dupa cum ati banuit, cea cu care se intelesese mai bine era cea mai draguta, feminina. Faza e ca am vazut o poza in care desi apareau toate 3, el vroia sa o surprinda pe cea din urma mai bine atunci cand facea poze la cv si i se vedea tot corpul(facea o intindere ciudata din corp) dupa aceea am vazut poze de la premierea concursului cu ea, era o poza si cu celelalte 2, dar doar una, pe cand lui astalalta ii facuse vreo 4-5.

Bun, si acum ca am ajuns la final, vreau sa intreb pe voi: Vi se pare normal felul in care s-a comportat? Adica fetele acela nu cred ca au chicotit fara vreun motiv si da, apreciez faptul ca s-a dus la ea sa ii spuna ca nu vrea nimic insa ceea ce ma deranjeaza pe mine cel mai tare este faptul ca avand in vedere prin cate am trecut si cate am facut eu pentru el, si la cate am renuntat, si am eliminat toate sursele de tentatie(pentru ca drept sa va spun era f gelos, acum probabil de aia se comporta asa ca nu mai are pe ce sa fie gelos, ii e prea bine) s-a ajuns la asta, adica a fost nevoit sa-i spuna la aia ca nu vrea nimmic. Pe mine m-a deranjat faptul ca a vorbit cu aia pana la punctul in care cei de dinafara au sesizat ca ar putea fi ceva intre ei si au inceput sa chicoteasca, ma deranjeaza ca a trebuit sa se ajunga la stadiul in care sa-i spuna ca nu vrea nimic de la ea adica nu mai bine se rezua la strictul necesar in convorbirea cu ea astfel prevenind sa se ajunga la asta? cum zicea el: Nu mai bine previi decat sa tratezi?

Multumesc daca a-ti citit pana aici, din pacat sunt mult mai multe si n-am cum sa le rezum pe toate, atat va pot spune ca de la o vreme ne tot certam si parca o luam la vale... Vreau parerea voastra in legatura cu povestea mea, sa-mi spuneti daca e normal sa fiu geloasa si vreau sa aflu de la voi fetelor daca voi ati fi geloase(in situatia de fata) si ce ar trebui sa fac sa nu ma mai simt asa rau din cauza asta.

17 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Greseslile au inceput demult, de atunci cand ai acceptat sa-ti lasi lumea ta si prietenii, pentru ca ti-o cerea el.
Si ce mi se pare cel mai trist e ca inca tu consideri ca el a avut dreptate si prietenii tai aveau o influenta rea asupra ta.Cum de n-au avut si pana sa-l cunosti pe el,doar erau prietenii tai,tu i-ai ales si nu te-a obligat nimeni sa stai langa ei,deci o faceai din placere si cu bucurie...
Nu renuntam la prieteni pentru o relatie,draga mea,prietenii sunt fratii pe care ti-i alegi singur,ai putea sa renunti la fratele tau,pentru ca te-ai indragostit?
Nu cred...

Acum,esti intr-o situatie foarte neplacuta,el face exact ceea ce ti-a interzis tie.
Asa ca,ai doua solutii.
Sau ii spui clar ca e un escroc sentimental si un fariseu de prima mana si restabilesti echilibrele,sau faci acelasi lucru!

Eu te-as sfatui sa-ti regasesti prietenii,cei la care chiar tii,ei sigur te asteapta si vor fi fericiti sa te regaseasca.
Si,lasa-l pe el sa spuna ce-o vrea,a demonstrat ca numai teoria e de capul lui,in practica a esuat lamentabil.

Sa nu mai renunti la prietenii si personalitatea ta niciodata,pentru nimeni.
Sa iubesti nu inseamna ca devii umbra cuiva sau un catelus fara vointa, dresat sa stea "frumos", cand el s-a indragostit de tine, s-a indragostit nu numai de ochii tai frumosi ci si de felul tau de a fi!
Iar tu, ai renuntat usor-usor la personalitatea ta...de asta mergeti acum in jos,te-ai schimbat,ai renuntat la tot ce l-a facut sa se indragosteasca cu tine,ai cedat la orice cerere sau dorinta a lui!

Sa-ti revii,sa-ti aduci aminte de tine!

Si sa nu intelegi ca te cert pe tine,tu tot ce ai facut,ai facut din dorinta sa fie bine, dar compromisurile au inceput mult prea curand in relatia voastra, fara sa-l lasi sa te cunoasca, fara sa inteleaga cine si cum esti tu!
Curaj acum, discuta cu el si regasete-ti prietenii si felul tau de a fi dintotdeauna!
happy

| neutrino a răspuns:

M-am chinuit, dar am reusit sa citesc pana la final. Gelozia ta este total aiutea, "ca chiar" daca tu il iubesti.

| sofisis a răspuns:

In mod normal ti-as spune sa stai chill. Dar cum el te-a izolat pe tine de toata lumea si pretinde sa nu vorbesti cu nici un baiat ca cine stie ce se poate intampla, mi se pare perfect normal ca nici el sa nu fie indreptatit sa vorbeasca cu alte fete la modul asta.
E clar ca el e genul care aplica dublul standard : el are voie, tu nu. Deci da, in situatia de fata, ai tot dreptul sa fii deranjata de situatia creata.

| infinitespiral explică (pentru sofisis):

Merci de raspuns!

Faza e ca acum el zice ca si-a dat seama ca a gresit si ca a fost prea drastic si m-a facut si pe mine sa fiu asa.

| sofisis a răspuns (pentru infinitespiral):

Pai normal, acum nu ii convine ca e tras la raspundere.
Nu e logic?
Vede ca ai si tu aceleasi pretentii de la el si lui nu ii convine.
Vorbeste cu el si stabiliti sa aveti o relaxare in relatie. E prea stransa si se va face tandari cand nici nu te astepti. Nu e normal sa monitorizeze toate persoanele cu care tu interactionezi si nu e normal sa creada ca daca vine unu si iti arunca in fata un compliment tu pici pe spate si desfaci picioarele.Ar trebui sa te respecte intr-atat incat sa stie ca nu esti o usuratica.
El e nesigur pe el si pe capacitatea lui de a tine o femeie langa el si de aceea face asa. Daca ar fi sigur pe el, ar stii 100 in mie ca tu ii esti fidela, pentru ca nu ai motive sa calci stramb.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

De prieteni comuni ati auzit? Nu stiu, va dau si eu o idee.
Asa sunt baietii, vor sa vada mereu daca inca au charm si daca vrajeala lor tine in continuare. Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji, ce e frumos si lu Dumnezeu ii place. Asta nu inseamna neaparat ca trebuie sa se si intample ceva (dar eu n-am fost acolo si nu cunosc detalii asa ca ma oprec aici)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi avut o prietena ai fi cerut ei sfatul nu noua, ai vazut cum se schimba lucrurile? Ceri sfaturi de la necunoscuti in loc de o prietena foarte buna care te cunoaste mai bine ca oricine.

Răspuns utilizator avertizat
| Ottakringer a răspuns:

Nu sunt fata. Dar iti pot zice asta... prea multa gelozie din partea unui partener poate strica o relatie. Fie ea de 4 luni fie de 1 an. Intr-o relatie trebuie sa va acordati spatiul ala intim care trebuie sa fie la oricine. Daca te bagi prea mult in viata ei deja o posezi si nu mai este vorba de iubire. Devii ca un robot ca sa zic asa. Te intalnesti cu ea doar ca e o rutina numai o faci din placere / iubire. Eu iti recomand sa vorbesti cu el si sa clarifici totul, daca e sa o tina asa sincer nu merita sa continui relatia. In primul rand ca tu o sa stai tot timpul inchisa... nu ai voie prieteni, nu ai voie aia etc. Dupa ce o sa te desparti o sa ramai singura fara nici un prieten ( din cauza geloziei lui ) si o sa iti fie greu. Clarifica situatia si vezi ce se poate salva din relatie. In legatura cu alea 3 fete, iti dau dreptate ca baiat. nu era neaparat nevoie sa mearga acasa la ea si sa ii zica ca nu vrea nimic. O putea face pur si simplu printr-un sms sau apel telefonic. Dar asta mai arata ca el totusi e dispus de relatia cu ea dar e cu tine si il cam incurci. Oricum, asta e pararea mea. Cel mai bine e sa iti asculti inima si sa stii ceea ce vrei de la el / de la relatia voastra. Succes.

| infinitespiral explică (pentru Ottakringer):

Nu s-a dus acasa la fata respectiva, erau intr-o pensiune cazati deoarece participau la un concurs in alt oras happy

| Ottakringer a răspuns (pentru infinitespiral):

Nu conteaza unde erau, atata timp cat s-a dus. Si eu daca eram intr-o pensiune si mergeam la alta in camera tovarasa automat comenta... chiar daca ii ziceam ca nu am fost la ea acasa laughing

| infinitespiral explică (pentru Ottakringer):

El sustine ca doar a luat-o deoparte un moment, nu stiu daca a fost la ea in camera.

| caus3lov3ya a răspuns:

Ãã sincer. I-as rupe tartacuta. Nu neaparat pentru faza vu pozele cat pentru situatia in care am fi. Adica eu stau ca un caine legat fara prieteni iar tu ce faci? Unde este egalitatea? Mereu baietii vor sa fie sefii. Simt ca daca asculta parerea unei fete sau ca daca fac ce zice ea sunt inferiori. Explica-i ca ai nevoie de prieteni, si el are bineinteles. Ajungeti la un punct comun. Si eu am avut aceasta problema si am rezolvat astfel: am iesit cu prietenii apropiati si cu el de cateva ori afara ca sa ii cunoasca, ca sa vada cum ma port eu cu prietenii cum se poarta ei cu mine. Si culmea, iubitul si prietenii mei s-au... Imprietenit. Chiar mai iesim impreuna, sau cand ies doar eu si ma intreaba cu cine, ii spun si nu mai exista nicio problema. Daca nici asta nu va merge, atunci el are o mica mare problema. Si faza cu pozele happy doar sa nu faca al meu asa ca...

| TinK0de a răspuns:

Wow,deci intru cam rar pe categoria asta, dar povestea ta e trista.Deci eu sunt baiat, am prietena de 1 an(pe 15 august facem 1 an)dar ea e foarte timida, nu are multi prieteni.Suntem amandoi in clasa XI-A, si incerc foarte mult in pauze chiar si dupa ore sa o integrez intr-un grup cat mai mare, si s-o apropii atat de fete cat si de baieti.Cand iesim, o rog sa-si aduca prieteni/prietene ca sa scape de timiditate deci sunt sigur 100% chiar daca vine cu baieti ma iubeste mult si nu prea cred ca m-ar insela.
Revenind. Daca era sigur ca il iubesti nu trebuia sa nu te lase sa vb cu nici un amic, cred ca e patetic.Sincer daca as fii in locul tau as incerca sa ma indepartez incet incet de el.Chiar daca as fii suparat 2 luni, pana la urma iti trece.Eu cred ca esti o persoana superba care meriti pe cineva care te pretuieste mult.Ai facut atat de multe pentru aceasta relatie, sunt sigur 100% ca daca te desparti de el in cel putin o saptamana iti gasesti un iubit superb.Din descriere imi dau seama ca esti si frumoasa si desteapa si te implici foarte mult in tot ceea ce faci.Succes!

| BiAnCa765430 a răspuns:

In locul tau as vorbi cu el si i-as spune tot ce simt o datace el era foarte gelos inseamna ca tine la tine cu adevarat si eu am trecut prin asta si era le fel de gelos si am vorbit si am ajuns la aceeasi idee ca daca avem incredere unul in celalalt sa nu ne mai certam ca ăana la urma intr-o relatie asta e gheia increderea asta e cel mai bine sa faci sa vrobiti si sa clarificati totul si e foarte normal sa fi geloasa o data ce el tia interzis tie atatea ar fi bine sa ii interzici si tu lui trebuie sa faceti in asa fel incat sa fiti amandoi pe aceeasi lungime de unda deci vorbiti ca altfel nu veti rezolva nimic FUNDA?

| Anonimus77 a răspuns:

Sa iti spun parerea mea. Eu personal am multi prieteni de gen masculin, dar si feminin si in acelasi timp am avut si cateva prietene. Niciodata nu trebuie sa strici relatiile de prietenie pentru o fata respectiv baiat in cazul tau. Eu personal cum as putea renunta la tovarasii mei cu care am facut tot ce era mai frumos posibil pentru o fata? Pur si simplu exista timp si pentru relatia de amor, cat si pentru relatia de prietenie. Sfatul meu pe care trebuie sa il asculti este ca niciodata, dar NICIODATA sa nu mai renunti la prieteni pentru nimeni si nimic. P.S:Nu uita ca doar un prieten te poate ajuta in cele mai grele momente, mai ales cum esti tu in aceste momente.

| Lexiiiii a răspuns:

Mi se pare anormal sa iti interzica cineva cu cine sa vorbesti, chiar daca e vorba despre o persoana extrem de importanta pentru tine. La celelalte nu comentez, pentru ca nu am de unde sa stiu, dar mi se pare nesimtit tipul