| Pustoaicaaaaaa a întrebat:

Draga TPU, dupa ce am citit mai multe intrebari de la categoria Dragoste si sex, am observat ca multi copii, tineri, adolescenti(intelegeti voi)vor sa isi inceapa viata sexuala.Parerea mea e ca, de ce sa iti distrugi copilaria, cu niste lucruri pe care, normal adulti ar trebui sa le faca, noi ar trebui sa ne bucuram de copilarie.Eu cred ca pasul asta trebuie facut numai dupa casatorie, de ce spun asta, pentru ca, cat crezi ca va rezista relatia ta cu prietenul tau?, nu o sa reziste pe vecie,(cum e in cele mai multe cazuri), nu judec pe nimeni doar spun ca, de ce sa iti strici copilaria pentru cineva care, spune ca te iubeste(nu spun ca nu e adevarat)hee hee, iar dupa pasul acesta, dupa un timp, se va plictisi de tine, si veti ajunge sa va despartiti(in cele mai multe cazuri), si o sa isi gaseasca pe alta si etc.nu ma criticati, nu spun despre cineva anume, spun asta in general.Cred ca cei mai multi fac pasul acesta pentru ca, stiu si eu, se plictisesc, ca "toata lumea" a facut-o, ca vor si ei sa vada cum e, ca asa vrea partenerul/partenera, sau unu cred ca este o rusine sa fi virgin happy, pai nu e, eu cred ca ar trebui sa fie mandru pentru ca nu a facut pasul acesta inca.Si,cum am mentionat mai sus, cred ca pasul acesta ar trebui facut numai dupa casatorie, cu "jumatatea vietii tale", cu care o sa fi impreuna "pana cand moartea va va desparti", adica, cu cineva care, vei sti ca in urmatoarea zi nu va pleca la alta.Nu va critic sau ceva, nu spun din rautata, doar ma intrebam, de ce va grabiti asa de tare, aveti o viata, si o copilarie luuuuuuuunga si frumoasa in fata, de ce sa o stricati, doar de dragul sa o "faceti"? as vrea sa aud niste pareri pro si contra (dar va rog nu ma criticati), si dupa ce am zis mai sus nu inseamna ca o sa va "privesc" altfel pe cei care si-au inceput viata sexuala si cei care nu, pentru mine sunteti toti la fel >big grin

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e sunt perosane care vor sa faca sex pentru ca nu mai pot astepta si mai devreme sau mai tarziu le pare rau (nu la oricine dar se intampla)

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Că eşti tu de părere c-asta ar trebui făcută după căsătorie este la fel de relevant ca şi faptul că ceaiul meu s-a răcit să că în tramvaiul 102 din Cluj nu funcţionează un compostor.
Am mai spus unui alt user de pe-aici care-şi dădea pe net cu părerea cu privire la p... a altora şi cum percep ei durerea: Vezi-ţi de-ale tale şi ţineţi părerile pentru tine, că-i mai sănătos; şi oferă-ţi sfatul numai când îţi este cerut.
Hai salut.

| RXN a răspuns:

Inceperea viata sexuala il priveste pe fiecare. S-a dezbatut subiectul de s-au plictisit toti, iar concluzia, cel putin in viziunea mea, e una:Totul consta in autoeducatie si in impunerea propriei scale de valori.Degeaba iti zice unu' ca e bine asa si invers daca tu nu vrei sa faci asa si ai alta parere.La urma urmei, fiecare e stapan pe propria-i viata.

| RyanGeorge a răspuns:

Draga pustoaik, ai dreptate in cazul cu cei care se grabesc pentru asi incepe viata sexuala si sunt de acord cu tine dar acest lucru mai mult este valabil la fete, de la un timp vezi la TV "fete de la 9-10-11-12 ani gravide" care acum cati'va ani nu era asa ceva, nu cred ca o sa vezi la TV "baiat de 14 ani a ramas gravid" laughing, in fine trecem mai departe, spui tu ca nu iti vei incepe viata sexuala decat cand te casatoresti dar iti zic eu. cand vei fi cu cineva pe care il vei iubi enorm si o sa va petreceti 1-2 ani impreuna o sa vrei lucru asta si o sa zici "la naiba cu casatoria", next. daca te casatoresti crezi ca nu te va insela sau nu va pleca la alta? happyhmm, eu sunt cu prietena mea de 4 ani de zile o iubesc mult si ia spune ca ma iubeste dar nu ne-am facut nici un plan pentru casatorie, eu nu vreau momentan si nici ea nu vrea ba din contra noi mai mult vrem un copil decat sa ne casatorim, tocmai asta e in viata, niciodata nu ai de unde sa stii ca cel de langa tine e pana la adanci batranete, daca suntem casatoriti asta nu inseamna ca ne-am legat cu catusele unul de celalalt, poate eu voi pune capat acestei relatii sau poate ea nu stim si nici nu vom sti decat atunci cand se va intampla, eu sunt multumit ca am prins niste vremuri in care am avut copilaria ca oricare copil unde ne jucam frunza happy trotuarul happy castelul happy si de abia acum am inceput sa navighez pe net nu cum altii cand ii vezi numai la PC parca PC-ul le-ar da mancare si sex happy, numai exista copilarie cum era odata. acum fiecare cu cel doare si face ce vrea happy

| glamour a răspuns:

Fiecare cu parerea lui. E trist ca fetele de 11-12 ani isi incep viata sexuala. E trist sa vezi ca multi isi incep viata sexuala si nu se documenteaza inainte. Nu cred ca e ceva grav daca ai mai multi/multe parteneri/partenere de sex insa nici sa ti-o pui cu cine iti sare in drumlaughing Se mai spune ca nu tot timpul 2 oameni se potrivesc din punctul asta de vedere, si atunci de ce sa risti sa te casatoresti cu cineva si sa nu va potriviti. E ok sa isi inceapa viata sexuala cand se simt pregatiti ambi parteneri, sa o faca ca asa vor nu ca sunt presati si sa se documenteze inainte, sa stie anumite lucruri esentiale.

| AdinaCrissa a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine! Ma bucur ca mai este cineva care sa gandeasca la fel ca noilaughing
Este exact asa cum ai spus!
Sunt pro!
love struck

| anDa a răspuns:

Inainte sa apara aici tot felul de intrebari precum : "Am 12 ani sunt virgina vreau sa numai fiu" sau chestii de genu, TPU era un site social foarte folositor oamenilor. Acum este mai mult un site de amuzament pentru toti cei ce fac misto. Oameni buni, deschide-ti bine ochii! Nu ne facem conturi pentru a vorbi nepoliticos intre noi sau a ne reprosa anumite lucruri, ci ca sa dezbatem probleme si sa ajutam oameni in diverse situatii. Ai deschis un subiect foarte interesant si sper ca toti vor intelege mesajul pe care vrei sa il transmiti. Succes!

| BoBBy a răspuns:

E treaba lor ce fac. Care e problema ta, ca vor ei sa se simta bine?
O singura viata au trebuie sa o traiasca, nu?

Ciao :p

| BellsC a răspuns:

Ai dreptate.
Parca se termina lumea si nu apuca sa vada cum esad
Da asa e o singura viata avem si trebuie sa o traim. Dar nu asa de devreme.sunt si alte moduri in care o putem traiwinking

| Hirockers a răspuns:

Sunt de acord cu tine.asta cred si eu happy

| mihaitza90 a răspuns:

Pai in primul rand copilaria ii foarte scurta dc te gandesti bine
in al doilea rand asta se face din nu stiu cand. ii ca si o a doua sarcina a noastra. e in sangele tuturor sa se intample asa ceva.multi dintre ei vrea doar sa scape de virginitate ca nu le place cand alti afla ca ii virgin/a se rusineaza si nu le place. poate doar pocaitzilor le place ca ei o fac doar dupa casatorie.si de ce doar dupa casatorie sa o faca? pentru ca toti vrem sa sexperimentam ceva nou sau ceva diferit.toti vrem sa vedem ce simtim cu anumite persoane, pentru ca nu totdeauna simti acelasi lucru cu o alta persoana. poate tu dc o faci cu unu nu simti acel lucru ce iti place si incerci altceva cu altcineva. poate la alta persoana iti place, poate nu nu stiu. poate pentru ca vrea sa faca ce poate cat mai repede nu se stie nici o data cand mai da unu peste tine si te poate omora asa in cateva secunde.sau sa ti se intample ceva rau.in fine sper sa intelegi ce vreau sa zic. ceau

| Maria_5356 a răspuns:

E treaba lor ceea ce fac, cand si-o incephappy dupa parerea mea. A face sex cu cineva pe care il iubesti nu are nimic rau, dar cand faci sex din placere.aici e putin gresit complexu. A face sex cu persoana iubita poate sau nu sa impuna sentimente (deoarece sexul nu impune nici un sentiment), sau a face dragoste cu persoana iubita impune o gramada de sentimente, cum a fi: dragoste, daruire, respect etc happy. Altele care isi incep varsta sexuala prea devreme 11-12 ani, ori sunt violate, ori nu au ce face! sau chiar obligatahappy

| Maria_5356 a răspuns:

Obligate* happy:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoloo cata intrebareeaaa.

| anonimeea a răspuns:

Mda e trist ca fetele de 12 - 15 ani isi incep viata sexuala asa de repede. Nu stiu eu sunt de pare ca viata sexuala ti`o incepi atunci cand simti tu. nu atunci cand e la "moda". Bine nici faza cu dupa casatorie pe mine nu ma incanta, pentru ca nimeni nu imi garanteaza ca voi fi cu acea pesoana tot restul vieti. eu de exemplu nu as putea sa imi incep viata sexuala nici dupa o relatie de 1 an serios astept sa cunosc persoana f bine si sa simt anumite chesti pentru el si dupa aia totul vine de la sinehappy