| SiNaTrA a întrebat:

Dupa 4 zile de la contactul neprotejat apar sangerari vaginale desi nu este in perioada de ciclu pot fi semne de sacina? Contactul neprotejat a fost cu 4 zile dupa ce a trecut perioada.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti fii semne de infectie, ranipe colul uterin, sau posibil o sarcina.
Este mai indicat sa mergi la o consultatie cu un ginecolog, pentru ca sangerarile intre menstre, nu sunt niciodata normale sau sanatoase.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea niciodata nu poate fi considerata ca ar reprezenta un indicator/un semn de sarcina, ci dinpotriva. A 4-a zi dupa terminarea menstruatiei poate fi de fapt a 7-a zi, a 8-a zi sau de ce nu uneori chiar si a 10-a sau a 11-a zi a ciclului menstrual, deoarece numarul zilelor de menstruatie poate fi 3-4 zile; sau 6-7 zile, uneori chiar mai multe. In concluzie sexul neprotejat a putut fi intretinut in afara perioadei fertile daca a fost intretinut inainte de a 10-a zi a ciclului menstrual, sau in perioada fertila si in acest caz exista o oarecare posibilitate de a se forma o sarcina. Doar in momentul in care veti da date certe si concrete privind ciclul menstrual si data exacta la care a fost intretinut sexul veti primi si raspunsuri probabil corecte si nu niste presupuneri sau pareri subiective si fara vreo valoare concreta. Multa sanatate!