| b3b3l00sha a întrebat:

Dupa cat timp apar reactiile adverse la anticonceptionalele diane-35? eu le iau de o luna si ceva si ma simt ff bine.sumt curioasa daca ma pot ingrasa.cam dupa cat timp s-ar observa ca a aparut aceasta reactie

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cele mai multe reactii apar in primele 3 luni de tratament. Oricum, Diane 35 nu este un contraceptiv uzual, tu il iei probabil si ca sa-ti tratezi o problema medicala, dupa rezolvarea ei e bine sa incerci alt contraceptiv. Eu am luat 2 ani Diane. Nu m-am ingrasat de la ele, ci de la faptul ca imi cresteau mult pofta de mancare. Vreo 6 luni am fost foarte atenta si chiar am slabit. Apoi am scapat haturile si m-am ingrasat. Oricum, din 3 in 3 luni sa-ti faci analize pentru ficat (transaminaze, bilirubina) fiindca Diane e toxic pentru ficat.

| hamsterx a răspuns:

Eu am luat diane-35 ...cam pe la 13 ani sau ceva de genu. mi le-a prescris medicul pentru ca aveam ciclul neregulat.atunci nu mi-au aparut niciun simptom de genul: ingrasare, etc.bine,eram si in perioada de crestere si probabil a coincis cu luarea anticonceptionalelor faptul ca mi-a mai crescut fundul si sanii, dar nu stiu sa ma pronunt sigur ca sa iti pot da un raspuns. oricum, e clar ca fiecare are organismul diferit si nu se stie, poate in cazul tau te vei ingrasa.va ramane de vazut.
te pup:*