| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cat timp isi fac efectul anticonceptionalele daca este luata prima pastila dupa cele 7 zile de pauza, in a8a zi?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt eficiente de la prima pastila, fiindca eficienta lor s-a pastrat si pe perioada de pauza. Eficienta se instaleaza la prima folie, ulterior vei fi protejata permanent pe toata durata tratamentului

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Observ că iei AC de 5-6 luni, deci, NU se mai pune problema efectului contraceptiv!

Efectul contraceptiv intervine din prima ( sau din a 8-a zi de administrare ) doar în PRIMA lună.
În celelalte luni, în situaţia în care ai luat CORECT tabletele ( fără să uiţi vreuna ), efectul contraceptiv se menţine non-stop ( în toate zilele, inclusiv în zilele de pauză ).

Toate cele bune.

| alinutzaa2 a răspuns:

Dupa prima pastila isi fac efectul doar sa ai grija sa nu le uiti...iar daca se intampla sa uiti trebuie sa astepti cateva zile pana isi fac efectul