| skrtelmrs a întrebat:

Dupa cate zile/saptamani de la actul sexual apar semnele unei sarcini la femei (stari de ameteala,greata, dureri de cap etc.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La femeie, bineinteles. Barbatul este fertil intotdeauna, daca este sanatos genital. femeile sunt fertile aproximativ 6-8 zile pe luna, centrate de ziua ovulatiei. In mod teoretic, la o femeie de peste 16 ani, cu cicluri menstruale perfect regulate de 28 de zile, ovulatia se produce intre ziua 12 si ziua 16 a ciclului menstrual, fiind considerata perioada cu fertilitate maxima perioada dintre ziua 10 şi ziua 18 a ciclului menstrual. daca femeia nu are menstruatii regulate, calculele se complica si perioada de fertilitate maxima este mult mai lunga

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam la 4-5 saptamani, dar 60% din sarcini nu au astfel de simptome in primul trimestru. Durerile de cap nu sunt semn de sarcina si ametelile apar rar. Cele mai frecvente simptome sunt greata mai ales cand ti-e foame, senzatia de intoleranta a unor mirosuri puternice (parfum, fum de tigara), balonarea, somnolenta.

| skrtelmrs explică (pentru Brigaela):

Posibil sa ramana insarcinata daca el nu si-a dat drumul in ea, ci in afara sa, dar din intamplare sp***a a ajuns in interiorul ei?

| Brigaela a răspuns (pentru skrtelmrs):

Da, daca era in perioada fertila. Spermatozoizii sunt foarte mobili si foarte atrasi de mediul vaginal, daca se gasesc in apropiere vor migra in caile genitale ale femeii.

| skrtelmrs explică (pentru Brigaela):

Ce insemna perioad fertila? va referiti la el sau la ea?

| skrtelmrs explică (pentru Brigaela):

Actul s-a prudus dupa 8-9 zile de la ultima zi de ciclu. posibil sa fie zile de fertilitate?

| Brigaela a răspuns (pentru skrtelmrs):

Zilele ciclului menstrual se numara incepand cu prima zi de sangerare. Deci daca menstruatia a durat intre 3 si 8 zile, era exact in perioada de maxima fertilitate.

| Brigaela a răspuns (pentru skrtelmrs):

La femeie, bineinteles. Barbatul este fertil intotdeauna, daca este sanatos genital. femeile sunt fertile aproximativ 6-8 zile pe luna, centrate de ziua ovulatiei. In mod teoretic, la o femeie de peste 16 ani, cu cicluri menstruale perfect regulate de 28 de zile, ovulatia se produce intre ziua 12 si ziua 16 a ciclului menstrual, fiind considerata perioada cu fertilitate maxima perioada dintre ziua 10 şi ziua 18 a ciclului menstrual. daca femeia nu are menstruatii regulate, calculele se complica si perioada de fertilitate maxima este mult mai lunga

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Dupa minim 20-21 zile.

| Felys a răspuns:

Aceste stari sunt diferite de la sarcina la sarcina, nu este o regula, poate apare la 2 saptamani sau la 2 luni, primul lucru care te pune in alerta ca ar putea si posibila o sarcina este lipsa menstruatiei, restul nu trebuie luat in seama, un test de sarcina facut dupa 3 saptamani de la actul sexual neprotejat te va edifica