| anonim_4396 a întrebat:

Dupa multe sfaturi date se pare ca am ajuns si in ipostaza de a cere unul. Sunt curioasa ce parere aveti despre problema mea, caci cateva din prietenele mele se prea poate sa priveasca problema "subiectiv" si sa ma incurajeze, desi nu e cazul. Povestea mea a inceput acum un an de zile, la sf cls a 12-a cand in sfarsit dupa tatonari ce au tinut iarasi mai bine de un an in urma,(ne stiam din gimnaziu din vedere, dar in clasa a 10-a am inceput sa vorbim) m-am cuplat cu unul dintre cei mai buni prieteni ai mei. Multe persoane nu au fost mirate de acest fapt, deoarece faptul ca ne placeam era evident pentru ei, nu si pentru noi. Toti au reactionat gen "oh, in sfarsit. era si cazul". Precizez ca x este cu un an mai mic decat mine, iar sfarsitul scolii si plecarea la facultate au fost piedicile mele de atunci. ceea ce a urmat a fost, pot spune cu mana pe inima, cea mai frumoasa vacanta de vara din viata mea, desi in aceeasi perioada am dat bacul si am stat 5 saptamani in bucuresti pentru a ma pregati pentru admiterea la facultate (la arhi examenul era pe 31 aug), si in weekend veneam acasa. Ne simteam minunat, era clar si pentru mine si pentru ceilalti ca tine la mine, tin minte ca in acele weekend-uri erau zile cand stateam impreuna si 8 ore. Iata ca a sosit si admiterea, am intrat unde doream si inevitabilul se produse: mutarea la Bucuresti. Relatia noastra a mai durat inca aprox 2 luni, adica sf lui nov sad De comun acord sau mai mult datorita dorintei lui(desi avea incredere in mine, ii era frica de ce s-ar intampla in lipsa lui), ne-am despartit. Problema nu era greu de intuit: distanta. Si imposibilitatea de a mai sta 1-2 ore pe zi la telefon, ca in oct. Parintii il stresau cu bacul si etc.(mi-a zis ceva de mama lui la un mom dat, ca vroia sa ii ia telul). Daca am fi avut mai mult timp impreuna, s-ar fi consolidat relatia. dar 4 luni era cam putin pentru a rezista la o asa ruptura.de la 8 ore pe zi impreuna, la o intalnire o data la 3 saptamani in cel mai bun caz. Ciudat este ca, noi nu ne-am certat, au existat va dati seama 2 discutii in contradictoriu, dar au trecut rapid. Am senzatia ca lucrurile au ramas ceva neterminate. De atunci, si eu si el am avut o relatie, dar pasagera. Din cate am observat eu, nu a tratat-o cu respectiva cu aceeasi importanta cu care ma trata pe mine. Sunt multe aspecte care mi-au dat de gandit de-a lungul timpului. Un exemplu ar fi un status pe care l-a vazut un amic de al meu, aproape de desp noastra, in care scria"te-am iubit si te iubesc, chiar daca nu iti dai seama". intre timp noi am mai tinut legatura, am mai vorbit dar nu asa des ca atunci cand eram amici. am incercat sa il uit si reusisem o perioada, aceea in care imi facusem prieteni noi la facultate si ma mai distram. dar cand am ajuns acasa in vacanta de pasti, am simtit un imens gol, ca atunci cand veneam acasa si stiam ca el ma asteapta...am fost acum o saptamana acasa si in sfarsit ne-am gasit, intamplator, prin oras. a ramas placut surprins si bucuros sa ma vada, ba chiar nu stiu cum s-a facut dar am petrecut seara impreuna, povestind. El este un tip mai timid cu fetele, nu f bagacios, dar serios si de incredere. eu sunt absolut sigura de faptul ca tine la mine si m-as mira sa nu ma mai placa, mereu a fost atras de mine. sa fie o coincidenta ca a terminat-o cu respectiva acum cand stia ca vin acasa? mi-a zis atunci ca a avut el un feeling ca vin acasahee hee Acum prietenele mele imi spun ca se va anunta o vara incendiara laughing acum astept parerea voastra. Repet, simt ca lucrurile au ramas neterminate, de aceea indraznesc sa visez la o impacare, desi sunt o tipa realista si cu picioarele pe pamant.Am invatat sa actionez cand sunt sigura de ceva si cred, sper ca nu voi gresi de data asta. Voi ce credeti? Ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Symona,povestea voastra nu s-a sfarsit,mai are inca mult drum in fata!
Ati incercat amandoi sa o incheiati,v-ati implicat in alte relatii,n-au tinut,v-ati regasit...Ce-ar putea insemna toate astea?
Oricine poate realiza ca veti fi impreuna din nou,ca intre voi exista o legatura greu de explicat si de inteles.
Te sfatuiesc sa te lasi condusa de inima ta,ofera-i credit de data asta,distanta si timpul trecut nu v-au indepartat deloc.
Nu numai vara se anunta incendiara ci si urmatorii ani, e singura precizare pe care vroiam s-o fac.
Sa va iubiti mult, puteti fi foarte fericiti!

16 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Alo! Va terminati odata cu expresiile astea ''sunt o tipa realista si cu picioarele pe pamant''? Vad ce matura esti, de moment ce la 20 de ani pui astfel de intrebari pe Internet, cand cea mai in masura sa gestioneze situatia esti tu, nu niste straini care nu-ti cunosc nici tie comportamentul, nici Fat-Frumosului tau. Si apoi, mai si razi naiv la afirmatia ''se va anunta o vara incendiara''. Esti cu picioarele pe pamant spui? Ok, daca tu zici, desi eu cam te vad cu picioarele prin plop.
Sa revenim la ale noastre. Sau ma rog, la ale tale. Sa-ti zic pietrele mele de pe inima: ce-i aia, ati avut amandoi o relatie pasagera? Adica te-ai bagat intr-o relatie cu cineva, fara a iubi, nu? Adica, cum indraznesti sa vii aici cu povesti de-a lui Shakespeare, de moment ce te-ai sarutat cu altul, ai stat in bratele altcuiva intre timp? Sau la voi iubirea este in damburi? Pe anumite momente ale subiectului?
Al doilea aspect: inca mai sunteti la varsta in care sa visati statusuri, sa le faceti analiza morfologica si sa va ganditi la ele de parca ele ar reprezenta cheia rezolvarii? Sunt simple cuvinte asternute pe-un monitor alb, cuvinte aruncate, suspendate. Daca ai aspiratia unei iubiri intense, nu traiesti din statusuri, din vorbele prietenilor, din esuarea relatiilor de moment. Dar asa va place voua, sa fabulati, sa credeti c-ati dat totul intr-o relatie, s-o faceti pe mirosinitele, ca la urma sa urmeze celebra sintagma: ''eu-am iubit cu adevarat, m-am daruit, el a fost un porc!''
Ce cred despre tine? Tu nu stii ce vrei, nici macar ce simti. Da', nah, tu ai capul sudat pe umeri, cica.
Ce cred despre relatie? Pai daca n-a rezistat fiindca era gelos, nu stia ce se poate intampla in lipsa lui, desi iubirea era ca-n povesti atunci, oare se mai poate construi ceva? Oare va mai merge o relatie din momentul in care, pe-o fila a cartii, au mai intervenit si alte persoane?
Da, veti fi impreuna. Ca va fi o vara incendiara sau nu, nu asta conteaza, daca vrei ceva stabil. Dar ceva de lunga durata nu cred ca e posibil la voi. In dragoste, trebuie ceva mai mult decat pasiune, atractie fizica. Trebuie sa-ti infrangi sentimentele negative, trebuie sa lasi de la tine, trebuie sa respecti, trebuie sa astepti, trebuie sa accepti. La voi nu prea a functionat asta.
Ciao, bella.

| Flav a răspuns:

@symona - Fetito, poti sa-l iei in considerare sau nu, crezi ca ma ustura cu ceva lucrul asta? Eu mi-am facut datoria sa-ti deschid ochii si sa te mai trezesc putin, desi eram constient ca va urma replica: ''nu m-ati inteles, daca nu vreti sa ma ajutati, de ce va bagati, etc.'' Nu e vorba de vreo frustrare, ci doar de-o iritatie cand vad astfel de printese pe Internet, care nu accepta nicio critica, care se cred iubarete, fidele si.cu capul pe umeri!
Succes la facultate, fiindca cu arhitectura nu e de jucat. Si ai grija pe la caminele din cartierul Tei, sa nu cumva sa mai ''pici'' prin vreo relatie ''pasagera''.

| fabiola a răspuns:

Ai dreptate, ceva este neterminat si poate ca nici tu si nici el nu vrea asta! Multi tin mult la prietenie si de teama pierderii acesteia, trag de relatie.Toate aceste lucruri trebuie discutate si asta o poti face in aceasta vacanta! Poate si el vine la facultate in Bucuresti si lucrurile se vor schimba! Cine stie!

| AndaWest a răspuns:

Din ce ai scris tu reiese o foarte frumoasa poveste de dragoste.si ai dreptate,lucrurile au ramas la jumate ceea ce nu e deloc placut, dar sunt mai mult ca sigura ca veti remediasmugsi chiar daca nu te cunosc imi face placere pentru voi pe bunelove struckeu sunt pe principiul ca iubirea invinge tot si destinul và va uni, nu iti fa griji in privinta distantei

| AndaWest a răspuns:

Flav e asa inteligent incat sta pe TPU sa frece lumea la melodie,se vede, nu? el e asa matur incat crede ca are dreptul sa isi bage nasul peste tot si sa-si dea parerile mai acre decat lamaia cu otet, si e maschilist pana in maduva oaselor asa ca nu pune la suflet ce zice

| AnNe a răspuns:

Mi lene sa citesc paalaughing

| LittleDrop a răspuns:

Daca mai tii la el, si simti ca si el tine la tine, de ce sa nu mai incercati o data? + din cate am inteles din ce ai scris el termina a12-a, nu? Deci va merge si el la facultate. Si daca va impacati poate va merge tot in Bucuresti iar acolo veti avea mai mult timp sa va intalniti.

Take care si baftakiss

| Rustin a răspuns:

Misto romanu'
cand apare si partea 2?

| HISTORY_5103 a răspuns:

Buna Symona.Prima persoana care vad ca, totusi scrie corect, si frumos.Cred ca pentru tine, asta e o etapa a vietii.Ma bucur sa aud ca te-ai bucurat,dar,odata si odata vine si un sfarsit la orice. Daca ai avea sansa,de ce nu? Dar sa fi aproape,gandeste-te, ca nu e ultimul si nici primul, dar aici nu e vorba de asta.Ai putea sa te impaci cu el,doar daca ati fi aproape,deoarece e foarte greu de la distanta.Poate inca se gandeste la tine,incearca,nu ai ce sa pierzi! Incercarea moarte n-are, adevarat.Daca nu incerci, nu reusesti. Daca i-ai da de inteles 0. 00001 % ca il placi, ii sar ochii din cap dupa tine.si iti zic, ca o sa va impacati.Te asigur.Iti urez o seara/zi buna, si mult noroc. Sper sa ai parte de succesuri, in dragoste.

| StartingANewLife a răspuns:

Eu zic sa mai incercati. daca totul va merge bine in continuare, ganditi-va cum ati putea face sa stati mai mult impreuna, mai aproape unul de altul.

| iubitica_2607 a răspuns:

Ooooo te-ai gandit sa scrii o carte...

Bun deci daca am intales bine tu inca simti cevapentru elsi esti aproape sigura ca si el simte ceva pentru tine, dar in acelasi timp crezi ca au ramas lucruri nespuse intre voi.Asta am intales eu ca sa iti pot da un raspuns...
Deci tu o sa ramai acasa in timpul veri? Ca daca da cum zici ca este un tip serios si de incredere poti purta o discuti cu el. Ceva de genu:"Crezi ca a fost o idee una despartirea?" sau sa ii spui exact ce ne-ai spus si noua despre faptul ca au ramas lucruri neterminate.
Dar daca m-ai intrebat pe mine ce as face in realitate as vb cu el dar nu as reincepe relati deoarece la toamna vine anul 2 de facultate si tu vei plecadin nou la Bucuresti si ce crezi ca va fi altfel, ca veti rezista distantei doar pentru faptul ca mai aveti inca 3 luni impreuna,nu,nu va fi altfel relatia se va rupe(nu te supara dar asa sunt si eu cam realista,chiar daca uneori este bine sa fi visatoare).
Deci iti recomand sa clarificati lucrurile si sa ajungeti la un numitor comun,PRIETENIA, si atat chiar daca nu va mai fi la fel ca inainte de relatie, merita sa increcati pritenia. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| madaioana_6029 a răspuns:

In locul tau...as pastra legatura cu el. Poate poate...cine stie o vara incendiara pentru suflet?! blushing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga anne, daca nu ai avut chef sa citesti, de ce ai simtit nevoia sa comentezi? trebuia doar sa iesi de pe pagina meawinking era suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubitica, ideea e ca in toamna se muta si el la Bucuresti la facultate. Deci distanta nu va mai fi o problema. Iar Flav, poate ca am cerut eu raspuns la o intrebare pe net, dar nu ma bazez pe toate, la fel cum nu il iau in serios nici pe al tau, venit ca o critica acida din nu stiu ce frustrari ale tale. Si nu ai dreptul de a ma judeca. My bad ca am pus un emoticon ce rade, care viza de fapt replica amuzanta a unei prietene. Pentru cei care care citesc greu si nu au chef, romane nu cred ca voi scrie, dar daca nu intentionati sa cititi, pentru ce va bagati?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms original, observ ca si-a facut un obicei din a seca lumea pe aici. omule (ca vad ca ai inceput sa ne tragem de sireturi, totusi iti spusesem pe nume la inceput) tu vb de respect? 1. nu stau in Tei. 2. mersi de sfatul ce vizeaza facultatea mea, daca nu spuneai tu, sa si ca picam anul! 3. ia vezi ce intelegi tu prin relatie pasagera, ca nu cred ca ne referim la acelasi lucru.

| Mari_3578 a răspuns:

Cred sa va iubiti foarte mult si merita sa va impacati. Nu astepta prea mult poate ti-l ia alta. Ati avut o poveste frumoasa de dragoste de aceea fa tu primul pas la impacare ca sa nu regeti mai tarziu! Multa bafta si nu uita ca dragoste invinge totul chiar si distanta!