| Cr7adi a întrebat:

Dupa ovulatie ovulul supravietuieste maxim 48 de ore, astfel cum se explica ca si dupa aceasta perioada daca faci sex cum exista inca sanse teoretice sa ramai insarcinata, daca ovulul s-a dezintegrat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit stiintific in urma cercetarilor medicale si de laborator ca un ovul este viabil, fecundabil (adica poate fi fecundat de un spermatozoid) doar 24 de ore. Dupa trecerea celor 24 de ore membrana ovulului devine impenetrabila si din acest motiv se poate face sex fara sa mai existe posibilitatea instalarii unei sarcini. Data ovulatiei se poate stabili cu destula exactitate prin metoda temperaturii bazale. Ovarele unei femei sunt programate sa produca 1 singur ovul pe luna, si este dovedit stiintific.Insa minuni se pot intampla dar sansa sa se petreaca tine de asemenea de o alta minune.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Și de unde știi tu cu precizie de ceas elvețian momentul exact al ovulației, dar și durata vieții acelui ovul particular?!? Ca să nu mai vorbim de cazul (mult mai rar, e drept) în care se eliberează două ovule, la intervale diferite?! De aia e mereu o marjă de eroare, pe care e bine să NU o ignorați!

| Cr7adi explică (pentru mihai69):

Ovulatie e la un ciclu regulat de 28 de sile in jurul zilei a 14.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cr7adi):

La menstruația regulată cu 28 de zile, a 14 zi a menstruației începe perioada fertila. Aceasta tina în jur de 6-7 saptamani, iar perioada ovulatiei este doar o zi aceasta fiind in una din acele zile fertile, de obicei in a 5-7 zi a fertilității happy

| Alcyon a răspuns:

Exista ovulatii spontane, in afara perioadei fertile. Mai exista si dubla ovulatie... Oamenii nu sunt roboti, e posibil sa mai apara dereglari.