| Annehappy a întrebat:

Dupa primul contact sexual este necesar un consult la sectia de ginecologie? Este posibil ca himenul sa nu se fi rupt.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu este obligatoriu, dar ar fi indicat macar anual sa te vada un ginecolog.
Daca esti majora si ai o relatie stabila, ar fi indicat sa mergi la control, mai ales ca troneaza la loc de cinste diferite boli.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este "obligatoriu", dar este recomandat un control ginecologic în prima lună după deflorare :)

NU cred că mai eşti virgină nici d.p.d.v. fizic!
Este suficientă o penetrare ce 1-2 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.
La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...
Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa dezvirginare este recomandata consultatia ginecologica, insa in nici un caz nu este obligatorie.Himenul se poate rupe partial sau poate fi inlaturat/rupt definitiv insa s-au constatat si cazuri/situatii in care himenul era inca intact in momentul nasterii.

| Fatamuntilor a răspuns:

Este recomandat ca dupa inceperea vietii sexuale sa faci primul consult la ginecolog!

| ywar a răspuns:

Daca ne dai si poze cu pozitiile s-ar putea sa iti spunem daca mai esti virgina sau nu. Daca nici asa nu merge exista si consultatii particulare. happy

| kiri11 a răspuns:

Ai nevoie de consultanta pentru a observa daca totul decurge normal. Desi nu este obligatorie sau necesara aceasta vizita. Inceputul vietii sexuale nu este ceva grav asta doar daca nu ai probleme dupa acesta.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Da,dupa ce ti-ai inceput viata sexuala trebuie sa mergi la nu stiu cate luni, sau la 1 an la ginecolog