| anonim_4396 a întrebat:

E prea devreme dacă imi încep viata sexuală de la 16 ani? Sunt fata.
Va rog, fara raspunsuri gen "pune mâna pe carte si invata la varsta asta". Invat, sunt la cel mai bun liceu din Sibiu, doar vă rog să imi răspundeți la ce v-am întrebat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de maturitatea ta, eu mi-am început-o la 15 și nu regret asta, nu am rămas cu sechele psihice asa cum spun toți "specialiștii", dar am tratat totul cu seriozitate. Tu, ca fata, trebuie sa fii mereu atenta la protectie, sa nu accepți ca a uitat sau ca știu eu ce motive, nu, e musai sa fii protejata de o sarcina și nu numai, ci și de BTS. Dacă tu consideri ca ești suficient de pregătită pentru a face asta, atunci fă-o și nu-i mai întreba pe alții ca nu pot cei din jur sa aleagă momentul. E ok, atâta timp cât tu ești ok cu tine și ești sigura ca tipul cu care urmează sa o faci te merita și nu își bate joc de tine. Nu te lasă influentata sau dusă cu zăhărelul doar pentru ca ești curioasa ca după ce o faci, trece curiozitatea și rămâne dezamăgirea. Ai grija de tine!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, este prea devreme. Maturizarea completa a organelor genitale se termina pe la 17 ani si jumatate, asa ca inceperea vietii sexuale inainte de aceasta varsta reprezinta un factor de risc pentru cancerul de col uterin. Daca iti incepi viata sexuala atat de devreme, vei fi toata viata dependenta de ginecolog, adica va trebui sa mergi la el de minim doua ori pe ani si la cel mai mic semnal de alarma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti incepi viata sexuala atunci cand ai sa fii capabil sa iti asumi toate urmarile si consecintele acestui act

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Nu, ideal ar fi sa te si mariti, poate faci si un bebe ceva.

| kavasaki99 a răspuns:

O faci cand simti nevoia. mult noroc te pup

| Creierash a răspuns:

Daca TU nu te poti decide, sa decidem NOI in locul tau?
Asta-i buna. Ai grija de tine. Fa ce crezi tu ca e cel mai bine, ca esti mare.

| SunzianaMiccutzicka a răspuns:

Si la mine in oras sunt fete din cel mai bun liceu, prima clasa care au ramas i sarcinate la 17 ani...

| Josh165 a răspuns:

Eu sincer cred ca de la 15 ani incolo este ok, daca tu simti asta nu vad care-i problema.

| Ramses98 a răspuns:

Poti sa o incepi cand iti pofteste inimalaughing)