| xXAnonimulXx77 a întrebat:

E un pic ciudat, in apropierea craciunului am facut sex cu iubita, am intrat cred ca.3 cm, eram curat, si practic nu e nimic, nu cred ca a durat nici 15 sec. Era ceva de joaca. Menstratia ei este cam neregulata, a avut si pe 30 si pe 5 si pe 22 mai demult, oricum, in ianuarie i-a venit normal pe 5 menstruatia. Noi intre timp nu am mai facut sex deloc inca dinaintea revelionului, acum in februarie nu i-a venit si suntem in 10, deci care ar fi motivul? Acela ca nu mai este regulat? Si cam cand ar trebui sa vina? Eu am citit pe net ca ar fi perioade de 35-36 zile deci cam in zilele acestea ar trebui, in schimb ea e speriata de zici ca moare, ma gandesc ca e super stresul + ca face sala de 3 zile

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual neregulat nu se poate folosi termenul de INTARZIERE deoarece lipseste reperul fix fata de care sa te raportezi, adica data calculata de incepere a urmatoarei menstruatii deoarece acest lucru este posibil doar in cazul unui CICLU MENSTRUAL REGULAT. Lungimea unui ciclu menstrual neregulat nu poate fi determinat si din acest motiv d.p.d.v. medical este considerat ca fiind perfect normal atat ciclul cel mai scurt de 21 de zile cat si unul de 42 sau 63 de zile. Deoarece nu se poate determina perioada fertila rezulta ca femeile cu un astfel de c.m. sunt "condamnate" sa intretina mereu contacte sexuale protejate pentru a preveni posibilitatea de a se forma o sarcina nedorita. In cazul in care diferentele de lungime a c.m. nu sunt mult prea mari/diferite si respecta un anumit "tipar", atunci se pot aprecia ultimele 3-5 zile ale ciclului respectiv (probabile dar incerte de fapt) in care formarea unei sarcini cel putin teoretic este imposibila.In cazul vostru daca nu ati intretinut sex ulterior menstruatiei din 5 ianuarie nu ar trebui sa aveti nici un fel de motive de ingrijorare deoarece menstruatia se va porni in momentul stabilit de hormonul responsabil de producerea acesteia. Multa sanatate.

| KMaddieK a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia in ianuarie nu are de ce sa isi faca griji, nu poate sa ramana doar de la o joaca. Daca e stresata va intarzia mai mult. Oricum, menstruatia poate intarzia pana la 2 saptamanni