| Latch a întrebat:

Este adevarat ca persoanele care au fost abuzate psihic/fizic sau ignorate in copilarie la scoala/acasa pentru un timp indelungat (ani) au mari sanse sa devina criminali, hoti sau cersetori? Am vazut un studiu in care fiecare barbat din inchisoare a fost agresat in copilarie. Ca din cauza traumelor din copilarie acestia fac lucruri necugetate pentru "a se razbuna" din cauza durerii din trecut si ca acestia nu mai pot sa se mai concentreze pe invatat din cauza ca sunt traumatizati. Voi ce parere aveti? Scuze categoria doar ca nu am stiut unde sa o pun.

11 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu...depinde de firea omului.Eu daca as fi fost abuzat sau ignorat in copilarie sunt sigur ca nu m-as apuca sa omor lume aiurea. Poate sa fac rau celor care sunt cum ar fi fost parintii mei, in nici un caz unor oameni la nimereala.
Si razbunarea nu este neaparat rea.Asta este un concept creat de noi, ca nu ne convine sa platim un pret mare pentru faptele noastre si o ardem ca nu suntem animale si trebuie sa ne ajute altii, ca noi nu putem judeca bine sa vedem ce ar trebui sa pateasca cineva care ne-a facut rau...chestie pe care o consider o prostie.
Nu, nu neaparat in copilarie. Poti sa aduci un om in halul ala la orice varsta.Asa este firea omului oricat ar vrea unii sa creada ca nu-i asa.
Eu n-am fost abuzat sau ignorat dar totusi consider ca cei care au fost au tot dreptul sa se razbune prin orice modalitate.Asa sunt eu, asta cred.Desigur,eu pot fi considerat psihopat intr-o societate une esti normal doar daca lasi lumea sa-si bata joc de tine si sa faci traseu casa-munca fara sa te gandesti la tine si la ce vrei in absenta criticilor celorlalti si ideilor lor deci eu nu as fi luat in considerare de cei care, nu stiu daca-si realizeaza, vor sa auda doar ce le place si anume ca razbunarea nu-i normala si cauta scuze care sa acopere faptul ca omul este tot un animal capabil de violenta.
Nu vezi ce idioti sunt in lumea asta? Unii se mira si ca sunt oamenii atacati de animale la zoo dupa ce isi baga "ghiarele" in cusca...
Si mai este ceva : oamenilor le place sa creada ce ai spus tu acolo. Daca s-ar vorbi despre copii abuzati ajunsi oameni impotriva abuzului n-ar interesa pe aproape nimeni.La TV si site-uri de stiri o sa auzi mereu numai de rau, de bine nu le pasa.

| RAY a răspuns:

Nu stiu, posibilitatea e la fel de mare si daca nu ai trait asa ceva si daca ai trait asa ceva, asta nu e o scuza acelor gunoaie umane care faca asa ceva

| corbulalbrosu a răspuns:

Tot ce se poate.Este treaba psihologilor.Ei pot raspunde corect intrebarii tale.

| T0T a răspuns:

In unele cazuri da, in altele nu.

| SkyPilot a răspuns:

Asa se zice. Cam asta este parerea generala si in tara unde locuiesc eu. O parere proprie nu pot sa am, nu am fost in aceasta situatie.

| Oana92 a răspuns:

E clar ca abuzul din copilarie se va manifesta la un moment dat intr-un fel sau altul in adultul de mai tarziu. Unii ajung criminali, altii inadaptati social, altii oameni reci si fara suflet, altii violenti, etc. Depinde de fiecare in parte, in functie de viata pe care a trait-o in general, mediu, educatie, etc. Dar din punctul meu de vedere nu exista persoana abuzata (fizic, psihic, sexual sau verbal) in copilarie care sa nu manifeste comportamente indezirabile mai tarziu.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Psihologic vorbind sunt sanse destul de mari. Acum depinde si ce fel de abuz a fost,fiindca un abuz verbal nu se compara cu unul fizic. Abuzurile marcante nu sunt doar cele indreptate catre propria persoana. Sunt abuzuri gen, tatal isi bate sotia iar cel mic va intelege ulterior ca asa este normal, aplicand la randul lui acelasi tratament. Totul tine de oameni, de gandire si de perceperea abuzului in sine. Un om marcat va manifesta anumite tipare de comportament care uneori pot fi corectate daca se accepta tratamentul psihologic sau macar sa inteleaga si sa corecteze acest comportament. Desi de multe ori partea cu intelesul este superficiala si dispare atunci cand intervin elemente ca alcoolul sau nervozitatea. Cauzele si manifestarile sunt multiple si difera de la persoana la persoana. Daca vrei sa intelegi asta sunt multe carti si documentare care explica comportamentele. De ex cel mai mare caz de gen a fost hittler, care stim cu totii ce a ajuns sa faca.

| Lawliet14 a răspuns:

Persoanele abuzate innebunesc.

Răspuns utilizator avertizat
| TanteMarianne a răspuns:

Nu neaparat. cei timizi sunt doar inchisi in ei atata tot.cei care au suferit poate.
oricum orice om se poate apuca de hotie sau crima. efectiv asa le trece pe chelie sa faca rau si paaaffff fac lucruri rele. cersetori nu neaparat. poate uni dintre ei chiar au invatat, dar deodata s-a intamplat ceva in viata lor de si-au pierdut jobul si tot ce aveau, alti n-au chef de munca si prefera sa cerseasca.

| immaBeast a răspuns:

Asta diferă, fiecare individ gândeşte diferit, unul face exact cum ai scris tu, altul acceptă realitatea şi se comportă normal, chiar dacă doar el ştie ce are în suflet şi prin ce a trecut.