| RusziAlexiaOlga2005 a întrebat:

Este normal ca la 11 ani sa ai nevoie de sutien?

Răspuns Câştigător
| FluturasulVesel a răspuns:

Draguta mea! Acum de la 10-11 ani incepe pubertatea! Este un lucru foarte normal la fete! Nu e nimic in neregula! Mai incolo are sa-ti vina si menstruatia un lucru nornal! Daca sani sunt crestere inseamna ca te maturizezi! Un lucru normal la fete si este for bine! Eu am 12 ani si am nevoie de sutien! In caz ca nu sti sutienul este pentru ati tine sani intr-o forma adica sunt in crestere si te ajuta sa nu ti se lase si sa nu areti urat!
Multa sanatate!
Funda? >>>>>>>>

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai sanul foarte mare, da, este nevoie de sutien pentru sustinere.
Daca ai sanul de cupa A-B sau C, poti purta doar bustiera.

| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei de la o astfel de varsta atat de frageda incep sa se dezvolte sanii insa marimea acestora de obicei este in corelatie directa cu dezvoltarea fizica. La inceputul pubertatii dimensiunile sanilor doar in cazuri extrem de rare poate fi atat de mari incat sa necesite folosirea unui sutien. De obicei medicii si specialistii indica sa se foloseasca bustierele speciale pentru a se permite sanilor o crestere si dezvoltare cat mai armonioasa. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Depinde se poate ca sa ai dereglare de hormoni de la mancre

| ywar a răspuns (pentru vocea):

Pai de la atat fastfood le creste mai repede. mintea ramane pe loc. Buna observatia ta!

| Nimeni10 a răspuns:

Nu e normal, du-te la doctor laughing

| Nyy2003 a răspuns:

Depinde de la fata la fata.Nu toti se dezvolta in aceelasi timp. Unii mai devreme, alti mai tarziu.

| awsaasasaa a răspuns:

Foarte normal. Porti sutien cand simti ca ai nevoie

| awsaasasaa a răspuns:

App. Nu trebuie sa ti se para anormal. Esti inca micutawinking poate te simti putin rusinata :/ peste cativa ani te vei simti bine ca ai sanii mai mari decat restul fetelor.
Eu am purtat tot de la 11 ani si pe atunci avea sanii cei mai mari dintre prietenele mele.
Dar de la 14 ani nu mi-au mai crescut si acum imi par destul de mici

| RusziAlexiaOlga2005 explică:

Ywar sa stii ca am mancat de 2 ori in viata mea fastfood.Eu si familia mea nu ne pwrmitem asa ceva