| jolidon12 a întrebat:

Este normal sa ai secretii destul de dese si apoase inainte de menstruatie?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este relativ normal deoarece aspectul secreţiei DIFERĂ de la persoană la persoană.

NU este o "regulă generală" pentru asta.

Aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| BrunetteGirl21 a răspuns:

Secretiile normale difera ca abundenta, consistenta si culoare pe parcursul ciclului menstrual. Mai exact, inainte si dupa sangerarile menstruale secretia vaginala este vascoasa si in cantitati reduse, chiar putin albicioasa. Spre ovulatie si in timpul acesteia, secretiile vaginale isi modifica aspectul, devenind transparente, mai putin vascoase si mai abundente. Niciodata secretia vaginala normala nu prezinta un miros fetid, ci unul foarte discret, aproape insesizabil.

Sper ca ti-am fost de ajutor happy.

| Mataziceadevarul a răspuns:

Da e normal.se numeste secretie vaginala si se petrece pentru ca bacteriile sa nu se inmulteasca. e un mod natural al corpului tau de a se proteja. cumpara-ti absorbante zilnice pe care le poti folosi in acele zile.