| CocoMexii a întrebat:

Este posibil sa iti vina ciclu normal chiar daca esti insarcinata? PS: am auzit un caz de genul asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul unei sarcini, NU "iti vine ciclu normal"!
Dar, este posibil să ai "ciclu peste sarcină" :(

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Este posibil si asa ceva.

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Din pacate...da.

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Adevarata sangerare menstruala intervine doar in cazul in care ovulul nu este fecundat de spermatozoid si ajunge sa fie eliminat. Asadar, menstruatia in sine nu este posibila odata ce ramai insarcinata.

Pe de alta parte, exista posibilitatea sa sangerezi sau sa observi pete de sange pe lenjeria intima, care sa iti para similare sau identice cu menstra. Tocmai acest fenomen determina multe femei sa confunde sangerarile dupa conceptie cu menstruatia propriu-zisa si sa se alarmeze, nestiind sursa exacta a scurgerilor... happy

Sangerarea vaginala este un fenomen foarte frecvent in timpul sarcinii, care apare la una din patru gravide, in medie. Ea nu indica in mod necesar o problema grava, mai ales daca se manifesta in primul trimestru: ovulul fecundat, cand se ataseaza uterului, poate provoca o mica hemoragie, deoarece endometrul este intens vascularizat.

Sangerarile in sarcina mai pot sa apara in urma actului sexual (tesutul aparatului reproducator feminin "gazduieste" o cantitate mai mare de sange in membrane), iar in cazuri ingrijoratoare, pot fi provocate de infectii ale colului uterin sau de leziuni la nivelul peretelui vaginal... happy

Chiar daca sangerarea dupa conceptie, cea usoara, poate fi inofensiva, un consult medical se impune de fiecare data. Scurgerile de sange in primul trimestru mai pot fi si simptome ale sarcinii extrauterine, ale avortului spontan sau incomplet sau al imposibilitatii embrionului de a se dezvolta in uter dupa implantare.

Tot sangerarile din primul trimestru pot ascunde o sarcina molara (cand nu exista niciun semn de dezvoltare a fatului, ci doar tesut anormal in uter). Cand scurgerile de sange apar dupa al doilea trimestru, posibilitatea ca ceva sa nu fie in regula este aproape maxima: gravida ar putea suferi de placenta previa (placenta acopera cervixul) sau de rupere de placenta (cand se desprinde de peretele uterin), de aceea este obligatorie interventia de urgenta a medicului.

Procesul reproducerii nu este inca controlabil in totalitate de stiinta. Foarte multe sarcini dispar, inainte sa inceapa propriu-zis, printr-o sangerare usor de confundat cu menstruatia. Datele medicale arata ca circa 25% din sarcini ajung sa se concretizeze in nasterea unui copil.

Femeile aflate la prima sarcina sunt deseori confuze asupra semnalelor organismului lor. Doar dupa obtinerea unui rezultat pozitiv al testului de graviditate, aparitia crampelor si declansarea sangerarilor, o femeie poate sa stie cu siguranta ca a trecut printr-un avort. Din pacate, in primele 12 saptamani, medicul nu poate salva o sarcina, daca sangerarile anunta un avort. sad
Bafta kiss

| RedCookyeeee a răspuns:

Da...

| CeceLove a răspuns:

Sunt cazuri foarte rare in care se intampla asta dar da este posibil. Daca esti intr-o situatie ca asta eu cred ca ar fi bine sa faci un test de sarcina sa vezi daca esti insarcinata.
Iti doresc toate cele bune si sper ca te-am ajutat :-)

| BettykeBetty a răspuns:

Este posibil...