| дфтф a întrebat:

Este posibil sa te nasti fara himen? De 3x am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu si de fiecare data ma doare foarte tare la inceput dar nu curge nici un strop de sange.Ce sa am? Sunt bolnava de ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cazuri foarte rare dar este posibila si inexistenta himenului la nastere. Trecand peste asta, iata de ce un himen intact nu reprezinta o dovada ca posesoarea lui nu este activa din punct de vedere sexual. Nu esti bolnava! Ai doar un himen deosebit de rezistent, elastic caz in care penetrarea produce o distensie completa fara ruptura, fara sangerare, distensia desigur, facandu-se responsabila de durerea resimtita. Nu esti anormala, nu esti bolnava, nu trebuie sa ai motive de ingrijorare.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Da, este posibil, dar sunt cazuri foarte RARE.

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!

http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| Alcyon a răspuns:

E posibil sa ai himenul elastic (adica n-o sa se rupa decat atunci cand o sa nasti).

| dreamgirl94 a răspuns:

Daca nu aveai himen simteai un mic discomfort si atat.incearca sa schimbi pozitiile dar ia in calcul ca va fi dureros.