| anonim_4396 a întrebat:

Eu 21 ani, prietena mea 19 ani. Amandoi virgini. Vorbim mult despre sex, ore intregi cateodata.
Dorim sa nu ne limitam doar la o partida, in acea noapte speciala, propunem diverse pozitii, jocuri...
Suntem decisi sa folosim prezervativul, dar avand in vedere ca suntem amandoi novici, ar putea exista unele scapari.
Ce credeti, ar fi indicat sa ia si anticonceptionale? vrem sa fim siguri. Stiu ca prezervativul este una dintre cele mai sigure metode contraceptiva, dar pe mana unor amatori nu stiu cat de sigura e.
Ceva sfaturi va rogbig grin

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, pai ar fi dubla siguranta cu anticonceptionale doar ca trebuie sa mearga la medic sa ii prescrie de care sa foloseasca ca depinde de fiecare, nu la toate fetele este la fel; eu una cred ca cu prezervativul e de ajuns, dar fiind la inceput nu se stie ce se poate intampla; orice ar fi, prezervativul e cel mai indicat, simplu si sigur.Nu spun ca anticonceptionalele nu ar fi bune, dar costa din cate am inteles destul de mult, pot aparea diferite reactii adverse, nu se stie. Daca prezervativul e folosit cum trebuie si n ue expirat atunci cred ca e ok, in plus iti dai tu seama cam cand e cazul...

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu daca are indicatie de anticonceptionale. Cel mai bine e sa mergeti impreuna la un medic de planning familial pentru consultatie.

| madalicious a răspuns:

Fara doar si poate daca sunteti incepatori trebuie sa aveti : prezervative si pilula de a 2 a zi in cazul in care se rupe prezervativul, doar nu vreti sa va alegeti din prima partida cu un bebe...:|
Si pentru ca sunteti incepatori trebuie sa o iei usor pe prieena ta si sa ii oferi un preludiu de minim 30 de minute, pentru a se excita. Daca vreti sa incercati cat mai multe pozitii puteti lua o carte cu pozitii sexuale. Eu iti dau un exemplu: http://www.cinema8.ro/......dragoste/. Le puteti alege pe cele care-s cele mai usoare.
Bafta si dragosteala placuta. :))

| bluesky a răspuns:

Nu stiu ce sfaturi sa iti dau pentru ca nu am experienta, dar am vazut intrebarea si vroiam doar sa va felicit pe amandoi pentru ca v-ati pastrat pana la varsta asta si nu ati facut-o cu oricine. Bravo! happy

| Liada a răspuns:

Luati si si.pentru a fi mai siguri.bafta

| elamit a răspuns:

Fiind amandoi virgini nu gred ca veti putea face multe lucru din cauza durerilor.

| vere a răspuns:

Pune prezervativul si dai bataie, nu o sa apara nici o problema, ai increderewinking

| perla a răspuns:

In primul rand ai spus prietena. e cam putin nu? daca spuneai viitoarea sotie sau iubita mai ziceam ca santeti pregatiti dar si asa ce mai conteaza? si eu cu sotu am f.virgini si am rabdat 3ani de logodna si a meritat.

| hippiemuslim a răspuns:

Ce zici de doua prezervative? In plus, reduce sensibilitatea happy

| elrusso a răspuns:

Nu stiu cat de mult poate sa te ajute asta, dar in primul rand trebuie sa stiti ce vreti. e mai sigur sa folositi si porezervativul si anticonceptionalele. cat despre pozitii si jocuri luati o gama variata si testati-le. poate va plac unele sau poate nu, si sunt sigur ca nu a-ti vrea sa va creati displaceri in noaptea aia. cand veti ajunge acolo ar trebui sa aveti deja o idee asupra ce ati vrea sa faceti si ce nu, atata timp cat amandoi cadeti de acord. poate ca prietenei tale nu-i va placea ceva care tu ai vrea sa incerci. in cazul asta cel mai bine e sa nu mai incerci acel lucru, pentru ca ea nu se va mai simti bine si partida nu va mai fi atat de buna. presupun ca sti ca prima oara pentru femei e putin dureroasa asa ca cel mai bine e sa fii bland si sa nu oi fortezi sa faca ceva ce nu ar vrea. faptul ca vorbiti despre sex este un lucru foarte bun, insa odata ce ajungi in pat vei uita cam tot insa. emotiile so trairile pe care le ai in momentele alea sunt deosebite, mai ales cand e prima oara. deh ideea e sa stiti ce vreti si sa fiti intelegatori unul cu altul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand spun prietena, ma refer la iubita evident, pentru cei care poate nu au inteles. Mersi de sfaturi.
Repet, nu e vorba ca ne-am pastrat, ci ca pur si simplu nu a fost sa fie pana acum, au fost incercari, dar s-au terminat nedecis, ca sa zic asa. Acum suntem increzatori ca acum e momentul.
Ramane insa sa vedem.
O sa va anunt cand s-a intamplat, daca se va intampla. Iubiti-va mult!