| Mădălinabtx1996 a întrebat:

Eu sunt taur iar prietenul meu este pesti. Suntem de 1 luna impreuna,nu e foarte mult si am citit destul de multe chestii legate de compatibilitate. Pare a fi una de succes insa as vrea sa stiu cateva lucruri si din experientele voastre.
Ne intelegem bine dar uneori e cam detasat si am avut cateva neintelegeri dar evita subiectul si incearca sa il schimbe.
As vrea sa stiu mai multe chestii,daca s-ar putea. Si vreau sa mai adaug un lucru: din toate relatiile care le-am avut,el s-a comportat si se comporta in continuare foarte foarte frumos cu mine,doar ca uneori are unele momente de detasare. Si asta nu inteleg. De fel sunt mai posesiva dar incerc sa ma abtin,sa fiu calma, intelegatoare si sa-i acord libertatea de care are nevoie. Ma puteti ajuta?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Coincidenta ne influenteaza viata si noi acceptam asta in mod constient!
Cu multi ani in urma, ma lasam si eu influentata de povestioarele astrologice si tot asa, prea coincideau situatiile si eu ma grabeam sa le cred...
Am o prietena care e pesti si a fost casatorita cu taur...nu cu unul, cu doi.
A divortat de amandoi si acum, de vreo 10-15 ani,e cu un geaman,o pereche complet nepotrivita, o sa-mi spui.
Ajunge sa-i vezi impreuna si vei intelege ca oameni mai fericiti n-ai vazut de mult...happy
La fel, cunosc pe unul din cei doi tauri cu care a fost casatorita, e un baiat de milioane, doar ca ei doi nu se potriveau.De cand au divortat, el este cu o leoaica si il vad inflorind.Tot nepotriviti.
Concluzia o poti trage singura.
Si ca sa simt ca mi-am facut datoria si chiar te-am ajutat, pentru ca tu vei continua sa crezi in zodii, am un mic sfat pentru tine.
Pestelui vorbeste-i din suflet si cand il certi, fa-o razand.N-o sa-l pierzi niciodata.
Dar sa nu crezi in zodii, sa crezi in tine si in voi.
happy

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa-ti conduci viata si relatia dupa indicatiile horoscopului,ci dupa ceea ce-ti spune mintea si sufletul tau,dupa cat vezi si simti ca esti de iubita sau nu.
Gandesti bine,imi imaginez ca ai incredere in judecata ta si nu inteleg de ce ai nevoie de indicatiile unei a treia persoane (un astrolog care are nevoie de un venit) care sa-ti spuna ce sa faci si cum!
Si nu de altceva,dar pentru aceeasi zi,daca citesti TOATE horoscoapele, vei descoperi ca nu trebuie sa iesi din casa, vei castiga la jocuri de noroc, trebuie sa te intalnesti cu o persoana de care depinde viitorul tau, vei avea accidente casnice si e o zi neinteresanta.Si asta,pentru toate persoanele din aceeasi zodie cu tine,nascute in orice punct de pe glob,indiferent de varsta sau stare sociala...
Regaseste-ti increderea in persoana ta si condu-ti relatia exact asa cum simti!
Daca relatia voastra e frumoasa,fa-o si mai frumoasa, daca e cu niste problemute, o discutie sincera, le poate rezolva!
Si cauta sa fiti multumiti amandoi intotdeauna, pentru ca un om multumit ajunge foarte usor sa fie si fericit din cand in cand!
happy

| Mădălinabtx1996 explică (pentru greece12):

Iti multumesc mult.
Da, intr-adevar nu ar trebui sa ma las influentata de astrologie dar cam toate se potriveau, indiferent de situatie. Relatia noastra este abia la inceput, si este un inceput frumos. Sunt destul de posesiva si suparacioasa dar incerc putin cate putin sa ma schimb. Nu pentru el neaparat ci pentru mine.
Multumesc frumos inca o data! big grin

| Mădălinabtx1996 explică (pentru greece12):

Chiar m-ai ajutat si apreciez enorm. E cam greu sa rad atunci cand il cert pentru ca sunt genul de persoana care atunci cand se enerveaza, nu mai vad decat negru in fata ochilor si "scot fum", ca un taur laughing mi-ar fi greu dar dupa aceea, chiar imi pare rau. E un tip chiar foarte ok, nu se fereste cu mine, si daca s-ar putea, ar striga in gura mea ca sunt iubita lui. Cred in mine si in noi.
Multumesc din suflet pentru tot! Apreciez ca mai sunt oameni care nu-si bat joc si nu iau in ras "problemele" adolescentilor. Te pup si te imbratisez!

| greece12 a răspuns (pentru Mădălinabtx1996):

Cred,totusi ca te-am ajutat doar pe jumatate si,desi ideea ai prins-o,a ramas in aer modul in care reusesti sa certi pe cineva razand.
Suntem obisnuiti sa reactionam prin imitatie,copiem reactii si le folosim o viata intreaga,in cazul tau te enervezi,scoti flacari pe nari si pe urma iti pare rau,pentru ca asa ai vazut ca reactioneaza cei din jurul tau.
Ce-ar fi daca te-ar umfla rasul?
Da,stiu ca te umfla rasul numai cititnd asta,dar cand cel de langa tine deja a gresit,realizeaza ca a gresit si-i mai vezi si figura spasita incercand sa te impace si asteptand papara pe cale sa i-o administrezi,nu stiu cum de nu-ti vine sa razi!
E omul tau drag si a facut o boroboata sau nici macar n-a realizat gafa lui,lucrul s-a petrecut,nu poti da timpul inapoi ca sa nu-l faca,macar priveste situatia cu umor,transforma furia in ilaritate!
Si,in loc sa investesti intr-o stare negativa, vei investi intr-una pozitiva, pentru ca de descarcat oricum te vei descarca!
Printre sughituri de ras, vei putea sa lamuresti situatia mult mai dragut si mai bine, decat ai face-o la nervi!
Te asigur ca va intelege perfect si tie nu va mai avea din ce motiv sa-ti para rau in final!

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Hm! Eu stiam ca pestele il cureti de solzi, il dai cu sare, apoi il tavalesti prin faina si malai, si pe urma il arunci in tigaia incinsa.laughing
Si mai stiam ca ii poti manca si icrele.rolling on the floor
Dar ca sa-l cert razand..., asta n-o stiam!

| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Daca tii tu neaparat, poti sa-i spui si bancuri plangand, pentru echilibru!
Ajuta la "intelijenta" pestele, tavalit sau nu!
laughing

| Mădălinabtx1996 explică (pentru greece12):

Imi poti da adresa de facebook? As vrea sa mai discut despre tema asta. Se pare ca e din ce in ce mai rau. Daca vrei, desigur.
Multumesc!

| greece12 a răspuns (pentru Mădălinabtx1996):

Scrie-mi aici, in privat, raspund la toate mesajele, nu am cont pe facebook.
Si nu te amari, totul se rezolva!

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Dar daca ii citesc din Sanda Marin, nu e mai bine?laughing
Crezi ca as fi sadica?
Adica, ii povestesc pestelui dinainte ce-l asteapta! laughing

| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Adica,ii citesti horoscopul in varianta Sanda Marin.
Uite o idee buna...
happy

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Exact! laughing

| greece12 a răspuns (pentru Mădălinabtx1996):

Coincidenta ne influenteaza viata si noi acceptam asta in mod constient!
Cu multi ani in urma, ma lasam si eu influentata de povestioarele astrologice si tot asa, prea coincideau situatiile si eu ma grabeam sa le cred...
Am o prietena care e pesti si a fost casatorita cu taur...nu cu unul, cu doi.
A divortat de amandoi si acum, de vreo 10-15 ani,e cu un geaman,o pereche complet nepotrivita, o sa-mi spui.
Ajunge sa-i vezi impreuna si vei intelege ca oameni mai fericiti n-ai vazut de mult...happy
La fel, cunosc pe unul din cei doi tauri cu care a fost casatorita, e un baiat de milioane, doar ca ei doi nu se potriveau.De cand au divortat, el este cu o leoaica si il vad inflorind.Tot nepotriviti.
Concluzia o poti trage singura.
Si ca sa simt ca mi-am facut datoria si chiar te-am ajutat, pentru ca tu vei continua sa crezi in zodii, am un mic sfat pentru tine.
Pestelui vorbeste-i din suflet si cand il certi, fa-o razand.N-o sa-l pierzi niciodata.
Dar sa nu crezi in zodii, sa crezi in tine si in voi.
happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adică el e pește?laughing rolling on the floor

| Mădălinabtx1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am scris clar " pesti". Ma gandeam ca se va intelege cu totul altceva laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mădălinabtx1996):

Am glumit, nu te superi nu?

| foxsilver a răspuns:

Astrologia, desi, este considerata o stiinta, totusi, e una foarte controversata, si nu la indemana oricui.
Se spune ca " nu exista foc fara fum ", deci, s-ar putea sa fie o samanta de adevar si in toata povestea asta cu astrologia, dar, pentru a intelege tainele acestei stiinte este nevoie de foarte multe cunostinte, incepand de la istorie, geografie, fizica, psihologie, si multe alte domenii; iar toate acestea necesita multi ani de studiu.
In conditiile astea, nu stiu de ce am pierde vremea ghicind in stele, lasand sa treaca pe langa noi clipe frumoase din viata noastra, clipe importante!
Semnele ce pot caracteriza un om ne sunt date chiar de el insusi, si ne spun mult mai multe si mai repede ceva despre o persoana, decat daca am petrece timpul studiind harti astrologice si analizand horoscoape.
Viata ar trebui traita clipa de clipa, gandind si simtind toate câte ne ofera ea, si bune, si rele, fara sa apelam la tratate de astrologie, ci doar la mintea si sufletul nostru.

| neutrino a răspuns:

El acum se comporta frumos pentru ca este inca perioada de tatonare, doreste sa te cucereasca, fara insa a uita sa puncteze cine este seful. Nu are legatura cu zodia.

| ALGator a răspuns:

Nu cred că există compatibilitate "plug-and-play". Trebuie să "cioplesti, potrivești, retusezi" pina cind începe să meargă.
La fel chestia cu "eu sînt... așa și pe dincolo" poate fi periculoasă. Trebuie să înveți să te reprogramezi atunci când e cazul, nu că i-a cășunat cuiva.
E vorba de procese dinamice, nu de poze.

Povestea cu horoscopul e simplă vrajeala. Nu te lua după așa ceva. Oamenii sînt cameleoni, nu figurine de lut.

Altfel, cred că pui problemele inteligent și dacă scopul tău este să-ți păstrezi partenerul atitudinea ta te va ajuta.

| dragodana a răspuns:

Salut! Eu sunt pesti, iubitul meu e taur.Nu te increde in horoscoape, compatibilitati si alte tampenii.Sunt chestii generale.
Dar, intr-adevar, taurii sunt posesivi si pesti sunt mai retrasi.Asa suntem noi cu toata lumea si cand iubim o facem cu tot sufletul, dar nu ne aruncam peste persoana cealalta.
Pestii sunt grijulii, intuitivi, ofera persoanei iubite mai mult decat pot duce.
Alaturi de tipul asta o sa ai o relatie linistita.Asta daca nu faci tu complicatii(spume).

| Mădălinabtx1996 explică (pentru dragodana):

Am avut o mica disputa cu el..si era cat pe ce sa ne despartim. Din cauza mea, eu am pus paie pe foc, dar am spus cuvinte la nervi, nu aveam vreo intentie. Sper ca apele sa se linisteasca. Multumesc frumos!

| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Chestiile astea cu compatibilitatea intre zodii e o mare porcarie. Manipulare in masa, ca sa ia si astrologii astia niste bani. Auzi la ei, citesc in stele laughing)) E de-a dreptul penibil. Compatibilitatea intre 2 persoane nu are nicio treaba cu zodia

| Mădălinabtx1996 explică:

Multumesc tuturor! big grin