| alin2121 a întrebat:

Exista posibilitatea sa iau virusul hiv prin sex oral chiar daca nu am ejaculat in gura respectivei fete(care s-ar putea sa aiba hiv)?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O mare parte din prostituatele din Romania au HIV, aproape jumatate. Testul trebuie facut asa: la momentul posibil al infectarii, pentru a vedea de unde pleci. Dupa 3 luni (optional), dupa 6 luni (obligatoriu), dupa un an (obligatoriu - si acesta este testul cel mai concludent si important) si dupa 18 luni (optional).
Eu sunt medic, de altfel singurul care raspunde acum pe TPU. Riscul de 9% este bine documentat (de altfel observi ca mic), nu de documentare de pe net, ci de tratate de medicina. Sigur ca exista persane infectate cu HIV in urma sexului oral, asta este o prostie sa crezi ca nu. Nu vei gasi un raspuns mai documentat, fiindca sunt sigura ca in afara de mine nu a deschis nimeni un tratat de boli infectioase (american) pentru a-ti da un raspuns de acolo (nu stiam procentul pe dinafara, ca nu sunt Mafalda, l-am luat dintr-o carte de boli infectioase editata de o prestigioasa editura din SUA si scrisa pentru medici tineri in specialitatea boli infectioase). Cartea este: Mandell Douglas and Bennett's Priciples and Practice of Infectious Diseases

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. Ejacularea nu influenteaza riscul tau, ci al ei. Riscul tau este cam 9% daca nu ati folosit prezervativ si daca ea nu avea nici o rana in gura, iar tu nici una in regiunea genitala.

| alin2121 explică (pentru Brigaela):

Pe ce date te bazezi cand mentionezi chestia asta?

| RAY a răspuns:

Daca are o rana in gura si sangele ajunge pe penis da ai sanse mari, hiv se transmite doar prin sange si lichidul vaginal, si da prin sex anal poate de fapt hiv a aparut la gay in usa prima oara mare grija

| relian a răspuns:

Sperma ta n-are legatura decit in cazul in care tu esti purtatorul sa zic asa.In acest caz cum ai spus ca ea ar putea fi atunci teoretic prin saliva s-ar putea sa se transmita si tie, insa eu nu am vazut niciodata un astfel de virus HIV.Si nu cred ca exita in lumea asta o persoana care sa fi vazut un astfel de virus.Acum ca fata respectiva ar suferi de o insuficienta da este f adevarat, dar de la avea o boala careia nu i se cunoaste cine o determina pina sa spui uite un virus asta trebuie omenirea sa arate, sa demonstreze xistenta acelui virus.Deocamdata nimeni in lumea asta n-a demonstrat existenta unui asemenea virus.Bine asta nu inseamna sa stai linistit cind intri in contact cu o persoana ce sufera de o boala necunoscuta, pentru ca sintem in necunocut si nu stim ce ni se poate intimpla.Bine or sa vina multi sa arate pe net poze cu virusul respectiv dar alea sint povesti poze, nimic real.Sint desene facute de majoritatea medicilor care vor sa isi vinda neputinta, lipsa cunosterii etc naivilor.Deci ai grija cu cine intri in contact, mai ales cind nu se cunoste si stapineste acea boala, acel fenomen etc.

| Mussette a răspuns:

Daca ea are vreo rana, buba, ii sangereaza gingiile, ai sanse sa te imbolnavesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca avea sangerari gingivale, la asemenea urgente tu mai ceri sfaturi aici?, fa.ti analize urgent!, p.s tu nu ai auzit de prezervativ?

| fataciocolata a răspuns:

Mergi urgent la medic, el e cel mai in masura sa-ti spuna daca ai hiv sau nu.Bafta si ai grija data viitoare!

| sirD a răspuns:

Da. Virusul se transmite prin sange nu prin sperma
Microfisuri pe organul tau si orice buba, sangerare gingivala al ei

| RAY a răspuns (pentru sirD):

Gresit,virusul se transmite si prin sperma daca el are hiv poate da prin sperma la cineva, in cazul asta daca ea avea nu are importanta daca a ejculat sau nu el si daca avea o rana ea sau sange in gura

| sirD a răspuns (pentru RAY):

La aia ma refeream si eu

| Ralf1971 a răspuns:

Riscul este de la foarte mic la neglijabil pentru ca saliva din gura este un bun paravan de protectie.
Stai linistit si nu te mai lua dupa toti idiotii care nu stiu despre HIV si se dau stiutori.
Pe viitor cand faci sex, sa faci cu prezervativ cand este prostituata.

| alin2121 explică:

Pai eu nu am nimic la penis nicio sangerare nicio rana

| alin2121 explică:

Deci povestea sta in felul urmator. Acum cateva saptamani am fost la o prostituata si mi-a facut un sex oral. Nu am ejaculat, nu am nicio rana vizibila pe penis, nu sunt sigur ca prostituata avea hiv, insa o parte din prostituate au hiv, chiar si in mica parte totusi au. Despre test am auzit ca se face dupa minim 3 luni, deci acum daca il fac va fi degeaba. Din ce m-am documentar hiv-ul se transmite foarte greu prin sex oral si mai ales, saliva, si nu a fost nimeni diagnosticat cu hiv din pricina sexului oral pana acum. As vrea sa vad si alte pareri mai documentate daca se poate

| mihai69 a răspuns (pentru alin2121):

Greșit - au fost și cazuri după sex oral. Puține, ce-i drept, dar au fost.
Faptul că tu nu vezi dacă ai răni pe pielea pu... șculiței, nu însemnă că nu ai avea deloc, ci doar că sunt prea mici să le observi cu ochiul liber. Rareori tegumentul scapă teafăr după un sex oral - mare minune să nu dea deloc cu dinții pe-acolo. Și nici dacă nu te-a zgâriat, nu poți fi sigur 100%.
Mă rog, ideea e că răspunsul corect este DA, se poate transmite HIV prin sex oral.
Așa cum bine văd că știi, e prea devreme pentru analize. Dar oricum e bine să faci acum un set pentru alte BTS, ulterior pentru HIV (care se va repeta după o perioadă, pentru certitudine).

| Brigaela a răspuns (pentru alin2121):

O mare parte din prostituatele din Romania au HIV, aproape jumatate. Testul trebuie facut asa: la momentul posibil al infectarii, pentru a vedea de unde pleci. Dupa 3 luni (optional), dupa 6 luni (obligatoriu), dupa un an (obligatoriu - si acesta este testul cel mai concludent si important) si dupa 18 luni (optional).
Eu sunt medic, de altfel singurul care raspunde acum pe TPU. Riscul de 9% este bine documentat (de altfel observi ca mic), nu de documentare de pe net, ci de tratate de medicina. Sigur ca exista persane infectate cu HIV in urma sexului oral, asta este o prostie sa crezi ca nu. Nu vei gasi un raspuns mai documentat, fiindca sunt sigura ca in afara de mine nu a deschis nimeni un tratat de boli infectioase (american) pentru a-ti da un raspuns de acolo (nu stiam procentul pe dinafara, ca nu sunt Mafalda, l-am luat dintr-o carte de boli infectioase editata de o prestigioasa editura din SUA si scrisa pentru medici tineri in specialitatea boli infectioase). Cartea este: Mandell Douglas and Bennett's Priciples and Practice of Infectious Diseases

| alin2121 explică:

Deci cert e ca trebuie sa fac analizele pentru hiv dupa 6 luni si sa numai frecventez astfel de locuri. Nu-mi ramane decat sa sper ca prostituata nu avea nicio boala si sa fiu mai atent