| Anca_6788 a întrebat:

Femeile adevarate sunt cele cu forme?
Eu sunt de parere ca nu e ok sa avem o lista cu chestiile pe care o femeie ar trebui sa le aiba pentru a fi femeie.Cine are dreptul sa spuna oricarei femei ca ar trebui sa arate intr-un anumit fel pentru a fi frumoasa?( ma refer aici la publicul masculin ) De exemplu, credeti ca o femeie slaba care duce lipsa de sani, nu e femeie? Ba da e femeie, toate suntem oricum am arata. Insa ma enerveaza fraza asta ca femeia ar trebui sa fie asa si asa si asa ca sa fie frumoasa.Eu sunt slaba si am avut si inca am probleme in a ma accepta pentru ca lumea ma obligat sa fiu intr-un anumit fel insa incetul cu incetul incep sa scap de obligatie si recomanda ca toate sa faca asa. Voi ce credeti? Care e definitia unei "femei adevarate"? * strict fizic *

Răspuns Câştigător
| hândel a răspuns:

Picioare lungi, fund suficient cat sa-ti umple mainile si sa mai ramana, sanii (mari, rotunzi) suficient cat sa le deosebesca de baieti. laughing Asta e modelul de fata de distractii. Fata cuminte, viitore sotie, pentru. mine arata asa: modesta, nebunatica, simt al umorului, sa nu vorbeasca mai mult ca mine, sa aiba cultura suficienta cat sa putem comunica despre orice subiect, sa fie inteligenta dar nu mai inteligenta ca mine, buna gospodina, persoana cu suflet mare, generoasa dar sa nu se lase vreodata calcata-n picioare, sa nu se vaite, putin geloasa din cand in cand, dispusa sa-mi faca 3-4 copii si sa traim imreuna fericiti fara a ne insela, minti, certa prea des, fara a trai separati unul cu munca-ntr-un loc si celalat in alta parte. Vreau sa spun ca fata ideala pentru. mine trebuie sa fie frumoasa in interior si mereu alaturi de mine. Nu chiar toooot timpul dar majoritatea timpului.winking

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Tu ai foarte mare dreptate, si e mult de discutat pe tema asta! Problema pleaca de la "pattern-ul" pe care fiecare man il are dspre Femeia pe care o considera ok pentru el!, sau in general! Asta tine de o mostenire culturala indusa, a la long, exemplu >> Marilyn Monroe e o tipa super, la categoria "blonde", "vampe", "fatale", etc, cum, la fel poate fi si nu stiu care alta, bruneta! si de partea acumulata personal/experiential, si care, normal, se valideaza, sau nu!, conjunctural! Deci, se poate egala cu "Nu-i frumos ce e frumos, ci-i frumos ce-mi place (prieste!) mie!"... Frumusetea e relativa! Difera, in functie de culturi, vremi, moravuri, etc... Deci pentru un tip care a avut o tipa slaba si a fost fericit cu ea, tu vei fi potrivita, dar pentru unul care a avut si apreciat mereu doar rubensienele, normal ca le va considera doar pe ele ca cele optime pentru el! (pana la o eventuala experienta "intamplatoare" si cu o silfida, care ii poate schimba convingerile de pana atunci!)... Ideea e ca in fiecare noua varianta combinatorie, atat rezultanta, ca si cuplu, cat si fiecare dintre cei doi, este/devine cu totul altul!, cel putin in acea varianta, in acea intalnire/contopire! De aceea, nu se poate da o definitie, ci, repet, fiecare cu modelul lui, sau cu "colectia" ei/lui, de modele, pe care le poate pastra, sau schimba, in functie de noile senzatii/experiente/potriviri/Revelatii... >>> "achizitionate" pe parcurs! Si, sa fim sinceri, de ce sa reducem totul la "strict fizic"? Noi ne chinuim sa va urcam pe un piedestal, si tu vrei sa te dam jos?! Nu pot sa cred, si nici sa accept asa ceva, sorry! Impaca-te cu corpul tau, cultiva-te cat poti de mult si de bine spiritual, si ai sa observi ca daca vei fi foarte increzatoare in tine, in feminitatea si sexualitatea ta, vei emana o atractie aparte si vei putea avea si barbati din alta categorie...

cami
| cami a răspuns:

O femeie adevarata, cred ca este o mama iubitoare, o sotie fidela si o gospodina desavarsita happy
PS : cred ca fetele mai slabutze, sunt mult mai atragatoare decat cele...care arata ca niste purceluse happy
Asa ca, n-ai de ce sa-ti faci grijiwinking arati bine asa cum esti happy

cami
| cami a răspuns:

A, si nu cred ca-ar trebui sa fie un complex, lipsa sanilor...decat "o galeata" de tzatze, care se 'varsa' asa..., e chiar.inestetic.
Sti ce-am auzit azi...Victoria Beckham, si-a facut operatie de. micsorare a sanilor. Cam aiura, nu?
A spus ca nu se cade ca o mama a 3 copii, si pe deasupra designer, sa se afiseze cu acei sani...ma rog, sa revin.
Asadar, eu cred ca tu esti foarte ok thumbs up

| Mya a răspuns:

Nu ar trebuie sa te simti inferioara...fiindca stim cu totii, nimeni nu-i perfect! Fericirea nu ti-o aduce un fizic aproape de ideal...multumeste-te ca esti sanatoasa, ca nu ai niciun handicap si invata sa te accepti tu in primul rand. Daca ai incredere in tine, vei emana si acea frumusete...lasa sa iasa la iveala ceea ce ai in suflet si nu mai pune frumusetea pe primul loc. Exista barbati care stiu sa aprecieze o femeie fara a pune un accent prea mare pe fizic ci pe un caracter placut...si avem un exemplu si aici pe TPU:@amar(m-ai lasat fara cuvinte).

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

O femeie este cu adevarat frumoasa daca toate aspectele ei fizice se combina armonios. Poate sa ii stea mai bine daca are 2-3 kilograme in plus si hidoasa cand e slaba. Poate sa arate aiurea cu sani mari, sau sa o avantajeze.
Femeia ideala, cum e descrisa, poate sa fie hidoasa in realitate.

| andreea8888 a răspuns:

Ai putea face alt lucru, mult mai interesant si convingator:iti ''culegi'' un grup de amici, prieteni, rude(sex masculin), si ii intrebi pe fiecare in parte cum isi inchipuiesc femeia ravnita de toata lumea, sau mai intrigant si placut pentru tine, ar fi sa te iei de viata oamenilor pe strada, ca si cum ai face un sondaj pentru o revista, in care sa intrebi atat femei cat si barbati, si nu doar barbati, cam care ar fi modelul ''FEMEII FATALE'' tongue!
Daca nu vei fi multumita, revi pe TPU cu o alta intrebare, in care specifici ca nu ai fost multumita de acest sondaj facut, si ca macar ai vrea alte pareri(iti sugerez asta deoarece este greu sa iti dai seama cand cineva vb sincer, sau nu, atunci cand nu se afla in fata ta si nu observi expresiile, modul de a vb, si impresia primei vederi)
Desi pare o banalitate, se pare ca pentru tine si multe alte femei, aceasta intrebare pare sa aiba o anumita importanta(iar aici, includ si persoana mea), si daca nu esti convinsa, te ajut si eu, si fac acelasi lucru happy
Ce zici Anca? Nu e buna ideea?
Cu drag, Sbinutza!

| rina a răspuns:

Daca zici *strict fizic*, atunci nu am cum sa-ti raspund

| Anca_6788 explică:

Psihosex - inainte de mine, prietenul meu a fost 2 ani de zile cu o fata care numai slaba nu era si asta nu inseamna ca nu ma place pe mine care sunt jumatate cat ea ( avem o relatie de 3 ani de zile ). si intrebarea se referea strict la fizic ca nu vroiam o insiruire de calitati sufletesti pe care fiecare le are dar pe putini ii intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femei adevarate? laughing dar barbati adevarati sunt?
sunt femei si barbati, atat. cine spune altceva nu merita atentie si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca o femeie trebuie sa fie de 3 ori femeie si anume:doamna pe strada, gospodina in casa si curva in pat.ATAT.restul nu conteaza.parerea mea.si mai cred ca o femeie fara parfum nu exista pentru ca o femeie care miroase bine este imposibil sa treaca neobservata si fara sa starneasca reactii.

| eagle a răspuns:

Exista atatea definitii ale femeii adevarate cati barbati sunt + lezbience. Eu am o slabiciune pentru picioare, fiecare cu ale lui.