| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor, anticonceptionalele influienteaza rezultatul testului de sarcina?
Pentru cele curioase:sunt in 1 zi a menstruatiei si diseara vreau sa le iau(pilulele), dar mi-e frica sa nu fiu insarcinata si ceea ce eu cred ca e menstruatia sa fie o sangerare de aceea peste sarcina.Eu in ultimele luni nu am folosit nicio metoda contraceptiva, iar azi, ultima zi fara anticonceptionale, nu pot face rost de test, iar cand il iau vreau sa stiu sigur daca nu ii este afectat rezulatatul de folosirea anticonceptionalelor. Deci... voi ce stiti?

3 răspunsuri:
| tina20 a răspuns:

Daca esti insarcinata si iei anticonceptionale, pilulele pot avea o influentza negativa doar asupra fatului, adica nu este recomandat sa pastrezi sarcina, insa cel mai potrivit este sa mergi la medic. oricum, rezultatul testului nu are cum sa fie influentzat. Unele pilule se pot lua si din a doua zi a menstuatiei, deci este de preferat sa astepti pana maine si intre timp sa faci un test de sarcina sau sa mergi la un ecograf. Sper sa iti fie de folos raspunsul meu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranta nu este afectat rezultatul testului, de pastile... dar in caz ca vrei sa pastrezi sarcina e posibil sa afecteze copilul( nu ma refer efectiv la o pastila )...deci cu cat faci testul mai repede cu atat mai bine. mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu