| abcd_6851 a întrebat:

FUNDA!
ce inseamna "a primi un colet/pachet prin posta CU ramburs"? dar "a primi un colet/pachet prin posta FARA ramburs"? Cine ma lamureste are funda.

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Ca sa primesti un colet prin posta, cu plata prin rambus, vei primi un aviz acasa atunci cand coletul e la posta. Te duci cu avizul respectiv si cu buletinul, platesti valoarea in bani a coletului si iti iei coletul si chitanta.
Daca il vrei prin posta, fara rambus, trebuie, daca nu ma insel si sper sa nu aberez, sa platesti online, dar ma indoiesc ca ai cont bancar, plus ca nu e tot timpul sigur.
Oricum, e mult mai ok prin posta, cu plata prin rambus, sau prin curier[desi e mai scump, e mult mai rapid, asta in caz ca de grabesti].happy

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Cu ramburs...adica persoana care il primeste plateste niste bani pentru el
Fara...nu plateste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RAMBÚRS s. n. Sistem de expediție a unui pachet prin poștă, în care plata transportului este făcută de destinatar la primirea pachetului. Deci cred ca te prinzi tu la fara ramburswinking ( adica care e facuta inainte de primirea pachetuluiwinking )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fundita big grin