| baby_4423 a întrebat:

Funda! Cine ma ajuta sa argumentez titlu CALIN (file din poveste)in sapte randruri funda si restul vot

1 răspuns:
| simiiii a răspuns:

Heii! Titlul Poemului Calin(file din poveste), sugereaza o poveste de iubire, in care autorul prelucreaza motivul popular al zburatorului.in conceptia populara,Zburatorul este un personaj invaluit in mister, care farmeca tinerele fete, facandu-le sa se indragosteasca de el Calin fiind fiul acestuia.
ORI poti sp :
Asa cum sugereaza textul titlul Calin (file din poveste) este un basm in versuri; al optulea capitol prezinta o poveste de iubire intre un zburator si o fata de imparat. Zburatorul este un spirit care fura inimile fetelor. Acesta apare in iatacul fetei de imparat apoi dispare. Dupa sapte ani, ei se reintalnesc, fata fusese izgonita de imparat si aceasta sa refugiat intr-o padure. kiss Te puup sper ca te-am ajutat:d