| angelica_6253 a întrebat:

Fundita! Nu mi-a venit ciclul de aproximativ 3 luni, el imi venea de obicei la o luna si jumatate(eu aveam c. m. neregulat), am facut 3 teste de sarcina(one test, si doua sure check) toate au iesit negative. Zic sa mai fac si testul clear blue digital ca am auzit ca este bun(Oare chiare este atata de bun, imi poate confirma dupa atata absenta de la c. m. 100% raspuns sigur? Stiu... am devenit Paranoica!)si daca si acesta imi iese negativ, ma duc sa imi fac o ecografie normala, de la cat timp poate depista o sarcina ecografia normala si daca se vede la ecografia noramala ca nu sunt insarcinata se poate vedea cauza problemei de ce nu imi vine c. m? Imi e cam frica de ecografia intravaginala ca am vazut pe youtube un filmulet unde baga sonda aceea in clitoris nu in vagin(stiu ca pare absurd dar asa aratahee hee si de aceea mi-e frica). Care da cel mai sigur raspuns daca sunt sau nu sunt insarcinata care ar fi dintre cele 2 ecografii:normala sau intravaginala? Banuiesc ca de la ecografia normala aflu si cauzele problemei de ce nu imi vine c. m.
Imi sunt de mare folos, sfaturile dvs!
Va multumesc!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceea ce ai vazut tu pe Youtube era, probabil, o cistoscopie, in care sonda se introduce in uretra. Sau era o trucare de prost gust. Sonda de ecografie transvaginala are diametrul de 3 ori mai mare decat clitorisul, care de altfel nu are nici un orificiu, asa ca nu poate fi introdusa acolo.
In plus, la o femeie insarcinata nu se prea face ecografie tarnsvaginala (exista riscul de avort). Eu cred ca dupa atatea teste nu esti insarcinata. Dar esti bolnava, ceea ce nu este deloc o veste buna. Ma rog, o sa ajungi si la o ecografie pelvina (sigur) dar mai intai trebuie sa faci un consult ginecologic cat mai urgent.

| ana_2556 a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci la ginecolog, neaparat, pentru a afla cauza intarzierii ciclului menstrual. Lasa testele de sarcina pentru ca au fost cazuri de femei care au facut si cate 10 si pana la urma au avut bebe. Si mie imi intarzie menstruatia cate 5 luni, dar asta pentru ca acum 2 ani, mi s-a spus ca am ovare polichistice care au ca reactie adversa lucrul asta.
Daca vrei sa mai amani mersul la doctor, eu zic sa iti faci o proba de sange care e mai concludenta decat celelalte.
Cel mai bine, sigur si sanatos este sa te duci la ginecolog si el iti va spune ce fel de ecografie sa faci, cum e cel mai sigur pentru tine, si te va linisti.

| DiutzaAngel a răspuns:

Te-as sfatui sa mergi la un doctor ginecolog la o consultatie iti va face si el un tet si te va consulta pe capra e cel mai bine mie nu mi-a venit ciclu 4 luni si la fel am facut vreo 5 teste dar toate au iesit ca nu-s iar la control mi-a aratat ca sunt in 3 luni deci cel mai bine e consultul ginecologic si daca nu te lamuresti cu consult poti cere si o ecografie normala ca se vede stai linistita
te pup si numa bine

| queenM a răspuns:

Ecografia normala iti va arata cauza sigura, si daca esti sau nu insarcinata. dar stai linistita daca ai facut trei teste si toate sunt negative, chill out!