| Lovelife18 a întrebat:

Habar nu am ce sa fac. Sunt intr-o relatie de 6 luni dar simt ca mai mult sunt controlată decat iubita. Eu am 18 el 22. Este prea gelos, prea posesiv, l-am iertat si pentru faptul ca m-a inselat cand aveam 3 luni, ma controlează din toate punctele de vedere in timp ce eu sunt genul de persoana care vrea sa fie liberă sa nu i se spună niciodata ce sa faca si cum sa faca. Cu toate astea sunt foarte atașata de el, chiar daca ne certam cel putin o data la 2-3 zile, nu vreau sa ma despart de el dar nici cu el nu imi e bine. Ce ar trebui sa fac?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa pui capac relatiei

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Dacă nu ai destul curaj să pleci de lângă el, atunci rămâi şi te complaci în viaţa pe care ţi-o oferă şi încetează să te mai plângi.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Daca nu spuneai ca te-a inselat iti spuneam ca e gelos pentru ca te iubeste prea mult, asa poate ii e doar frica sa nu faci ce a facut si el, sigur nu ar suporta asta. trebuie sa schimbati ceva, totusi e o varsta la care te poti considera 90 % maturizata, certurile astea vor fi si peste 2 ani daca o sa mai fiti impreuna.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Exact tipul asta de fata urasc eu, incapabila s se descurce pe cont prorpiu si frica ca ramane fata batrana. in situatia ta sunt majoritatea fetelor. nu inteleg de ca va place sa fiti marioneta lui iubi numai ca sa nu ramaneti singure, va meritati soarta

| neutrino a răspuns:

Nu trebuie decat sa nu te mai lasi controlata: la varsta asta nu-ti trebuie stapan.

| Lawliet14 a răspuns:

O sa te distruga psihic! Nu exista chimie intre voi, pur si simplu.

| Jardelin a răspuns:

Fugi cit mai departe de el! A fost, este si va fi o pacoste pentru tine! O pacoste care mai târziu se va transforma intr-un coșmar!

| Mussette a răspuns:

O persoana nu se schimba decat foarte greu si asta din proprie dorinta. E posesiv si gelos, asa va fi in continuare. Impune-te, arata-i ce vrei cu adevart. O data ce l-ai lasat sa te controleze, asa va face si pe viitor. In plus, el e cu 4 ani mai mare ca tine si atata timp cat esti indragostita de el, esti ca o marioneta in mainile lui. Oricat de libera te vrei, tot controlata vei fi. Si certurile odata iscate, nu sunt un lucru benefic. La 2-3 zile d'oh

| Lawliet14 a răspuns (pentru Mussette):

Posesivitatea nu se schimba prin dorinta lui, ci se schimba in timp prin schimbarea mediului social, samd. Sunt sanse mici deci ca el sa se schimbe, probabil ca ea i-a spus deja. Dar mai poate incerca!

| Mussette a răspuns (pentru Lawliet14):

Da. Dar cat timp ea ii permite sa o controleze, el nu se schimba.

| Neo12 a răspuns:

Lăsaţi femeile să facă ce vor!
Nu se merită să fii controlată de la vârsta asta. Noi trebuie să avem şi libertate pentru că dacă ne despărţim de persoana respectivă, o să prindem 'gustul libertăţii' şi atunci o să regrete că a făcut ce n-a trebuit. Mai bine-i spui de pe acum ce ai vrea şi poate găsiţi o rezolvare, dacă nu, alegerea e a ta.
Dacă nu-i convine ce-i propui, fă-i şi tu lui tot ceea ce-ţi face, să vedem dacă-i place să i se întâmple şi lui ce primeşti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fai si tu la fel sa vedem daca ii place..Si in plus daca e gelos inseamna ca te iubeste

| frostxtq a răspuns:

Sa pleci si sa il lasi in amarul lui. Acum nu iti este bine, mai tarziu iti vei dori sa il fi parasit mai repede.

| MidnightR a răspuns:

Impune-ti punctul de vedere.
Draga mea, nu esti un obiect de colectie.
Asa cum el e liber si tu trebuie sa fii libera.