| D3654228 a întrebat:

Heeelp! daca folosesc contraceptive de urgenta (adinca pina la 72 ore ) si nu sunt insarcinata adica vreau sa le beau mai mult ca sa fiu sigura de asta ca nu o sa am o sarcina pot aparea efecte adverse ca nu am sarcina?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Reactiile adverse apar indiferent daca esti sau nu insarcinata. Pur si simplu iti adiministrezi o doza bomba de hormoni, capabila sa omoare embrionul si care, automat, are efecte si aupra ta. Medicul ginecolog va cantari foarte atent beneficiile si riscurile si iti va prescrie sau nu contraceptia de urgenta. sa stii ca ele sunt departe de a fi sigure, reduc riscul de sarcina cu maxim 70-75%, in nici un caz nu il reduc la zero.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inghiti o bomba hormonala... normal ca exista reactii adverse

| StephanieS a răspuns:

Se mai numeste "pastila de a doua zi".
Sa iei doar una, cat mai repede! La max 48h de la contact. Sa tii cont ca sunt recomandate maxim 2 pastile pe an! Sunt foarte periculoase! Acuma ia-o, dar aveti grija data viitoare!