| Anoniu a întrebat:

Heei deci cam acum 1 luna cap pe 27-28 mai am avut 2 contacte sexuale in aceeasi zi. cu prezervativ dar nu sunt sigura daca s-a rupt sau nu, eu nu cred deoarece un prezervativ nu se rupe asa usor. nu? Si eu am menstruatie cam la 30 zile si ar fi trebuit sa imi vina cam pe 25-26 cam asa dupa calculele mele, dar nu mai apare, am facut 3 teste de sarcina 2 de dimineata si unul in timpul zilei. si toata cu o liniuta. sunt foarte stresata, poate si de asta imi intarzie. Oare sa fie gresite toate 3 testele? De ce imi intarzie? x_X

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este de circa 30 de zile si trebuia conform calculului tau sa apara in data de 25-26 iunie rezulta ca ultima menstruatie s-a produs in incepand cu aproximatie in data de 27-28 mai. In acest caz sexul a avut loc ori in ultima zi dinaintea ultimei menstruatii ori in primele 1-2 zile din timpul menstruatiei. Logic doar asa se putea imtampla pe baza de rationament deoarece nu ai prezentat datele principale si strict necesare pentru o analiza clara si corecta. In acest caz este LOGIC ca testele efectuate sa fie negative deoarece in urma unui SEX FACUT IN ULTIMELE ZILE DINAINTEA MENSTRUATIEI SAU IN ZILELE DE MENSTRUATIE chiar si in cazul in care se ejaculeaza cu buna stiinta in vagin, teoretic ESTE IMPOSIBILA FORMAREA UNEI SARCINI. Deci in concluzie nu poti fi insarcinata si intarzierea menstruatiei poate avea cauze de dezechilibru endocrin-hormonal. De asemenea testul de sarcina facut prin analiza sangvina este cea mai precisa si niciodata gresita. Daca rationamentul expus de mine este gresit imi cer scuze. Multa sanatate.

| Anoniu explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul mi-a venit atunci in jurul datei de 19-20 mai. si s-a terminat cam pe 24-25.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anoniu):

In cazul in care ultima menstruatie ti-a inceput in 19-20 mai si ciclul tau este de circa 30 de zile inseamna ca urma sa inceapa in 18-19 mai nu pe 25-26 iunie cum ai scris tu. Rezulta ca sexul a avut loc cam in ziua a 8-9 a ciclului deci nu in perioada fertila.De asemenea daca prezervativele au ramas intregi rezulta ca nu a patruns sperma in vagin. In astfel de conditii probabilitatea unei sarcini este extrem de mica si consider ca testele de sarcina efectuate nu pot fi gresite. Intarzierea fiind de circa 17-18 zile in mod normal ar fi indicata o vizita la un cabinet ginecologic insa daca consideri ca nu poti efectua o astfel de vizita din motive de tine stiute pentru linistea ta si indepartarea stresului iti propun sa mergi sa-ti faca un test de sarcina pe baza unei analize de sange in vederea determinarii existentei sau absentei hormonului de sarcina hCG. Este cea mai precisa metoda. Multa sanatate

| e1xtz a răspuns:

Daca este asa cum povestesti tu, nu esti insarcinata.

Daca ai respectat instructiunile de pe teste, au o marja de aproape 100% ca si siguranta, fiind facut la mai mult de 3 saptamani dupa contact, putin probabil sa ai eroare din 3 locuri.

Sunt multe cauze ce pot duce la intarzieri, inclusiv stresul indus de paranoia ta.

Pe viitor ca sa te bucuri de actul in sine, deoarece paranoia ulterioara e mai stresanta decat placerea in sine, pe langa folosirea prezervativului daca partenerul termina afara(coit intrerupt), atunci doar printr-o minune sa ramai.

| Anoniu explică (pentru e1xtz):

Un test l-am facut chiar azi dimineata si tot o liniuta. Si totusi cred ca de atunci pana acum daca era se vedea totusi pe teste... Totusi un prezervativ nu se rupe chiar asa usor.

| e1xtz a răspuns (pentru Anoniu):

Dar el a finalizat in prezervativ? si daca da, atunci cand il scoti nu ai cum sa nu vezi daca lichidul este in 'saculet' sau nu, daca nici macar nu a finalizat in el doar prin 'minunea' de acum 2000 de ani sa ramai.
Este un aspect important si asta, plus zilele tale inainte de menstruatie sau dupa...DAR repet, daca ai facut testele corect nu te pacalesc, sunt destul de sigure.

| e1xtz a răspuns (pentru e1xtz):

Daca apare @Corbul' ii lasi datele si detaliile, e expertul fetelor potential-sarcina de pe site, iti face el ''astrograma'' graviditatii.
Eu personal dupa relatare nu cred ca esti, si altele sunt motivele de intarziere, si daca tot nu iti vine, un examen HCG iti aduce linistea, este poate mai ieftin decat unele teste de sarcina(farmacie), cauti pe google o clinica din orasul tau, si te scapi de stres.

| Anoniu explică (pentru e1xtz):

Pai eu a 2 oara am vazut ca nu era rupt si prima oara nici atunci nu cred ca s-a rupt + cred ca mi-ar fi spus daca se rupea. Testele le-am facut corect si chiar 2 de dimineata sa fie mai sigura. Si totusi menstruatia nu vine.

| e1xtz a răspuns (pentru Anoniu):

In primul rand cred ca ai facut cu iubitul tau, in care presupun ca ai incredere si exista respect reciproc, plus ca o ejaculare intravaginala nu este o adiere de vant, esti 'moscoci' toata la pasarica dupa, ai fi simtit.

Nu te mai panica, probabil o sa iti vina, daca nu, fa cum ti-am spus mai sus si scapi de panica.

| Alexutza27 a răspuns:

Cred ca mai toata lumea cunoaste aceasta stare de panica pe care o ai si tu... Si cred ca desi ti-ar spune 100 de oameni sa stai linistita, tot te vei stresa happy mie o data mi-a intarziat 3 saptamani, ama facut un test, a iesit negativ iar apoi mi-a venit. Sunt foarte multe motive de la care iti poate intarzia. chiar si daca faci sex ocazional iti poate deregla usor ciclul menstrual. Multa sanatate iti doresc si cat mai putina ingrijorare happy