| Marbella188 a întrebat:

Hei!
Dacă acum 2 luni am avut contact sexual neprotejat, dar luna trecută mi-a venit menstruatia(5zile) pe data la care era calculat sa vina, apoi mi-am facut si un test dupa 3 saptamani si ceva de la contact si una de la menstra si a iesit negativ, dar luna asta, iar m-am imbolnavit, mi-a venit cu 2 zile mai repede, doar ca ieri(prima zi) mai in noapte mi-a venit asa mai roz, dar cantitativ, deja schimbasem 2 absorbante, azi dimineata mi-a venit rosu aprins ( normal). poate fi ceva?
Poate sa uti vina si sa fii gravida?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia descrisa de tine in aceasta intrebare este cat se poate de evident faptul ca NU poate exista o sarcina fixate/instalata IN UTER, din moment ce 2 luni la rand a fost golit/eliminat tot continutul uterului, adica ENDOMETRUL fiindca amestecul de sange menstrual provine din resturile de mucoase, de tesuturi, de artere si vene + sange. Este determinat in mod absolut sigur si garntat in proportie de 99, 9% ca menstruatia se produce NUMAI in acel caz in care in uter NU exista o sarcina instalata. Culoarea menstruatiei poate sa varieze foarte mult, fiindca este data de cantitatea mai mare sau mai mica de sange existen in amestecul eliminat, precum si de viteza cu care se scurge sangele din uter prin vagin pana in exterior. Cu cat este mai mare viteza de eliminare, cu atat este mai deschisa culoarea menstruatiei eliminate. In situatia ta este absolut IMPOSIBIL sa fii insarcinata in acest moment. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poți fi gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Absenta ciclului este unul din simptomele sarcinii, in cazul tau este opusul si mai ales testul de sarcina a confirmat acest lucru.

| TeenAdvicer a răspuns:

Nu, este ok să fie asa. Nu te îngrijora. Nu este fizic posibil sa iti vina ciclul cand esti insarcinata