| PumaBlonda a întrebat:

Hei! Dc noi oamenii am ajuns asa de rau incat punem intrebari penibile cum ar fi: "TPU am o problema sunt baiat si vreau sa aflu daca ma va durea cand mi se va rupa himenul in timpul actului sexual"..." credeti ca este posibil sa raman gravida daca am masturbat cu un stilou si a curs cerneala in vagi"...'"te poti dezvirgina prin sex oral?".......si multe altele. Azi din ce in ce mai multe fete isi incep viata sexuala de la varste fragede ceea ce nu este bine. Este si un. banc. "In 1990 dracula se hranea cu sangele femeilor virgine...in anul 2015 dracula a murit de foame"... Explicati mi si mie atat de cool e sa incepi viata sexual de pe clsa 5-a? Eu la varsta aia nici nu stiam ce e aia macar. Acum si site-urile alea bune de nimic prin care unii le spun la copii ca e tare sa faci asa si de la varsta asta incepe. Cand eram mica profesoara de francezq ne a zis :" Azi baietii scriu poezii pentu fete ca sa le atraga atentia...in viitor vor spune "vai ce misto e aia " si chiar asa este. Nu mai puneti intrebari tampite

8 răspunsuri:
| ApaMineralaPlata a răspuns:

Din pacate asa s-a ajuns, sunt foarte multe fete naive in ziua de azi care dupa ce aud complimente de la baieti, gata au sarit in plasa, probabil e si vina parintilor ca nu comunica cu copii, daca copii ar avea curaj sa adreseze intrebarile astea parintilor, probabil TPU nu ar fi plin cu intrebari stupide asa cum ai zis si tu. Dar parintii inloc sa inteleaga copii si sa le incurajeze ei ce fac? "Daca te vad asa nu stiu ce-ti fac", normal ca copilul nu va mai spune nimic si se va documenta de pe internet... din pacate. Asta e parerea mea ca si parintii au o parte din vina. happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza ca in scoala nu se face deloc educatia sexuala strict necesara pe grupe de varsta deoarece si profesorii considera ca fiind subiecte taboo tot ce este legat de sexualitate. Cea mai mare vina o are biserica ortodoxa care prin dogmele sale a intervenit ori de cate ori s-a ridicat aceasta problema. Din aceste motive multi tineri chiar si cu internetul la indemana nu se informeaza deoarece comit un "pacat" de neiertat care trebuie marturisit la spovedanie. Pana cand biserica va continua spalarea creierului nu vom scapa de asemenea intrebari imbecile care vin de la persoane cu retard sever.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si frustrarea ta care e, mai exact?

Ca pun oamenii intrebari tampite? Cand nu le-au pus?

Ca astia mici si-o trag mai devreme? Astea sunt vremurile, absolut totul se intampla mult mai repede ca in trecut, era normal ca acest lucru sa se petreaca. Factorii exteriori care apasa pe umerii tinerilor sunt infinit mai multi decat erau in vremurile din trecut. De la mass-media, internet, grupuri de prieteni, invatamant, societate si pana la parinti, toti au numai asteptari de la astia mici. Si toti le spun lucruri diferite, cuvantul de ordine pentru generatiile astea noi este "dezorientare". Tot ce e in jurul lor incearca sa-i manipuleze intr-un fel sau altul, e normal sa fie atat de derutati.

Ca astia mici se bucura de lucruri de care tu nu ai avut cum sa te bucuri? Asta e viata, si tu te-ai bucurat la randul tau de lucruri la care parintii si bunicii tai nu au avut acces.

Copiii isi incep viata sexuala mai devreme dintr-o gramada de motive. In primul rand se maturizeaza fizic mult mai repede decat in trecut, hrana pe care o consumam in zilele noastre e imbuibata cu hormoni de crestere si alte rahaturi. Apoi e presiunea din exterior, copiii din ziua de azi sunt bombardati cu informatie si au probleme in a intelege foarte clar cum functioneaza in realitate lumea. Urmeaza sistemul educational care nu a fost adus la zi, tinerii din ziua de astazi nu mai pot fi abordati ca in trecut, frica nu mai poate fi principalul factor motivational. Si sa nu uitam rolul parintilor care, coplesiti la randul lor de viteza cu care se intampla lucrurile, nu mai au timpul necesar sau puterea sa-si ghideze progeniturile intr-o maniera corespunzatoare.

In mare, problema sunt oamenii care nu inteleg ca lucrurile trebuie schimbate in ansamblu. Oameni ca tine care ajung sa judece copiii pentru alegerile pe care le fac, uitand ca la respectiva varsta si lor le lipsea capacitatea de a analiza viata in amanunt. Dar nu au nici o problema in a stigmatiza fete de 12-13 ani pentru ca au ales sa-si inceapa viata sexuala cand, in realitate, respectivele habar nu au in ce s-au bagat. E scandalos cum o generatie judeca generatia ce vine din urma, uitand ca era de fapt datoria lor sa educe respectiva generatie.

Ca fapt divers, umanitatea va inceta cu intrebarile tampite in momentul in care umanitatea nu va mai exista.

| Carapace a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte corect și concis răspunsul tău. E adevărat, factorii externi ce includ mediul de viață, de familie, societatea duc la o schimbare diferită față de generațiile vechi. Mi-a plăcut să văd că nu ai blamat pe acești copii care fac asta, ci pe noi sau pe cei care ar trebui să-i informăm pe cei care au urechi să audă. Nu faptele lor în sine sunt grave, ci faptul că nu sunt informați și nu știu consecințe. Dacă toți ar fi informați despre ce este aceea o sarcină și care sunt consecințele unui act sexual, lumea nu ar mai întreba aici oentru că ar fi mult mai responsabilil. Am văzut multe fete cărora le este frică de consecințe, este normal, dar vreau să încurajez la mai multă responsabilitate și din partea celor mari să fie model pentru cei mai mici și din partea celor mai mici să se informeze de la părinți sau de pe internet înainte de a risca.

| DjNick112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact! Ai mare dreptate, iar cine reuseste sa se controleze in ziua de azi e mare lucru happy

| Hitback a răspuns:

Pentru ca in ziua de azi copii s-au tembelizat sever. Se cred destepti dar ei nu stiu nici macar cum ii cheama. Incultura lor se datoreaza chiulurior de la scoala. Acumuland un numar mare de informatii incomplete vor sa afle raspunsul si astfel pun intrebari tampite aici.

| Atlas33 a răspuns:

Totul se intampla din cauza, sau datorita internetului, acum nici eu nu stiu daca este ok sau nu.