| Brânzăăăă a întrebat:

Hei.
Deci.Am 13 anithinking Mda ca orice fata de 13 ani ma indragostesc foarte repede.Eu plac un baiat care este de aceeasi varsta cu mine, doar ca este la alta scoala.Si vorbim aproape zilnic. Dar cand ne-am vazut din cauza unei prietene el mi-a zis ca nu vrea sa fie cu mine momentan.Pentru ca nu are sentimente inca.Si nu stiu cum sa il fac sa ma placa. Funda! crying

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Deşi scrii mai îngrijit decât mulţi de 13 ani de pe-aici, ai o problemă iar aceia se numeşte "deci". Deci introduce o concluzie, iar concluziile au prostul obicei să stea la finalul unui text argumentativ. DECI, acest cuvânt nu are ce căuta la începutul unui text, cu atât mai puţin primul cuvânt dintr-un text.
2. "ca orice fata de 13 ani ma indragostesc foarte repede" - Greşit! De fapt, cred că doar jumătate(sau chiar mai puţin) dintre fetele de 13 ani umblă după băieţi. Cele normale încă se joacă cu păpuşile sau ies cu gaşca la un suc după ore şi la maxim ora 20:00 sunt încasă.
3. Apreciază sinceritatea, de oriunde ar veni ea. Băiatul a fost foarte sincer cu tine! Apreciază asta! Eventual întreabă şi tu în stânga şi-n dreapta şi vezi ce păţesc naivele de vârsta ta care sar în braţele primului şi apoi se trezesc rănite sau constată cu stupoare că ăluia i se rupea total de existenţa lor.
Salut.

2 răspunsuri:
| IndescribableChild a răspuns:

Nu poti sa il faci sa isi schimbe parerea... Nu ar mai fi acel de care esti tu "indragostita"
Bafta! IndescribableChild

| konohamara a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic adica daca el stie ca tie iti place de el lasa'l sa vada daca ar putea sa se indragosteasca de tine.sau lasa'i impresia ca ai trecut peste asta si ca esti ok si ca te intelegi de minune cu alti baieti care te plac.gelozia merge mereu.crede'ma