| anonim_4396 a întrebat:

Hei dragi fete naivute de 10-15 ani
Intrebarea asta este adresata doar voua, dar nu ma supar daca isi spun si altii opinia.

Voi, cele care fumati pentru a parea cool la scoala.
Voi, cele care cereti statusuri de mess aici si nu puteti sa vi le compuneti. Iar daca se ia cineva de voi, le folositi ca replici.
Voi, cele care sunteti super indragostite de tipi majori care isi bat joc in ultimul hal de voi.
Voi, cele care ganditi cu mintea altor tampiti si urmati turma. Daca unul face o prostie, chiar trebuie sa il imitati? Nu mai sunteti "cool" pe urma cred.
Voi, cele care scrieti deplorabil si neinteligibil pana si aici, desi sunt oameni de toate varstele.
Voi, cele care chiuliti pentru a fi cool.
Voi, cele care puneti intrebari cretine legate de cucerirea unui baiat. Parca ar am avea o formula matematica noi.
Voi, cele care faceti revolte impotriva parintilor ca nu va lasa la disco.
Voi, cele care va faceti poze in baie cu telefonul " :* " si le puneti pe hi5
Voi, cele care va incepeti viata sexuala la acele varste precizate mai inainte, tot pentru a fi cool si de nerabdare. Dar nici sa nu va documentati.

Si dupa toata vorbaraia mea vine si intrebarea, adica vin intrebarile : De ce? De ce faceti asta? De ce va autodistrugeti de la varsta asta?

Si inca ceva de care-s tare curioasa : Astea care ati facut sex pana in clasa a 8-a, ce s-a intamplat pe urma? Bine v-a fost? Povestiti-mi si mie.

Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca, stiu ca e cam mult.
Premiez raspunsul care ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| OwlMyGod a răspuns:

Nu vei avea nici un raspuns de premiat.comportamentul e tipic,motivatiile ce le enumerate, dar persoanele sunt multe si nici una nu se vede in postura aratata.iar, de ce? este o intrebare prea mica, sau prea ampla? ori e deamandoua?

34 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Experienta de viata,mediul de viata si autoeducatia iti spun cuvantul.
Daca gandesti altfel, daca nu mergi cu turma, esti prost sau ciudat.Pe de alta parte,e mai usor sa faci ceea ce fac ceilalti,nu mai trebuie sa gandesti si tu.
In perioada pe care ai spus-o tu,adica pana am intrat la liceu,am fost de-a dreptul distrusa din cauza familiei si a incapacitatii de integrare in colectiv,numai de sex,droguri,chiulit nu-mi ardea mie,aveam alte probleme pe cap.
Unii se simt bine asa.Le place ignoranta in care traiesc,faptul ca sunt inconjurati de oameni, la fel de ignoranti, ce-i drept.De ce sa mint, aveam momente in care ma simteam atat de oribil, incat mi-as fi dorit sa fiu ca ei-Ignorance is blessed.De cand eram copil aveam ocupatii diferite fata de cei de varsta mea,citeam, cantam la chitara, imi puneam n intrebari.La 15 ani,in timp ce altii au acum n parteneri sexuali la activ,in timp ce fumeaza pe dupa colturi ca sa fie cool,eu aveam la activ n tentative de sinucidere,nopti pline de plansete, furie si ura, totul din cauza ca nu puteam fi ca ceilalti.Ani de zile in care ma simteam ca o ciudata,ca o inapta, m-au facut acum sa ajung un om care-si accepta conditia, dar stiu ca si acei 3 oameni din jurul imi vor fi alaturi pana la sfarsit.Ei,in schimb,probabil ca vor ramane singuri la un moment dat.
Si eu sunt, la randu-mi fumatoare, am inceput tot pe la 15 ani si jumatate sa fumez in mod constant, asa ca nu sunt in masura sa judec.Totusi,nu ma fatai prin curtea scolii sau prin mijlocul orasului cu tigara in mana.
Cand incep ele cu sexul nu e ceva ce putem decide noi pentru ele, dar macar de si-ar asuma riscurile.Multe o fac neprotejat, se indoapa cu pilule de-a doua zi, isi distrug organismul.Multe nu stiu cate afectiuni ale aparatului reproducator pot avea dupa aceasta experienta.Multe o vad ca pe o dovada a maturitatii, ceea ce e contrar gresit.Ma intreb cum se simt cand se despart de cel cu care si-au inceput viata sexuala, intrucat par foarte multumite cu viata lor.
Am avut si eu 15 ani,am fost si eu indragostita,m-am imbatat,am fumat,am mai chiulit de la cate o ora,mai faceam si eu prostii si tot felul de boacane,dar nu mi-am distrus viitorul prin prisma acestor aspecte,practicandu-le zilnic.
La urma urmei, totul depinde de noi insine. Daca nu stim sa ne autoeducam, tot degeaba.

| Ririru a răspuns:

Observ ca doar noi astea cu creier am avut tupeu sa comentam. happy

| katy a răspuns:

laughing foarte bine punctat bravo sa stii ca nici nu ar mai trebui sa te mire astfel de intrebari puse de pusti si pustoaice.adolescentii din zilele astea au prea mult liber, ii vedeam la 15 ani pe la discoteca cu baieti de 25-30 ani, ramaneam uimita, probabil asa evolueaza lumea si noi avem mentalitate de comunisti laughing sper sa nu am dreptate ca daca e asa e gravlaughing

| Paula007 a răspuns:

Depasesc varsta sad ca as compune un intreg eseu, completare la lista ta de intrebari. apoi as incerca alaturi de tine sa descopar raspunsurile laughing)

evident, tara asta e cu 500 de metri mai aproape de sfarsitul lumii decat celelalte state ale Terrei. laughing)

batranii mor, bebelusii sunt dati afara din spitale in incubatoare, iar cei care ar trebui sa se mai joace cu papusile.au gura ingropata in pantalonii generatiei de peste 25 ani laughing)

si multe altele.dar las spatiu liber pentru cei carora le este adresata intrebarea big grin si comentez la final happy

| Pissy a răspuns:

Din cauza lor o sa ajunga tara asta de tot rahatu` laughing.
O tara de c***e. laughing. scuza`mi expresia happy

| ELLSSA a răspuns:

Nici eu nu pot intelege aceasta generatie(mult prea rebela).
Pacat ca nu stiu ce e aia copilarie si trec direct la adolescenta nebuna.

| SperanteSpulberate a răspuns:

Fetele acelea care se cred "cool" daca fac toate "cele bune" de mai sus, ele nu au nici un pic de neuroni in minte, eu habar nu am cum pot sa fie asa, asta poate si din cauza parintilor sau din cauza anturajului, parintii se chinuie sa ii creasca sa ii ajuta sa aiba grija de sanatatea lor si ei in schimb rasplatesc prin vicii [ ex: nicotina, alcool chiar si prostituatia sau mai pe scurt proastia?]da cred ca da.

In legatura cu sexul intre 10-15 ani, ce sa mai zic, ele se cred cum ai zis si tu "cool" daca o sa si le traga la o anumita varsta la care nu este indicat inceperea vieti sexuale, dar nu cred ca le pasa, si ca o fac din iubire.care iubire? Iubirea la 15 ani? sau 14? Nu.nu prea cred ca exista, adica ba da in mintea lor desigur ca este, si unele fete care fac sex in "natura" in locuri publice, sau sunt prostituate poate ii chiar si plac meseria asta, sau iubitii lor care le zic ca daca nu fac sex cu el le lasa, si naivele o fac![doar sa fie in trend sa aiba langa ele un iubit ]
Sau o fac doar sa fie si ele mai presus, si daca careva fata nu e ca ele atunci este drept numit o ciudata, este judecata, jignita sau batjocorita si de ce? pentru pur si simplul fapt ca e o fata cum se cade cu capul pe umeri.
Apoi sa nu mai zic de limbajul lor, un limbaj alcatuit din: injuraturi, jigniri, cam din asta este alcatuit un limbaj ale acelor fete "cool".
Imbracamintea? Ce sa mai zic, cum zic ele "atragatoare";"sexy"; ca niste printese [cand de fapt lumea le vede ca niste pitipoance sau scoase din filme porno ].
Cat despre hi5 si facebook, despre poze, in oglinda cu un kg de machiaj si pe jumatate dezbracate sau chiar in chiloti si sutien si in tocuri care au aproape 20 de cm [poate zic putin] in fine nu vreau sa exagerez.
Ele se autodistrug, isi distrug viata, dar in primul rand sanatatea, ce viata duc ele, ele vad viata in roz, totul frumos si ok, totul bun de parca nimic nu ar avea consecinte sau urmari.
Mai sunt care se drogheaza din simplul fapt ca se simt bine "zbor si plutesc ".
Ce sa facem. asta este, e viata lor, sanatatea lor, au primit viata, au primit sanatate tot ce le trebuie doar un sigur fapt trebuie sa urmareasca si aiba grija de cele date.

Si cele care sunt insarcinate la 13-14 ani? Care au fost lasate gravide de barbati si dupa aceea batuti si alungati, ca dara ei au iubit acel barbat.
Cam asta este parerea mea, scuze ca ti-am luat din timp cu raspunsul meu. Si scuze daca am gresit la ortografie.

SperanteSpulberate

| CristinaElena96 a răspuns:

Uite ca am 15 ani si nu am facut nici un lucru din ce ai scris tu m'ai sus, asta e modawinking si tu ai avut 14 ani si tu ai avut o prietena /prieten pe care il ascundeai de parintii.dar ce'ai scris tu m-ai sus e ingrozitor. Urasc sa vad cum adolescentii se cred ''maturi'' pentru a face unele lucruri,sex, iubire, o adevarata telenovela de la varstele de 14-15 ani,e alta sa ascunzi primul prieten de parintii, ii mai trim:un sms cu vaii te iubesc si nu stiu ce, sincer nimeni nu zice sa nu iubesti de la varsta de 14-15 dar sa fie o dragoste sincera, nu cu tipii de 19-20 de ani,care profita non-stop de ele, e pur si simplu aiurea. Desi probabil ca o sa zici ca sunt imatura si ca ar trebui sa gandesc altfel, la 15 ani sunt copil,iubesc,traiesc si sunt rebela( cateodata). Sunt un copil, care isi traieste din plin copilaria, imi iubesc parintiiwinking si nu as face nimic din ce ai scris tu mai susbatting eyelashes pentru a-i supara.

| WhiteRose a răspuns:

Cred ca astfel de fete nu se vor 'stradui" macar, sa iti raspunda

| Lollipop_2029 a răspuns:

Insfarsit o intrebare mai calumea laughing in afara de cele: "oare ma iubest daca.""ce sa intampla daca am visat ca..."etc stiti voichatterbox
respect!
pe bune, imi place intrebarea. pai eu am app 15 ani, si nu fac nimic din astea si mi se par super nasoale. sunt de acord cu tine. isi autodistrug viata.
oricum fii sigura ca nimeni din cele care se simt nu iti va da nici un raspuns, deoarece vor trece cu vederea, sau se vor uita pe intrebare si, vazand cati au raspuns la ea, se vor uita si apoi vor zice :"astia sunt de pe vremea lu` bunica" gen.
Mie, personal acest comportament la unele fete care la varsta asta, da poate ar fi preocupate de iubire (sufleteasca, ca na asta nu o poti interzice) dar la sex, fumat, a si inca ceva DROGAT (cica cu droguri usoare, bai daca is droguri, is droguri nu conteaza de care) nu spun asta degeaba, fiiindca chiar o prietena de-a mea care nu ma mai inteleg absolut deloc probabil chiar din cauzele astea(chiar fosta BFF) a facut cam toate astea, fara sex, are 13 ani dar pur si simplu m-a distrus faptul ca, pe langa toate acestea, s-a si drogat numai ca i-a placut de un tip mai c****r. Nah... asa is unele fete in ziua de azi. ce sa le faci?
si din aceasta cauza noi ne-am si certat (deabinelea) deci lasand vreo 7 ani de prietenie in urma numai pentru ca eu nu fumam, nu ma drogam, nu ii lasam pe toti sa-mi atinga fundu si sanii, nu umblam cu baietii, nu ma "mozoleam" cu toti PENTRU BANI (deja esti josnica daca cobori la acest niveel) si multe altele, stiu am scris cam mult. m-am descarcat putin. sincer tot ce am spus am spus-o din experieinta acelei "prietenii".

| Crisis a răspuns:

Am 14 ani si fac parte din fetele linistite [numarul nostru se imputineaza]. De foarte putine ori am facut ceva doar pentru a parea "cool", si oricum, daca am facut, nu era vorba de sex sau de relatii cu baieti majori. Da, recunosc, pe la 12 am inceput sa fumez fiindca toata clasa o facea, na, spiritul de turma. Ii multumesc Domnului ca am scapat de spiritul asta si acum nu mai depind de altii.
Urasc sincer fetele de 12-15 ani care fac lucruri doar ca sa atraga atentia unora si mai prosti decat ele. Sunt doar niste pitipoance care nu prea trebuie bagate in seama, teoretic. Practic, le-as rupe gatul. M-as simti in siguranta in preajma lor daca as avea in dreapta un M16 si in stanga un AK47 thinking
Ma rog, cauzele sunt multe, printre care si educatia proasta, anturajul, ce vad pe net, cat sunt de labile.

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Daca as putea ti-as da funda la tot ceea ce ai scris mai sus.
Cre`ca raspunsul celor care se vor revolta nu ne va lamuri prea mult sau vor spune acelasi lucru pe care il spun si parintilor " acu` sunt alte vremuri". Si nu e ciudat deloc faptul ca fetele care se incadreaza in cele de mai sus nu au o situatie buna la scoala.
Cred ca principalul motiv e faptul ca ele se cred deja mature cand de fapt sunt doar niste copile care nici macar nu au pasit in viata cu adevarat.
Stiu ca raspunsul meu nu te va lamuri, dar simteam nevoia sa-mi spun parerea laughing

| Nov a răspuns:

Esti constient/a ca toti care tiau raspuns pana acum nu au fost Niciuna dintre "naivute". sti nu?

| Gabica a răspuns:

Inca nu fac mai nimic din toate astea...Am fost educata si imi place viata nu vreau sa mi-o distrug.

| pItIcOt_7652 a răspuns:

Hai ca iti raspund eu ca am 15 ani:p.eu fumez dar nu la scoala,pe str etc,fumez doar in casa! daca vreau statussuri le caut pe google,dar nu vreau deloc,nu m-am indragostit de un tip mai mare dar stiu multe colege care cred ca astia mari au mai multa experienta, dar la ce? la sex banuiesc thinking de obicei imita pe alti pentru a se integra in grup, dar cu ce rost daca te dai drept altcineva? limbaj de mess de parca ar avea degetele scrantite laughing, chiulesc si ele la o tigare o cafea...cica se plictisesc la ore,dar nu prea cred! lor li se pare greu sa vorbeasca sincer cu acel baiat.dar membrii de pe TPU sunt Dumnezeu sa stie ce e inmintea la altu. eu una nu merg la disco, nu-mi place, si nu m-as revolata pentru atata lucru.parintii ne vor binele! vor sa simta placere si mai tarziu or sa-si dea seama ca au gresit facand sex de la 12 ani! nu am facut sex inca.dar prietena mea a facut-o de la 8 ani ma mir ca inca e capul e umerii, si una de la 11 care acum umbla cu barbatii insurati si nici la scoala nu ma vine!

| amaliax a răspuns:

Le-as putea scuza spunand ca prin greselile lor se maturizeaza si invata sa se fereasca de tot ce este rau si negativ, dar ar insemna sa fiu poate la fel de naiva ca si aceste fetiscane, pentru ca in fond ele nu evolueaza in niciun fel, ci doar persista in prostia lor si-n dorinta lor de-a fi "in rand cu lumea".

| Millanteria a răspuns:

O intrebare foarte buna! Si eu ti-as da funda daca as putea! Daca toti ar gandi la fel ca tine.Ar fi nemaipomenit! Esti foarte desteapta.Gandesti precum un om matur! Putini ca tine!

| Mirunik98 a răspuns:

Sunt si eu o fata de 13 ani si trebuie sa mentionez k sunt putinele care nu fac ce scrie mai sus aprop toata cls mea fumeaza etc.

| Anonimaaa_6055 a răspuns:

Imi place foarte mult atat intrebare ta cat si felul in care gandesti, Eu am 13 ani, sincer nu sunt genul de fata timida la scoala, imi place mult sa ma distrez si totusi. nu fumez ceea ce a devenit un trend nu o necesitate pentru cei stresati, nervosi. Nu am nimic cu nimeni, sti cum se zice fiecare isi face viata sa, dar fetele de varsta noastra au inceput sa o ia razna, o fata de 14 ani acum se coporta de 18 -19, ceea ce nu e foarte bine. faza cu "la 12-13 ani nu sti ce e aia iubirea" eei bine nu e chiar asa, intr-adevar nu sti ce e iubirea, dar nu trebuie sa afli? se mai intampla sa ne mai si indragostim, cu sau fara voia noastra.despre fetele care urmeaza turma, am cel mai putin rescpect, imi plac oamenii independenti, eu m-am si certat cu o prietena de-a mea ca nu am vrut sa chiulesc de la o ora, nu am vrut, am propria mea minte, si trebuie sa fac ce cred eu ca e mai bine, in fine ne-am impacat. asa numitele pitipoance care fac pozee cat mai dezbracate eventual in oglinda cu botul nelipsit, pff. fetele astea nu isi dau seama cat de penibile sunt? sau fetele care isi editeaza pozele, fata, si dupa si le pun pe hi5, ce o sa faca o persoana care le-a vazut pe respectiva pagina, si le intalneste pe strada, o sa se sperie? pentru fetele care s`au pastrat virgine cat au putut ele, nu s`au bagat pe primul baiat am cel mai mare respect, intr-adevar e foarte greu sa te pastrezi virgina in vremurile astea, majritatea baietilor sub 18 ani nu mai sunt demult virgini, e greu sa ai o relatie cu ei fara a implica asa ceva, totusi daca vrei intr-adevar ceva, poti face, oricum asta e parerea mea, si fiecare are dreptul la una, chiar si acele fete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda...Oh, haideti fetelor! Curaj, fetelor ca nu dau in voi decat cu cuvinte. Vreau sa va laudati cat de shuky sunteti, fetelor!
Ce, va e rusine acum, fetelor? Demonstrati-mi ca ma insel si ca sunt o increzuta si ma cred grozava, fetelor! Asa de usor va lasati, fetelor? Cautati o replica buna pe statusuri.ro, fetelor si sa incepem, fetelor.
Va dau tuturor fundita, fetelor, si voturi pozitive, fetelor. Acum e mai bine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@CherryPie, hai sa iti explic de ce imi bat capul. Sunt cateva motive.
1. Am 14 ani. In situatia asta ar fi destul de incomod daca cineva de pe TPU de exemplu, m-ar intreba cati ani am, stiind situatia fetelor (celor la care m-am referit in intrebare) de varsta mea. Nu vreau sa fiu etichetata precum ele.
2. Fetele in genul asteia ma sperie : http://www.tpu.ro/utilizator/aqtfl intra pe profilul ei si sa imi spui pe urma parerea. Ocupa categoriile cu intrebari multe si stupide.
Iar eu, daca vreau sa gasesc ceva util, numai de ele dau. Intelegi?
3. Sunt un exemplu prost pentru restul. Aici nu cred ca trebuie sa dau detalii. Hint : cersetor fundite, pupincurism, narcisism.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma-sa...a dat fundita in mod automat x(

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oh, mulțumesc de aprecieri tuturor, sunteți niște scumpi și mi-au plăcut răspunsurile dar din păcate TPU a dat deja funda aia de unul singur. Îmi pare bine că mai există persoane care mă înțeleg.
Mă așteptam să fiu criticată, să mi se spună că le vorbesc de sus și că de unde știu ei că eu nu fac d-astea sau că vreau doar să mă laud, cum spunea și Lora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jelli 2011. Hmm...

| OwlMyGod a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu, nu este vina lor, este vina parintilor care nu au stiut sa-i aduce. De ce tu nu esti asa? De ce eu nu sunt asa, desi toti prietenii mei sunt asa?
Pentru ca noi am avut o educatie iar parintii au fost in stare sa ne fereasca de alcool, droguri si etnobotanice. Si nu ne lasau in cluburi la 12 ani. iar ora la care intrai in casa era 23 cel tarziu! Astia sunt parinti! Care stiu sa-si tina in frau copii, nu sa-i lase sa-si faca de cap, ca debatting eyelashes "Sunt copii, lasa-i sa se distreze" straight face

| robertos41 a răspuns:

Esti fata da-mi un mesaj privat vreau sa te intreb ceva

| Denyy233087 a răspuns:

Eu sunt de parere ca daca, ai loat un status de pe google, inseamna ca esti proasta sau chestii degenu...Si eu uneori ma dau fitoasa, pentru a parea mai Cool dar, trebuie sa mai facem si greseli in viata, prin greseli devii maimatur!

| Denyy233087 a răspuns:

Eu sunt de parere ca daca, ai loat un status de pe google, inseamna ca esti proasta sau chestii degenu...Si eu uneori ma dau fitoasa, pentru a parea mai Cool dar, trebuie sa mai facem si greseli in viata, prin greseli devii mai matur!

| ncis a răspuns:

Fetele naivute fac asta pentru a fi bagate in seama.Simt ca nu mai primesc destula atentie cum primeau cand faceau vreo gafa si acum fac alte gafe mai mari decat ele.