| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Pe 28 septembrie a fost ultima zi de ciclu. Pe 1 octombrie am facut sex pentru prima data cu iubitul meu, am facut-o cu prezervativ si am luat si pastila. Acum, pe 7 octombrie iar mi-a venit ciclul adica mi-a curs niste sange. de ce?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat complet iresponsabil administrandi-ti o pastila contraceptiva cu totul inutil/fara rost. Din moment ce sexul a avut loc in a 6-7-a zi a ciclului moment in care NU SE POATE RAMANE INSARCINATA decat printr-o minune si in plus a fost si protejat deci nu se putea produce nici minunea, folosirea pastilei de a 2-a zi a fost un act IRESPONSABIL deoarece ti-ai provocat un dezechilibru hormonal pe termen lung. Sangerarea actuala este un efect al pastilei, in consecinta NU ESTE VORBA DE MENSTRUATIE ci de o sangerare care va putea dura cateva zile (2-4). Adevarata menstruatie va incepe la data la care era normal sa se produca adica spre sfarsitul lunii (22-24 octombrie) in cazul in care efectele adverse provocate de hormonii suplimentari existenti in organism in acest moment nu vor provoca intarzierea inceperii menstruatiei. Uneori prostia se poate plati foarte scump. Multa sanatate daca se poate ca vei avea nevoie de asa ceva.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce pastila ai luat? si de ce mai era nevoie sa iei pastile daca ati folosit prezervativul.

Daca te referi la pastila de a doua zi tocmai a luat o decizie extrem de proasta. Ti ai dat peste cap tot organismul cu o bomba hormonala care nu isi avea niciun rost

| Emilian65 a răspuns:

Aceasta sangerare pe care ai avut-o pe 7 octombrie, este ca urmare a schimbarilor hormonale care au avut loc in urma dezvirginarii si a folosirii pastilei de a doua zi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai facut sex cu prezervativ si ai luat pastila? Care e logica?
Total gresit si retine ca urmatorea pastila o poti lua abia peste 6 luni.Asa ca foloseste prezervativul, si evita orice accident.

| minrest a răspuns:

Ai luat pastila de a doua zi, asa, fara motiv? Ti-ai dezorganizat corpul complet, pastila aia e foarte daunatoare, se foloseste pentru ca o sarcina nedorita te distruge chiar mai sigur decat pastila de a doua zi.

| xMentalistul a răspuns:

E normal pentru ca nu m-ai esti virgina. Dupa dezvirginare unele fete sangereaza.Dar cel mai bine ar fi un control la ginecolog ca sa te asiguri ca nu suferi de nici o complicatie.
http://m.eva.ro/article/view/?id=34046

| xMentalistul a răspuns (pentru xMentalistul):

Am uitat sa precizez ca pastila pe care ai luat-o e inutila caci dupa spusele tale ati facut-o protejat deci nu vad rostul pilulei.Nu cred ca ai luat pilula de a 2 a zi. Daca da vei simti dureri de cap de burta si eventual sangerari.