| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Poti fi insarcinata, dar sa ai si ciclu menstrual regulat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai că nu te înțeleg!
Poți rămâne însărcinată dacă ai ciclu regulat, la jumătatea lui are loc ovulația.
Sarcina oprește menstra timp de 9 luni.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În caz de sarcină, NU poţi avea "ciclu menstrual regulat"!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nu, dar in viata mai sunt si exceptii de la regula.

| Felys a răspuns:

Poate venii un ciclu peste sarcina dar atat, mie mi s-a intamplat dar eu doream copilul, singura problema a fost ca nici doctorii nu s-au prins ca sarcina e avansata si nu am avut parte de concediu prenatal, totusi ca sa nu mai stai cu teama fa-ti un test de sarcina si te lamuresti

| Danysan a răspuns:

Daca stau bine si ma gandesc s-a mai intamplat dar astea sunt raritati.Se numeste ciclu peste sarcina dar nu cred ca mai vb de un ciclu regulat.Categoric nu ai cum sa fi insarcinata daca ai ciclu regulat. seara faina.

| grab a răspuns:

Cea mai neclara intrebare pe ziua de azi.
daca ai ramas gravida mai vine ciclu dupa nastere. sau nu asta vroiai sa intrebi?
si da, pot ramane gravide si femeile/minorele cu ciclu neregulat de fel.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

femeile laughing)

| Niicole a răspuns:

Cunosc pe cineva care nu si-a dat seama ca este insarcinata caci ciclul menstrual ii venea regulat. Si-a dat seama dupa cateva luni cand incepuse sa-i creasca burta. Deci, mai exista si exceptii