| DeliaXsiXA a întrebat:

Hei TPU.Acum ceva timp in urma sora mea mai mica care are 12 ani mi-a spus ca ii curge din vagin ceva,cu toate ca ei i-a venit menstruatia, si ca lucrul asta a inceput cam cel mult 2 ani.Ea stia ca inainte sa-ti vina menstruatia iti curge o,,solutie,, albicioasa din vagin insa cand i-a venit i-a tinut doar o zi in care s-a simtit destul de rau insa nu foarte(cum este si normal) dar cand a venit nu a venit intr-o stare lichida,ci in niste chegulete micute,iar dupa aceea acea,, substanta,, a continuat sa vina.Este o infectie chiar grava? Eu nu am mai patit asa pana acum si ma ingrijorez.Pe parinti nu-i pot intreba deoarece nu mai avem sad,si i-am spus sa mergem la ginecolog,insa ea nu vrea si o inteleg, pentru ca mai ales la 12 ani sa te duci la ginecolog e jenant.
P.S.:Am uitat sa mentionez ca acum 3 zile,cand a venit de la scoala,avea pe chiloti un fel sange(destul de mult) maroniu,care a venit probabil impreuna cu subtanta aceea,insa nu i-au venit problemele, era doar o pata mare.Si au trecut 6 luni de cand nu i-a mai venit prima data,si i-a venit chiar cand a fost ziua ei.
Si apropo,scuzati categoria insa nu ma lasa la sanatate cu,, vagin,, si daca puneam de ex alt cuvant spuneau mai mult ca sigur ca foloseam cuvinte vulgare laughing.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l sorei tale :

"Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

În PRIMUL an de CM sunt posibile tot felul de "ciudăţenii" în ceea ce priveşte aspectul/durata menstrei :)

Chiar şi cheagurile sunt relativ normale ( dacă sunt mici ) - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282

http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-normal_1068

În general, primele 5-10 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Nu e nicio rușine să mergi la medic! Caută s-o faci să înțeleagă asta. E deosebit de important, mai ales pentru viitor!

| Lawliet14 a răspuns:

Trebuie sa o duci la un doctor! O convingi tu cumva. Daca esti dragastoasa, o scapi de emotii.

| wasilika24 a răspuns:

Salut cheguletele miki vin din cauza ca ridica greu alearga sau se loveturi in burtica inaintea de a se incepe menstruatii au cind e inceputa nu trebuie sa faca miscarii fizice grele la lectia de spot trebuie sa evite alergarile si ridicarile desigur cind are ciclu

| wasilika24 a răspuns:

E normal ca la 12 sa apare ciclu eu la 11 am avut

| SabinaAndreea a răspuns:

Si mie tot la 12 ani mi-a venit prima data.nu e neaparat ceva grav sau mai stiu eu ce. Cunosc doctorita tanara de vreo 25 ani care are menstruatia o data la 2 chiar si 3 luni.Ce vreau sa spun e ca difera de la organism la organism happy Totusi indicat ar fi sa meargi la doctor cu ea. Explica'i ca nu are de ce sa ii fie rusine.Nu e singura fata cu menstruatie de la 12 ani plus ca ginecologul pentru asta e platit tongue e ceva normal, deloc rusinos :*